$
ספורט ופוליטיקה

מדינה בהלם: שערוריית סמים ענקית נחשפה בספורט האוסטרלי

דו"ח ממשלתי משאיר את אוסטרליה פעורת פה - קבוצות של פשע מאורגן חברו לשחקנים, סיפקו סמים אסורים ומכרו משחקים

בלומברג 15:1610.02.13

ראש ממשלת אוסטרליה ג'וליה גילארד קראה לקבוצות הספורט לחשוף כל שימוש בסמים אסורים, זאת לאחר שחקירה ממשלתית מצאה שימוש רחב היקף בחומרים לא חוקיים.

 

 

ג'וליה גילארד. "תתנקו" ג'וליה גילארד. "תתנקו" צילום: בלומברג

 

"תתנקו", אמרה גילארד במסיבת עיתונאים שכינסה בקווינסטאון, ניו זילנד, שם היא מבקרת במסגרת השיחות השנתיות שהיא מקיימת עם ראש ממשלת ניו זילנד ג'ון קיי. "מבחינת קבוצות שנקלעו לבעיות, עדיף להתוודות ולחשוף את אותן הבעיות".

 

הדו"ח של ועדת הפשע האוסטרלית, שפורסם ב-7 בפברואר, מצא קשרים בין קבוצות של פשע מאורגן וספורטאי צמרת, והזהיר מפני מכירת משחקים אפשרית. כמו כן בדו"ח מציינים כי המאמנים והרופאים לקחו חלק גם כן בצריכת החומרים האסורים.

 

בשל מגבלות החוק, הוועדה לא נקבה בשמות הקבוצות או הספורטאים, כך שמתגברים החששות שהמוניטין של שחקנים ומועדונים חפים מפשע יוכתם. הדו"ח עורר סערה באוסטרליה, שבה מתגוררים קרוב ל-23 מיליון תושבים, שמחשיבים ספורט כחלק מהזהות הלאומית שלהם. על פי לשכת הסטטיסטיקה האוסטרלית, ליגת הכדורגל האוסטרלי (The Australian Football League), זוכה לשיעורי הצפייה הגבוהים ביותר-19% מבין הגברים ו-13% בקרב הנשים, ליגת הרוגבי היא השלישית הפופולרית ביותר אחרי מרוצי סוסים.

 

רוגבי רוגבי צילום: גטי אימג'

 

גילארד, אוהדת של קבוצת הכדורגל ווסטרן בולדוגס, טענה כי האוהדים מעוניינים לדעת אם הקבוצות שלהם מעורבות. ההאשמות העיקריות של הדו"ח מופנות כלפיי ליגות הכדורגל והרוגבי, הדגיש שר המשפטים ג'ייסון קלייר בראיון עם רשות השידור האוסטרלית.

 

על פי האתר של הליגה, קבוצת הכדורגל אסנדון, שכבר פנתה לליגה בבקשה לחקור תוספי מזון שהועברו לשחקנים ב-2012, נחקרת בחשד לשימוש חוזר ונשנה בסמים לשיפור הביצועים, ככל הנראה בלי ליידע את השחקנים. שחקן בקבוצה מהליגה המשנית נחקר בחשד לשימוש בסמים, כך עדכן סגן מנכ"ל הליגה, ג'ילון מקלאכלן באתר.

 

"השימוש בחומרים אסורים בליגה שלנו היא בעייתית", הוסיף מקלאכלן במסיבת עיתונאים. לדבריו, הוא אינו מודע למכירת משחקים. הסנדיי טלגרף דיווח כי שש קבוצות מליגת הרוגבי צוינו בדו"ח, אולם הוא לא חשף את השמות שלהן. קלייר ציין כי שתי הליגות יודעות על אילו קבוצות מדובר, כך שברגע שהקבוצות מקבלות את המידע מראשי הליגה שלהן, עליהן לפרסם בפומבי את המעורבות שלהן.

 

"צל החשד תלוי מעל לכל הקבוצות", אמר. "שתיקה לא תהווה פיתרון. אני מעודד את הקבוצות שמעורבות לעבוד בשיתוף עם הרשויות כדי לוודא שנוציא את התופעה הזו מחוץ למשחק".

 

ממצאי החקירה, שארכה שנה, וחשפה שימוש בפפטיד ובהורמונים, חופפת להגברת הפיקוח והבדיקות של ספורטאים וענפי ספורט בעקבות הודאתו של לאנס  ארמסטרונג כי צרך סמים לאורך כל קריירת הרכיבה שלו, והכרזת המשטרה האירופית כי 380 משחקי כדורגל קרוב לוודאי שהיוו יעד לניסיונות הטיית משחקים.

 

בנוסף לגילוי כי כנופיות פשע הן ככל הנראה ספקיות הסמים האסורים, הוועדה מצאה גם שהולכות וגוברות הראיות לקשרים אישיים בין הספורטאים ופושעים וארגוני פשע שככל הנראה הסתכמו במכירת משחקים והונאות הימורים. לטענת קלייר, בחלק מהמקרים, הספורטאים אף קיבלו חומרים שעדיין לא אושרו לשימוש בבני אדם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x