$
ספורט ופוליטיקה

ליגת ה-NFL תוציא יותר מ-900 מיליון דולר לפיצוי שחקנים פגועי ראש

על פי המסמכים שהוגשו השבוע לבית המשפט הפדראלי בפילדלפיה הסכום כולל פיצוי לשחקנים שסובלים כיום מפציעות נוירו-קוגניטיביות חמורות, בדיקות רפואיות ומימון תכניות חינוכיות שיקדמו נושאים של בטיחות השחקנים

בלומברג 10:2708.01.14

ב-NFL עשויים להוציא למעלה מ-914 מיליון דולר כדי ליישב תביעות שהגישו שחקנים לשעבר בגין פגיעות ראש, כך עולה מהצעת הסכם שהוגשה לאישור בית המשפט.

 

שחקני NFL. התביעות לא יפסיקו שחקני NFL. התביעות לא יפסיקו צילום: רויטרס

 

על פי המסמכים, שהוגשו השבוע לבית המשפט הפדראלי בפילדלפיה, הסכום כולל 675 מיליון דולר לפיצוי שחקנים עבור רשימה מפורטת של פציעות, 75 מיליון דולר לבדיקות רפואיות, 10 מיליון דולר לתכניות חינוכיות שיקדמו נושאים של בטיחות השחקנים ומניעת פציעות, בייחוד בליגות הצעירים, ו-4 מיליון דולר להוצאות אדמיניסטרטיביות הנוגעות לתביעות ייצוגיות. בליגה הסכימו גם לשלם 37.5 מיליון דולר נוספים במידת הצורך לשחקנים ועוד הוצאות משפטיות בגובה 112.5 מיליון דולר.

 

שופט חישב בעבר כי העסקה צריכה להסתכם ב-765 מיליון דולר בלבד. 

  

"זהו הסדר יוצא דופן לשחקני NFL שפרשו ולבני המשפחה שלהם – מאותם שחקנים שסובלים כיום מפציעות נוירו-קוגניטיביות חמורות עבור שחקנים בריאים שחוששים לפתח סימפטומים עוד עשורים מהיום", הגיבו כריס סיגר וסול וייס, עורכי הדין הראשיים שייצגו את השחקנים הפורשים.

 

עורכי הדין הגישו את ההסדר, המתפרש על פני 149 עמודים לאחר שבמשך יותר מארבעה חודשים ניהלו משא ומתן על התנאים הסופיים. ההסדר מכסה את 18 אלף השחקנים בגמלאות שעדיין בחיים, ללא קשר לשאלה האם הגישו תביעה לגבי פגיעות ראש או לא.

 

בכירים בליגה העדיפו לא להגיב על ההחלטה להקצות יותר מ-914 מיליון דולר ליישוב התביעות. הליגה "תומכת בעתירה של התובעים" לאשר את ההסדר, ציין דובר ה-NFL, בריאן מקארתי.

 

המסמכים מציינים כי לפי תנאי ההסדר, הפיצוי יהיה מבוסס על רשימה ספציפית של פציעות, כולל ליקויים נוירו קוגניטיביים שבאים לידי ביטוי באבדן זיכרון, מחלת האלצהיימר, פרקינסון, מחלת לו גריג (ALS) ואפילו במוות כתוצאה מהתנוונות מוח כרונית (CTE).

 

השחקנים יקבלו תשלום בהתבסס על הגיל שלהם ומשך התקופה ששיחקו. לדוגמה שחקן ששיחק במשך עונה אחת, יקבל 70% פחות משחקן ששיחק במשך יותר מארבע עונות.

 

עוד הוסיף עורך הדין סיגר כי הוסכם ששחקנים שטוענים שהכשלים המנטאליים שלהם נובעים מהתקופה שבה שיחקו בליגה, לא יצטרכו להוכיח שסבלו מזעזוע מוח או שהתקריות הללו הן שגרמו לפציעה שלהם.

 

יותר מ-5,000 שחקנים לשעבר הגישו את התביעה נגד הליגה בדרישה לפיצויים בגין פציעות ראש. התביעות, שאוחדו והוצגו בפני השופטת המחוזית, אניטה ברודי, בבית המשפט בפילדלפיה, האשימו את ה-NFL ברשלנות ובכך שלא עדכנה את השחקנים לגבי הקשר בין מכות חזקות חוזרות בראש ופגיעות מוח ארוכות טווח, כולל הופעה מוקדמת של תסמינים של מחלת האלצהיימר ושיטיון.

 

השחקנים טוענים כי בליגה ידעו כבר בשנות ה-70 על הסיכונים המוגברים כתוצאה ממכות ראש חוזרות, אך לא נקטו בשום מהלך משמעותי לפתור את הסוגיה עד 1994. השחקנים אף מאשימים כי בליגה פעלו לבטל מאמרים רפואיים שמצאו קשר בין פציעות הראש ונזק מוחי.

 

סכומי הפיצויים הגבוהים ביותר כוללים 5 מיליון דולר לשחקנים שסובלים מ-ALS, יותר מ-4 מיליון דולר לבני המשפחה של שחקנים שמתו כתוצאה מהתנוונות מוח כרונית, ו-3.5 מיליון דולר למי שסובלים מפרקינסון ואלצהיימר. שחקנים שסובלים משיטיון יוכלו לקבל 3 מיליון דולר, בעוד ששחקנים שאובחנו כחולים בשלבים המוקדמים יזכו למחצית מהסכום הזה.

 

לפי תנאי ההסכם, עורכי הדין של השחקנים יורשו לשנות את רשימת המחלות הזכאיות לפיצויים רק אחת לעשור. אם כי, סיגר הוסיף שניתן יהיה לערוך שינויים ברשימה במידה ושני הצדדים מסכימים על כך."אם יתגלה מבחינה רפואית שצריך להוסיף מחלה חדשה שתהיה זכאית לפיצוי, אני מאמין שהליגה תסכים מיד בתום לב לערוך את השינוי", הסביר סיגר.

 

המסמכים שהוגשו השבוע מחכים לאישור הראשוני של ברודי. אמור להתקיים שימוע הגינות לפני שהיא תציג את האישור הרשמי שלה. על פי התנאים, ל-NFL יש את הזכות לסיים את ההסדר לאחר הגילוי מהו מספר השחקנים שיבחרו לדרוש פיצויים, אך לפני השימוע. ההסכם אינו קובע רף לכמות השחקנים שיבחרו בהסדר.

 

ההסדר עם ה-NFL אינו מסיים את התביעה נגד רידל ספורטס, ספקית הקסדות הרשמית של הליגה. רידל מואשמת על ידי חלק מהשחקנים שסירבה להכיר או להתמודד עם האיום של זעזועי מוח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x