$
ספורט ישראלי

למען העתיד של מי?

נראה כי ביטול טוטלי של הטבות אלו לא ישפר את מצב הספורט הישראלי

עו"ד הנרייט פוקס 11:1218.11.14

משרד האוצר מנמק את ההצעה לבטל את הטבות המס לספורטאי חוץ בכך שההטבה פוגעת פוגעת בספורטאים ישראלים ובעיקר, כך לטענת המשרד, בדור העתיד של הספורט הישראלי. אם נבחן בעיניים אובייקטיביות את ההצעה ללא לחץ למצוא תוספת הכנסה לאוצר המדינה (15 מיליון שקל), נראה כי ביטול טוטלי של הטבות אלו לא רק שלא ישפר את מצב הספורט הישראלי, אלא יעשה את ההפך הגמור.

 

 

 

 

דונטה סמית וליאור אליהו. לא מעט מחוזי ההעסקה של ספורטאי חוץ מבוצעים כחוזי נטו, אלא שהחלטה לבטל את ההטבות תוביל, אם כך, להגדלת עלויות למועדון הספורט דונטה סמית וליאור אליהו. לא מעט מחוזי ההעסקה של ספורטאי חוץ מבוצעים כחוזי נטו, אלא שהחלטה לבטל את ההטבות תוביל, אם כך, להגדלת עלויות למועדון הספורט צילום: אוהד צויגנברג

 

כפי שטען האוצר, ובצדק, לא מעט מחוזי ההעסקה של ספורטאי חוץ מבוצעים כחוזי נטו, אלא שהחלטה לבטל את ההטבות תוביל, אם כך, להגדלת עלויות למועדון הספורט. כאשר קבוצה כדורסל מובילה מחפשת שחקן ציר ברמה גבוהה, הניסיון מלמד אותנו שהוא יימצא אותו ככל הנראה מחוץ לישראל. התוצאה של ביטול ההטבות תוביל לכך שהתקציבים שיישארו ברשות הקבוצה יהיו דלים יותר ויפגעו באפשרויות התשלום, כך שמי שייפגעו בסופו של דבר יהיו השחקנים הישראלים.

 

בנוסף, האפשרות להעסיק ספורטאי מצטיין בחו"ל במחיר שנחשב "מוזל" עקב הטבת מס למשכורתו מאפשרת לקבוצות מציאת שחקנים טובים בשוק העולמי ונותנת בכך יתרון בהבאת ספורטאים מצטיינים לישראל. ביטול ההטבות משמע פחות ספורטאים מצטיינים בישראל ועל כן הורדת רמת הספורט בישראל. מתן הטבות במס לספורטאים זרים הנו גישה מקובלת מאוד ברחבי העולם, וישנן מדינות שבהן נהוג להגביל את שיעור המס של הספורטאי עד ל־15%. בחו"ל הצליחו להבין שמתן תמריצי מס לספורטאי חוץ איננה בגדר "איבוד הכנסות" אלא השקעה, בדיוק כמו שבישראל הבינו את ההכרח בהטבות מס לחברות זרות שמשקיעות בישראל על פי חוקי עידוד השקעות הון. הפעם בהון האנושי.

 

כדי לקדם את הספורט הישראלי מחד, ומאידך לנסות לגרוף עוד הכנסות שהן לא בהכרח משמעותיות לקופת אוצר המדינה, היה טוב יותר לו היה האוצר פועל באופן מידתי ויעיל ולא מבקש לבטל באופן גורף את הטבות המס המושכות לכאן ספורטאי חוץ. לדוגמה, ניתן להתנות את קבלת ההטבה בתרומה אישית משמעותית לספורט הישראלי של אותם שחקנים זרים, למשל בקידום הספורט בקרב הילדים והנוער בארץ וחינוך דור העתיד בספורט הישראלי. רק נחשוב מה היה יכול לעשות אימון חודשי של שעה של קבוצת נערים בסיכון בהדרכת שחקן זר מקצועי וידוע, מה זה יעשה למוטיבציית ההשקעה שלהם להתקבל לאותה הקבוצה, מה הדבר יעשה למוטיבציה של אותם תלמידים ללמוד אנגלית כדי להבין את אותו שחקן, או בכלל לרמתם המקצועית.

 

הכותבת היא ראש מחלקת מיסוי בינלאומי ושותפה במשרד ברנע ושות'

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x