$
ספורט ופוליטיקה

האם יבמ תומכת בהדרת נשים?

מועדון הגולף היוקרתי אוגוסטה נשיונל אינו מתיר לנשים להפוך לחברות. מנכ"לית הספונסרית הראשית, יבמ, נקלעה לעין הסערה

סוכנויות הידיעות 16:3709.04.12

בשבוע שעבר נשאל בילי פיין, יו"ר מועדון הגולף היוקרתי אוגוסטה נשיונל, בנוגע למדיניות הוותיקה של המועדון שאוסרת השתתפות נשים.

 

פיין סרב להתייחס לנושא. ואילו מנכ"לית יבמ ג'יני רומטי, ששמרה על שתיקה בנושא, תזכה לז'קט ירוק כחברה באוגוסטה נשיונל. הציבור מפעיל

לחץ על פיין להפסיק את האפלייה המינית, אך רומטי נמצאת בעמדה קשה יותר - יש לה יותר מדי מה להפסיד.

 

כאשר הפעילה לזכויות נשים מרתה בורק מחתה נגד מדיניות הדרת הנשים של אוגוסטה נשיונל ב-2003, לא היה לה מה להפסיד. לא עמד דבר על המאזניים, מכיוון שהיא התערבה בעסק שבו לא לקחה חלק קודם לכן. מאמציה של בורק הובילו לכך שטורניר המאסטרס של המועדון העניק לשלושת הספונסרים שלו, ביניהם יבמ, הפסקה של שנה כדי שלא יגררו לתוך המחלוקת.

 

אוגוסטה נשיונל יכולה להרשות לעצמה לפעול בצורה כזו, מכיוון שאין לה בעיה לסחוט כל דולר מהמוצר היקר שברשותה. היא אמנם מוכרת את זכויות השידור, אך מתנה זאת בכך ש-ESPN ו-CBS מורשות לשדר פרסומות במשך מספר דקות מוגבל בכל שעה, וגם אז מדובר רק בפרסומות של הספונסרים שלה. כמו כן הם מוכרים רק מספר מועט של כרטיסים ומחיר הזיכיון שלהם הוא הנמוך ביותר בקרב כל אירועי הספורט המרכזיים.

 

באוגוסטה נשיונל בוחרים לא למקסם את ההכנסות, אך אין פירוש הדבר שיבמ מתחרטת על העסקה. בעולם הצפוף שבו אנחנו חיים ישנה חשיבות רבה לספונסר של אירוע ספורט, לפיכך מדובר בנכס הספורט היקר ביותר של החברה.

 

הבעיה של רומטי היא שאינה יכולה לומר – "אני לא משחקת גולף, כך שאין לי כל עניין להיות חברה במועדון". מהלך כזה יפורש כסירוב להילחם עבור שוויון לנשים. אם אוגוסטה נשיונל תעניק לה הזמנה חשאית, והיא לא תכיר בכך בפומבי - הדבר יצביע על כך שהיא עושה זאת למען הרווח האישי ואינה מעוניינת להכיר בחשיבות ההיסטורית של המהלך. אם לא יזמינו אותה, אבל היא כן רוצה להיות חברה במועדון, היא פחות או יותר מחויבת בתור תפקידה כפנים של יבמ לפרוש מהענקת החסות למאסטרס, החלטה קשה בהתחשב בכך שככל הנראה מדובר בהוצאה טובה עבור החברה ובעלי המניות שלה.

 

מעניין כמה זמן לאחר שנכנסה לתפקידה הבינה רומטי לאיזה מצב מביך נקלעה. אף שהלחץ הציבורי גבר בשבועות האחרונים, ביבמ שקלו את העניין במשך זמן מה, כך שאי אפשר שלא לתהות האם השתיקה שלהם היא אסטרטגיה או הצהרה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x