$
ספורט עולמי

מנצ'סטר סיטי תשלם כ-4 מיליון ליש"ט בשנה על שימוש באצטדיון שלה

עד כה שילמה הקבוצה כ-16 מיליון ליש"ט מ-2003 כדי לכסות את ההוצאות הציבוריות על בניית האצטדיון. הקבוצה צפויה לקבל אישור למכור את זכויות השם של האצטדיון

סוכנויות הידיעות 18:0905.10.11

מנצ'סטר סיטי תשלם רק 2 מיליון ליש"ט לשנה למועצה המקומית בתמורה לזכויות למתן שם לאצטדיון איסטלנדס, שהוקם עבור משחקי חבר העמים הבריטי של 2002 במימון של 112 מיליון ליש"ט מכספי ציבור ולוטו. התשלום למועצה יאפשר למנצ'סטר סיטי לסגור עסקה ל-10 שנים עם אתיחאד איירווייס מאבו דאבי

בסכום של 35 מיליון ליש"ט לשנה, הכוללת את הזכויות לשם האצטדיון, לקומפלקס האימונים המתוכנן לצדו בשטח 320 מ"ר וחולצות סיטי.

 

הבעלות על האצטדיון עדיין נמצאת בידי מועצת העיר מנצ'סטר, שהוציאה 22 מיליון ליש"ט מכספי הציבור לפירוק מסלול הריצה ולהתאמת האצטדיון לסיטי לאחר משחקי חבר העמים. סיטי העבירה את ביתה הקודם, מיין רוד, למועצה והוציאה 20 מיליון דולר על הקמת ברים, מסעדות ואזורי שעשועים באיסטלנדס. לפי תנאי ההשכרה, סיטי תשלם למועצה חלק מההכנסות ממכירות כרטיסים מעבר לתכולת מיין רוד, היכול להכיל 32 אלף איש, שהכניסה למועצה כ-2 מיליון ליש"ט מדי שנה מאז 2003 – 16 מיליון ליש"ט בסך הכל.

 

במסגרת הסכם השכירות, למועצה עדיין יש שליטה על זכויות מתן השמות של האצטדיון, שעדיין מוגדר נכס בבעלות ציבורית. בזמן שסיטי, הנמצאת בבעלות השייח' מאנסור מאבו דאבי מאז 2008, שקלה לממש את שאיפותיה, נערך משא ומתן מחודש על ההסכם בשנה שעברה. המועצה לא שיתפה את הציבור בדיונים כיוון שהם "כרוכים בשיקולים של מידע המתייחס למצב הפיננסי או העסקי של אנשים מסוימים", לפי פרוטוקול ישיבת המועצה.

 

עם זאת ראש המועצה סר הווארד ברנסטין סיפר ל"גרדיאן" שסך דמי השכירות שתשלם סיטי יעלו ל"סביבות 4 ליש"ט לשנה". בתמורה, המועצה ויתרה על שליטתה בזכויות מתן השם. המועדון של מנסור חתם על עסקה המוערכת ב-350 מיליון ליש"ט ל-10 שנים עם אתיחאד.

 

פיתוח קומפלקס האימונים, שהמועצה מקווה שיסייע בהחייאת השכונות המזרחיות של מנצ'סטר, נמצא כעת בדיונים למתן רישיונות תכנון.

 

מועצת העיר מנצ'סטר הודיעה בפברואר שעקב קיצוצים ממשלתיים, עליה להפחית את הוצאותיה ב-170 מיליון ליש"ט בשנתיים הקרובות, וכתוצאה מכך יקוצצו 2,000 משרות ויקוצצו 22 מיליון ליש"ט מהתקציבים לגיל הרך. ניו איסט מנצ'סטר, סוכנות הפיתוח של המועצה, נאלצה בחודש שעבר להוריד את היעדים לצמיחת משרות ולהתאוששות עקב המיתון.

 

לאור הרקע הכלכלי הקשה, פיתוח קמפוס של 100 מיליון ליש"ט ותוספת 2 מיליון ליש"ט מעסקת הזכויות על מתן השם לאצטדיון התקבלו בברכה על ידי ברנסטין והמועצה. "אנחנו מאוד מרוצים מהעסקה, שתכפיל את ההכנסות שלנו מהאצטדיון", אמר ברנסטין.

 

"אנו סבורים שהפיתוח המוצע לנו יספק פלטפורמה לפיתוח נוסף שתוביל התעסוקה. הדבר החשוב הוא שאנחנו מקבלים כספים באופן מתמשך מהשקעה של כספי לוטו וציבור בספורט".

 

מרק רמסבוטום, ראש קבוצת האופוזיציה הליברלית-דמוקרטית של המועצה שבראשות הלייבור, אמר שלא פורסמו מספיק פרטים על העסקה: "אני לא מבקר את ה-2 מיליון ליש"ט מזכויות מתן השם לאצטדיון, כי אנחנו לא יכולים להעריך אם ניתן היה להגיע לעסקה טובה יותר עם מנצ'סטר סיטי. ואף שהשקעות הן ברוכות, לעתים קרובות פיתוח מסוג זה לא מימש את הטענות הגרנדיוזיות לפוטנציאל שלו".

 

הכנסות המועצה מהאצטדיון יופנו למתקני ספורט אחרים במתחם, לפי ההסכם המקורי עם ספורט אינגלנד, שסיפקה 90 מיליון ליש"ט מהכנסות הלוטו להקמת האצטדיון. דובר מטעם ספורט אינגלנד אישר שהסדרי ההשכרה החדשים הוערכו עצמאית על ידי חברת הייעוץ KPMG.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x