$
ספורט ופוליטיקה

המלחמה של פוטין במערב מתחילה בספורט?

החוליגנים ביורו, ההרחקה של האתלטים הרוסים מריו - משהו קורה במוסקבה והתחושות האנטי-מערביות מטופחות על ידי הקרמלין על חשבון הספורט

אוריאל דסקל 16:4918.06.16

התפרעות אוהדי קרואטיה במשחק אמש מול צ'כיה היא אירוע אלים נוסף שהתרחש ביורו 2016. זה סימן לאבטחה שערורייתית ולהכנה ומודיעין לקויים של מנגנוני הביטחון של צרפת. המגמה מעוררת חששות אמיתיים לגבי מה שעשוי להתרחש בהמשך הטורניר הזה. מלבד האירועים של הקרואטים, היו גם התפרעויות של אוהדים אנגלים, אלימות ברחובות של אוהדים גרמנים ואוקראינים, אולטראס מקומיים, בניס, מארסיי ופריז, פעלו נגד אוהדי הנבחרות המבקרים והיו גם קרבות רחוב בין אוהדים טורקים לספרדים. רוב גדול של האוהדים מסתדרים זה עם זה והאווירה לא נהרסה לחלוטין ברחובות. כמו כן, רוב האירועים קשורים למאבקים פנימיים ולא קשורים לקונפליקטים חיצוניים. למשל האירוע במשחק נגד קרואטיה היה מחאה של אוהדי הנבחרת כנגד יו"ר ההתאחדות הקרואטית, החלוץ לשעבר דאבור סוקר, והתנהלותו שלפי האוהדים מושחתת ולא מיטיבה עם הכדורגל הקרואטי.

 

 

 

חוליגנים מקצוענים

 

המתפרעים יוצאי הדופן במובן הזה הם הרוסים. אמש, למשל, דווח שחבורה של רוסים תקפו אוהדים ספרדים. בגרמניה. למה? ככה - כי זה מה שהם אמורים לעשות. החוליגנים הרוסים, שגרמו לפציעות קשות של כמה אוהדי נבחרת אנגליה, הם "חוליגנים מקצוענים". על פי תחקירים באירופה, הם נתמכים כספית וציבורית על ידי פוליטיקאים מהימין הלאומני של רוסיה. הם לא שילמו בעצמם על השהות שלהם בצרפת ופוליטיקאים בכירים בירכו אותם על "הצלחתם" בגרימת סבל לאנגלים. אמנם ויטלקי מוטקו, שר הספורט ויו"ר ההתאחדות לכדורגל של רוסיה, גינה בעדינות את ההתפרעויות - בעיקר בשביל שאופ"א לא תעניש את ההתאחדות הרוסית - אבל משרד החוץ הרוסי הביע מחאה בפני שגריר צרפת על מעצרם של מספר אוהדים רוסים בצרפת, כמו על העונשים המהירים שהטילו עליהם בבתי המשפט הצרפתים. הרוסים טענו שהעונשים נגד המתפרעים (שחלקם נשלחו לכלא ליותר משנה וחצי) הם "אפליה" ו"פעילות אנטי-רוסית שנובעת מסנטימנט אנטי-רוסי במערב". בינתיים ברוסיה, ולדימיר פוטין, השליט הכל-יכול, גיחך על האנגלים שנפצעו וטען "איך יכול להיות שכמה מאות רוסים פגעו באלפי אנגלים". הוא זכה לתשואות מהקהל.

 

החוליגנים הרוסים אולי לא קיבלו פקודה ישירה מפוטין להכות את האוהדים האנגלים, אבל רוח המפקד היא שצריך לפגוע במערב. הם התכוננו למפגש עם המערביים במשך חודשים ארוכים. התאמנו בחדר כושר, נמנעו משתיית אלכוהול וחידדו את יכולותיהם בקרבות רחוב. הכול ניתן לראות ביוטיוב עם הסברים של מנהיגי החוליגנים.

 

אוהדים של נבחרת רוסיה מתעמתים עם שוטרים צרפתים במהלך יורו 2016. החוליגנים הרוסים התאמנו במשך חודשים אוהדים של נבחרת רוסיה מתעמתים עם שוטרים צרפתים במהלך יורו 2016. החוליגנים הרוסים התאמנו במשך חודשים צילום: איי פי

 

חזית הסימום הלאומי

 

החזית הנוספת שנפתחה על חשבון הספורט היא המאבק של ה-IAAF, איגוד האתלטיקה העולמית, נגד הסימום השיטתי של האתלטים הרוסים.

 

היחסים של הרוסים עם המערב נהפכו למתוחים יותר בשנתיים האחרונות ופוטין טרח לחבר אותם להשעייה שה-IAAF הטיל על נבחרת האתלטיקה הרוסית (שלא תוכל להתחרות בריו ורק בודדים שהוכחו כ'נקיים מסמים' יוכלו תחת דגל נייטרלי). פוטין התלונן על "חוסר הצדק" של ההשעייה שתמנע מרוסים להתחרות תחת דגלם באולימפיאדה בפעם הראשונה מאז 1984. הוא ציין בחודש מרץ ש"לא צריך לעשות פוליטיזציה של כל דבר ואין תיאוריות קנספירציה", אבל אמש טען שההשעייה "לא הוגנת" וקרא לוועד האולימפי הבינלאומי להתערב. רבים ברוסיה מעריכים שהוא ינצל את ההשעייה כדי לטפח את התחושות נגד המערב ברוסיה.

 

פוטין צריך את הספורט בשביל הפרופוגנדה שלו. הוא כבר שנים שצריך להפוך את הספורטאים הרוסים ל"גיבורים" ומשקיע יותר ממיליארד דולר בשנה בספורט הרוסי האולימפי. הוא היה מעורב בהבאת אירועי ספורט כגון אולימפיאדת החורף והמונדיאל לרוסיה והוא אילץ את הסקטור הפרטי, ואוליגרכים שישקיעו בספורט הרוסי ובפדרציות הספורט הרוסי דרך חסויות. סוצ'י 2014 היה "פרויקט מחמד" של פוטין וחבריו, שהרוויחו לא מעט מזכייה במכרזים.

 

הוא גם תמיד טוען בפני ש"צריך למצוא את הדרך לנצח", ונראה שהמדינה עשתה בדיוק את זה.

 

רק שהדרך היתה לא חוקית. ארגון הלחימה בסמים בספורט WADA הוזהר כבר מ-2013 שישנה שיטה רוסית סדורה, שנתמכת על ידי המדינה, לסימום האתלטים. בשנה האחרונה פעלו ב-WADA כדי להעניש את המעורבים. כשהתפוצצה הפרשה בנובמבר 2015, פוטין טען שהוא "יסדר את הדברים". וכך קרה, כביכול. מהענפים המדוברים הורחקו המאמנים הנגועים, אתלטים הושעו לתקופות ארוכות וראשי מעבדות פוטרו. עם זאת, מתחת לפני השטח לא תוקן שום דבר בעצם.

 

האיו ספלט, עיתונאי גרמני שמקדיש את חייו לחקירת הסמים בספורט, חשף לאחרונה כי שניים מהמאמנים שפוטרו ממשיכים לעבוד עם אתלטים רוסים. כמו כן, לפי סרטיו התיעודיים - אתלטים רוסים הועברו לעיירות צבאיות כדי למנוע מבודקים זרים של WADA את הגישה אליהם. הבודקים הזרים גם לא הוכנסו בקלות למדינה ועמדו בפני איומים של גורמים רשמיים רוסיים. הבודקים של WADA בעצמם דיווחו על כך שאתלטים רוסים שהיו אמורים להיבדק "נעלמו" ואתלטית רוסיה הסתירה מיכל קטן מלא בשתן "נקי" בתוך גופה, כמו כן, אחד מעוזריו של עוזריו של מוטקו ניסה להעביר שוחד לבכיר ב-IAAF. כל הדברים הללו קרו אחרי שפוטין, כביכול, הורה לחסל את "התוכנית המדינית לסימום ספורטאים", כפי שכינו זאת ב-WADA. כמו כן, בפברואר אחד מהבכירים (ניקיטה קאיימאייב) בתוכנית הסימום הרוסית מת "במפתיע" לאחר שגילה כי הוא מתכנן לכתוב ספר על סימום ספורטאים ברוסיה ובכל העולם. ל-IAAF לא היתה אופציה אחרת מלבד הרחקת רוסיה מתחרויות האתלטיקה בריו 2016.

 

עבור פוטין מדובר באסון אך הוא יכול לנצל אותו כדי לטפח את התחושות האנטי-מערביות במדינה. פוטין ינסה, על פי הערכות, לגרום ל-IAAF להפוך את החלטתם ולאפשר לספורטאים רוסים נקיים להתחרות תחת הדגל הרוסי. אבל האווירה ברוסיה, אם תרצו, "מתכוננת" למאבק.

 

"הם רצו מלחמה", כתב מקסים קונונקו, בלוגר המקורב לקרמלין ל"רוסיה טודיי". "כל הסיפוריים ההזווים האלה על סימום ספורטאים ברמת המדינה, כל השקרים הללו על 'כיבוש של חצי האי קרים'. כל הפנטזיות הללו על האיום הרוסי על המדינות הבאלטיות - הכל מטרת המערב להמציא מלחמה נגד הרוסים".

 

האם המערב ממציא סיפורים בשביל להתחיל מלחמה עם פוטין? זו התחושה שפוטין, שנתיים לפני המונדיאל, מטפח ברוסיה עצמה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x