$
ספורט ישראלי

יו"ר הטוטו איים: "נפסיק את התמיכה בכדורגל"

שרת התרבות והספורט כינסה מסיבת עיתונאים בעקבות התקרית האלימה במושבה ודחיית עונש הפחתת הנקודות של מכבי פ"ת, בה קראה במרומז להחלפתו של אבי לוזון

כתב ynet 12:3717.04.12

יו"ר הטוטו צחי פישביין איים על ההתאחדות לכדורגל שלא יעביר כסף מחסויות אם לא יהיה שינוי מהותי בהתאחדות לכדורגל.

 

"הטוטו משקיע מעל 400 מיליון שקל בשנה בספורט ו-120 מיליון שקל בכדורגל, יש לנו חובה להגיד את דברנו. הטוטו מקדם את ההגינות בכדורגל, הדבר לא יכול להתקיים

במציאות הנוכחית של הליגה", אמר פישביין. "בכוונתי להביא להקפאת ההסכם על מתן חסות לליגה, סכום שעומד על כ-80 מיליון שקל. ההחלטה תופעל החל מחודש ינואר 2013, והיא מתייחסת רק להסכם השיווקי, לא לתמיכה שהטוטו מחויב להעביר לפי החוק. הגיעו מים עד נפש, ואנחנו חייבים להתניע מהלך של חשיבה עם ההתאחדות ובעלי הקבוצות, לפני שיהיה אסון נוסף במגרשים. חלק מהכסף שנותנים להתאחדות צריך להיות מופנה לחינוך והסברה".

 

פישביין הבהיר: "תמוה שכל אוהדי הקבוצות בארץ חושבים שההחלטה לא נכונה. להתאחדות יש זמן, חשוב לציין שהסנקציה הזאת לא מיידית. הזוי שיש כל כך הרבה משחקים ללא קהל, אלה עונשים הזויים ואני מקווה שמהשפל הזה אנחנו נצמח לכדורגל טוב יותר במדינת ישראל".

 

שרת הספורט הוסיפה במסיבת עיתונאים בתל אביב: "אם זה היה תלוי בי, הדברים היו נראים אחרת. אבל כל איגודי הספורט בישראל הן עמותות שמתנהלות באופן עצמאי וההתאחדות לכדורגל היא עמותה עצמאית שכפופה רק לאופ"א ופיפ"א. אני לא מחליטה מי יעמוד בראשה ולא יכולה לפרק את ההתאחדות, כפי שדורשים ממני רבים.

 

השרה המשיכה: "הכדורגל הולך מדחי אל בכי. כינסתי אתכם היום בכדי לומר שבכוונתי להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותי כדי להחזיר את אמון הציבור בהתאחדות", המשיכה לבנת. בנוסף פניתי במכתב לכל חברי הנהלת ההתאחדות, בו המלצתי לאמץ את הסעיף הנוגע למינוי יו"ר, מדו"ח סטרשנוב 2002.

 

"הדו"ח אומץ ויושם כמעט במלואו, אבל יש שם סעיף בו כתב סטרשנוב שיו"ר ההתאחדות צריך להיות אדם בלתי תלוי ונטול דעות כאלה או אחרות. הסעיף הזה לא יושם. המלצתי לחברי ההנהלה פעול לכך שהסעיף יאומץ כחלק מדו"ח ההתאחדות, כדי שבעתיד לא נמצא את עצמנו עומדים בפני המציאות העגומה בה אנו עומדים כיום".

 

לבנת הוסיפה: "על מנת למגר את האלימות מהמגרשים נדרשת התערבות של כל הגורמים - משטרה ובתי המשפט. נשאלת השאלה האם להחזיר את השוטרים למגרשים, יש עליה בעוצמת האירועים האלימים. תוקם ועדה בנושא האלימות בכדורגל, שבראשה יעמוד ניצב בדימוס דוד צור, אותו אדם שעמד בראש הוועדה לזריקת החזיז במלחה. הוא האיש הראוי והמוכשר לעמוד בראש ועדה ציבורית, שתגיש את מסקנותיה תוך 90 יום.

 

"נשאל את השאלות ונשמע את מסקנות הוועדה. אם נחשוב שצריך לבצע שינויים מסוימים - אפגש עם מפכ"ל המשטרה. אני מקווה שבתום הפגישה נחליט על נקיטת צעדים למיגור האלימות. על הרעיון של הקמת מנהלת ליגה: "אני לא מתכוונת להתערב בעניין. אני בטוחה שלבעלי קבוצות יש אחריות והם צריכים להשתמש בכוח שלהם. מנהלת ליגה זה לא דבר פסול".

 

תגובת מיכל גרונלד, דוברת ההתאחדות לכדורגל: " להתאחדות לכדורגל בישראל אין כל כוונה לפעול על פי אמוציות, פופוליזם או לחץ תקשורתי. כל ההחלטות המתקבלות בהתאחדות לכדורגל בישראל מתקבלות בכובד ראש ובשיקול דעת, ואך ורק לטובת הכדורגל הישראלי. אנחנו מעודדים מכך ששרת הספורט ויו"ר הטוטו-ווינר מגלים מעורבות ורצון עז למגר את האלימות בכדורגל הישראלי. חשוב לציין, ההתאחדות לכדורגל אינה הסמכות המרכזית למיגור האלימות. הכוח המרכזי נתון בידי המדינה – קרי המשטרה ובתי המשפט. אנו ממשיכים בקריאתנו גם לשרת הספורט לפעול למינוי שופט ספורט מיוחד שידון אך ורק בעניינים הנוגעים לאלימות בספורט הישראלי. המצב כיום בו שופט בבית משפט שדן במשפטי רצח, אונס או גניבה ומתפנה לאחר מכן לדון באוהד שהתפרע במגרש, באופן טבעי מונע מתן עונש קשה כלפי אותו אוהד. לא ניתן להרתיע באמת ולמגר כליל את האלימות כאשר אוהד שמאיים ברצח מורחק ל- 3 שבועות ממגרשי הכדורגל. אנו בהתאחדות לכדורגל קוראים לשרת ספורט וליו"ר הטוטו-ווינר להפעיל את כל כובד משקלם והשפעתם כדי לסייע לנו בפעולות אלו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x