$
עסקי ספורט

צרות בגן עדן: קומישינר ה-IPL חשוד בעבירות חמורות

לאליט מודי, קומישינר ליגת הקריקט ההודית, עשוי להיות מודח בתוך ימים ספורים בעקבות אישומים חמורים - החל ממכירת משחקים והימורים בלתי חוקיים ועד להלבנת כספים ומענק זיכיונות בלתי נאותים לחלק מהקבוצות

רונן וודלינגר 15:3721.04.10

לאליט מודי, קומישינר ליגת הקריקט ההודית (IPL) המצליחה עשוי להיות מודח בתוך ימים ספורים בעקבות אישומים חמורים - החל ממכירת משחקים והימורים בלתי חוקיים ועד להלבנת כספים ומענק זיכיונות בלתי נאותים לחלק מהקבוצות.

 

ביום שני הודיעה ממשלת הודו כי פתחה בחקירה

של "תפקוד הפרמיירליג ההודי". "לא נחוס על אף עבריין", אמר שר האוצר פרנאב מוחרג'י.

 

מוחרג'י, השר לעניינים מקומיים פ. צ'ידאמבאראם ושר החקלאות והנשיא לשעבר של המועצה המבקרת של הקריקט בהודו (BCCI) שאראד פאוואר, נועדו אתמול (ג') בדלהי "כדי לדון במחלוקת המקיפה את הפרמיירליג ואת השפעתה על עתיד הספורט והפוליטיקה במדינה", דווח.

 

יחד עם זאת, הגורל הצפוי למודי בטווח המיידי אינו תלוי בחקירה הממשלתית, שעשויה להימשך חודשים, אלא בפוליטיקה פנימית במועצה המבקרת של הקריקט בהודו. מועצה ממשלתית זו חלוקה בדעותיה, ומיעוט החברים עדיין תומך במודי. פאוואר, שסייע לעלייתו של מודי, מתרחק ככל הנראה מבן טיפוחיו.

 

מסתמן כי ההחלטה תתקבל בסוף השבוע הקרוב, בסיומו של הטורניר, שנמשך ששה שבועות. כשחגיגות הסיום ייגמרו, המעודדות יארזו את מי החמצן והשחקנים יחזרו למדינות המוצא שלהם, המועצה עשויה לדרוש את התפטרותו של מודי, או לקצץ את סמכויותיו הנוכחיות. המחליף שלו צפוי להיות שאשאנק מאנוהאר, נשיא ה-BCCI הנוכחי.

 

מודי (46) תמיד היה דמות שנויה במחלוקת. הוא עיצב את טורניר ה-IPL ההודי בדמותו: פזיז, מהיר, ססגוני, אינו חושש לפגוע ובלתי מתנצל. תחת ניהולו הטורניר תפח לתופעה חברתית, ספורטיבית ומסחרית בשווי 4.13 מיליארד דולר בתוך שלוש שנים בלבד, לפי יועצי מותג, וצופים בו כוכבים בוליוודיים, אנשי עסקים ונהגי ריקשות. עם זאת, ריכוז הכוח בידי מודי וחוסר השקיפות שבו הטורניר מתנהל מדאיגים רבים. נראה שהענקת הזיכיונות החדשים היא שהציתה את הצעדים להדחתו של מודי, שהכחיש בעקביות כל עבירה והגדיר את האישומים נגדו "חסרי בסיס, חסרי שחר ונובעים ממניעים אישיים". מודי הצית את אש המחלוקת כשפרסם בטוויטר את מבנה האחזקות של אחד מהזיכיונות החדשים.

 

מודי חשף כי עם הבעלים של רנדוו וורלד ספורטס, קונסורציום שהצליח לזכות במכרז של 333 מיליון דולר להקמת קבוצה בקוצ'י שבמדינת קראלה בחודש שעבר, נמנית חברתו של שר בולט בממשלה, סאשי תארור. תארור בתגובה טען שמודי פועל מטעם מתחרה אחר על הזיכיון בקוצ'י, אך נאלץ להתפטר מתפקידו כשר החוץ ביום ראשון.

 

אחרים העלו ספקולציות בנוגע לזוכה הסופי של התחרות התלת-צדדית המציבה את האליטה העסקית החדשה, אותה מייצג מודי, כנגד המתמודדים החדשים בפוליטיקה, כמו תארור, ואת שני הצדדים האלה כנגד הממסד הפוליטי המסורתי בעל המשקל.

 

אף על פי כן, ההצלחה הפיננסית של ה-IPL  מבטיחה שמודי עדיין זוכה לגיבוי מרבים, במיוחד בעלי הזיכיונות, ועל כן יש סיכוי שיצליח לשמור על משרתו.

 

"הסוגיה כולה התגלגלגה כמו כדור שלג והפכה לסופה בלתי נחוצה", אמר ויג'אי מאליה, הבעלים של רויאל צ'לנג'רס בנגלור. "בכל מה שנוגע לי, אני מלא הערכה למה שלאליט מודי עשה בפרמיירליג ההודית. אם יש לו עניינים עם ממשלת הודו, זה עניינו הפרטי והוא צריך לטפל בהם".

 

מודי עשה "עבודה מצוינת", אמרה שילפה שטי, לשעבר כוכבת בבוליווד והבעלים המשותפים של רג'סטן רויאלס. "זו חקירה של מס הכנסה. תנו לה להיות חקירה של מס הכנסה ולא של התקשורת".

 

"הספקולציות בתקשורת רבות. מקדם בברכה את כל החקירות. מוכן להגביר כל שיתוף פעולה", כתב מודי בעמוד הטוויטר שלו מדובאי, כשייצג את ה-BCCI בפגישת מועצת הקריקט הבינלאומית. הוא לא השיב לשיחות אתמול.

 

המפלגה המרכזית באופוזיציה בהודו, מפלגת בהאראטיה ג'אנאטה, הפיקה במהירות הון פוליטי מהפרשה, וכינתה את ה-IPL  "הפרמייר ליג של השחיתות". עם זאת, בגלל הפופולריות העצומה של התחרות, וכמות הכסף העצומה שהיא מכניסה, על הפוליטיקאים ללכת על חבל דק.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x