$
ספורט עולמי

הידיעה שתעשה לכם את היום

לא, לא עוד ידיעה על שחקן שאולי עובר מקבוצה X לקבוצה Y. ידיעה על מאמן שרוצה שישקיעו יותר בעתיד המועדון שלו

אוריאל דסקל 15:3904.07.13

עונת המלפפונים הופכת ליותר ויותר מגוחכת ככל שמתקרבים לתחילת העונה. כמות השטויות שממלאות את האתרים והעיתונים כמעט ובלתי נסבלת. אדינסון קאבאני עובר כל יום לקבוצה חדשה; לואיס סוארס פתאום מועמד לארסנל בגלל שהפסיקו לקחת הימורים על המעבר הזה; בינתיים גונסאלו היגוואין עושה את דרכו לאצטדיון האמירייטס על גבו של צב ענק וריאל מדריד רוצה את גארת' בייל ביום אחד ואוטוטו מציעה עליו 80 מיליון ליש"ט וביום אחר כבר יורדת ממנו לגמרי.

 

כל ידיעה היא כלי בידי המועדונים או סוכני השחקנים שנמצאים במשא ומתן.

 

בישראל המצב לא טוב יותר. כמות הפרסומים הראשונים והבלעדיים על שחקן Y שמצטרף לקבוצה X או בוחר לשחק בסין במקום הפועל עכו או ההיפך-  פשוט אדירה. ההוא מתקרב לבית"ר, ההוא מתרחק מבית"ר. הזה אומר "הייתי רוצה לשחק במכבי חיפה", השני אומר: "הייתי רוצה לעזוב את מכבי חיפה". ובינתיים כל תיקו במשחק ידידות נגד קבוצה גרמנית "גורם ללחץ" וכל שמועה באתר אינטרנט נידח הופכת לידיעה ראשית. כתבים נאלצים לכתוב פרשנויות על ספקולציות ולהעביר ידיעות על מה שמאמן אמר או לא אמר לשחקנים בחדר ההלבשה.

 

 

 

שחקני אייאקס. משקיעים בעתיד שחקני אייאקס. משקיעים בעתיד צילום: רויטרס

 

ובתוך כל הבלאגן הזה של הקיץ, יש איזו ידיעה על כדורגל. איזושהי הכרזה שגורמת לך להתרגש באמת.

 

ייתכן שזה רק אני אבל בין שלל הידיעות שעברו לנגד עיני היום, הידיעה שעשתה את היום פורסמה בעקבות ראיון שנעשה עם פרנק דה בור, מאמן אייאקס.

 

דה בור, שלאחרונה חתם על הסכם ארוך טווח עם אייאקס, אמר שהוא רוצה שהמועדון ישקיע שלושה מיליון יורו נוספים באקדמיה המפורסמת של הקבוצה. למה? "כדי שנוכל לייצר יותר כריסטיאן אריקסנים".

 

כריסטיאן אריקסן הגיע לאייאקס ב-2008 כשהיה בן 16. הוא בחר להצטרף אליה ולא אל צ'לסי בגלל שידע כי באייאקס יש לו סיכוי גדול יותר להפוך לשחקן. והוא אכן שחקן אדיר כיום. בקרוב, ככל הנראה, יעבור לקבוצה גדולה עבור 15 מיליון יורו לפחות. אותו יחליף, ככל הנראה, ויקטור פישר - שחקן דני נוסף שגדל באייאקס. עוד "אריקסן".  

 

אייאקס היא כבר כיום אחת הקבוצות שמשקיעות הכי הרבה באקדמיה שלה – יותר מ-6 מיליון יורו בשנה. עוד שלושה מיליון יורו יעלו את ההשקעה ל-9 מיליון יורו. לשם השוואה, ברצלונה, לה תקציב גבוה משל אייאקס פי 5 לפחות, משקיעה באקדמיה שלה כ-10 מיליון יורו בשנה. בעשור האחרון השקיעה אייאקס כ-60 מיליון יורו באקדמיה שלה. הקבוצה רשמה הכנסה של 263 מיליון יורו ממכירת 171 שחקנים, רבים מהם "מוצרי האקדמיה" שלה. בסך הכל רווחיה בשוק העברות השחקנים בעשור האחרון עומדים על 116 מיליון יורו. 

 

בדרישה בת 6 המילים הזאת של דה בור יש את כל הפילוסופיה של אייאקס. מבחינת דה בור הוא מעדיף השקעה גדולה בעתיד של המועדון כדי שניתן יהיה להרוויח יותר ממנו. זה הגיון כל כך טהור. זה תמצית ההיגיון למען האמת. השקעה בחינוך היא השקעה שתמיד משתלמת ותמיד רווחית (אם עושים אותה כמו שצריך). בכדורגל בפרט ובכלל.

 

בכל השיגעון הזה של שוק העברות הקייצי אין היגיון כל כך צרוף כמו המשפט הזה של דה בור. לא יודע, אותי זה מרגש יותר ממעבר שאולי ייצא לפועל של חלוץ ארגנטינאי כלשהו לקבוצה כלשהי. אגב, גם כניסתו של ראיין גיגס לצוות האימון של מנצ'סטר יונייטד וההמשכיות שהמהלך הזה מייצר - זו ידיעה מרגשת הרבה יותר מאשר כל פנטזיה של סוכן זה או אחר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x