סגור

בלעדי
פגיעה נוספת בספקים: רמי לוי נכנס לסיטונאות

בעל השליטה ברשת שיווק השקמה פותח חנות ראשונה המיועדת למכולות ולשוק המוסדי, בשאיפה להגיע להיקף מכירות של מיליארד שקל בשנה. מדובר בפגיעה נוספת בספקים ובמתחרה שופרסל, שנהנתה עד כה מהיותה היחידה שפונה לעסקים קטנים

רמי לוי, בעל השליטה ברשת שיווק השקמה, מרחיב את פעילות החברה למכירה סיטונאית למכולות ולשוק המוסדי בהשקעה כוללת של כ־90 מיליון שקל.


ל"כלכליסט" נודע כי לוי ישיק בשבועות הקרובים חנות ראשונה בפורמט "קש אנד קרי" בחיפה, תחת השם רמי לוי לעסקים. החנות, בהשקעה של 15 מיליון שקל, תפתח בחיפה ותשרת את כל איזור הצפון.

3 צפייה בגלריה
מימין רמי לוי ו איציק אברכהן
מימין רמי לוי ו איציק אברכהן
מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן ובעלי השליטה בשיווק השקמה רמי לוי. גם דיפלומט במירוץ

בהמשך, צפויה החברה לפתוח 5 סניפים נוספים ברחבי הארץ, שיפעלו במקביל לשירות אונליין שיאפשר לבעלי עסקים לקבל את ההזמנות עד לחנויות. על פי הערכות, בתוך 3 שנים, צפויה הפעילות לגלגל מחזור של כמיליארד שקל. החנות הראשונה תצא לדרך עם מכירות של כ־50 מיליון שקל, שכן לוי הכניס לסניף זה כשותפה ב־30% את חברת יהודה שיווק, סיטונאי מזון ותיקים באזור הצפון, שתביא איתה את לקוחותיה שקונים בהיקף זה.
מעטפת נוחה של אשראי
המהלך של לוי צפוי להוביל לפגיעה הן בספקים והן בשופרסל השולטת בזירת המכירה הסיטונאית. לוי ישתמש בכוח הקנייה של הרשת שלו המגלגלת כ־6 מיליארד שקל בשנה ולכן זוכה להנחות גבוהות מהספקים, להציע למכולות ולעסקים קטנים קניה במחיר נמוך מזה שהספקים מציעים להם במכירה ישירה, לצד מעטפת נוחה של קו אשראי, חשבונית אחת ואספקה לבית העסק של מגוון רחב של מוצרים, ללא התניית כמות. אותם מכולות ועסקים קטנים, שלא מקבלים מהספקים הנחות גדולות, הם הלקוחות עליהם מרוויחים הספקים בשיער גבוה משמעותית מהרשתות הגדולות ולכן המעבר שלהם לקניה משופרסל ומלוי, תפגע בהם.
בנסיון להשאיר לקוחות אלו בידיהם, יזמו הספקים דיפלומט, ליימן שליסל וגורי, מהלך להקמת חברת מסחר והפצה משותפת לכל הספקים. כפי שנחשף בכלכליסט, בראש המיזם "נילוס", עומד איציק צאיג לשעבר מנכ"ל אסם, המקדם את הקמת זירת המסחר, גיוס קמעונאים, בניית אפליקציה לביצוע הזמנות והקמת מערך קבלני ביצוע לליקוט ומשלוח. זאת לקראת השקת הפעילות במחצית השנייה של השנה הבאה, בהשקעה המוערכת של 5 מיליון שקל.
נפגעת נוספת היא שופרסל, שנכנסה לזירה לפני ארבע שנים עם פתיחת חנות קש אנד קרי בבאר יעקב ונהנתה עד כה מכך שפעלה ללא תחרות. כעת תיאלץ שופרסל להתמודד עם ההצעות שיקבלו אותם לקוחות מלוי, שמזוהה עם מחירים נמוכים וידוע כמחולל תחרות, בעיקר בכניסה לתחומים או אזורים חדשים.

3 צפייה בגלריה
חנות רמי לוי לעסקים
חנות רמי לוי לעסקים
חנות רמי לוי לעסקים בחיפה. עד כה הסיטונאות של הרשת היתה מצומצמת, בירושלים בלבד
(צילום: גיל נחושתן)

לוי היה אחד הקמעונאים הראשונים שפעלו במכירה סיטונאית במקביל למכירה קמעונאית והוא מפעיל מזה שנים זרוע מכירה והפצה סיטונאית בירושלים. למרות זאת, דווקא שופרסל היתה הרשת הראשונה שהקימה פורמט סיטונאי בפריסה ארצית. איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל זיהה הזדמנות להשתמש בכוח הקנייה העצום של הרשת המונה כ־300 סניפים בפריסה ארצית ומכירותיה השנתיות מסתכמות בכ־15 מיליארד שקל, להציע לבעלי מכולות, מזנונים ובתי עסק קטנים רכישה של מוצרי מזון במחירים נמוכים מאלו שהספקים גובים מהם.
למחיר הנמוך, צירף אברכהן אפשרות להזמנת אונליין שמגיעה עד בית העסק, ותשלום מרוכז לכל הקנייה. בנוסף, הרחיב אברכהן את פעילות הפיננסים של הרשת והעניק ללקוחות העסקיים קו אשראי. לפני כשנה וחצי, פתחה שופרסל חנות נוספת בצפון והיא נערכת לפתוח חנות נוספת בדרום. במקביל, הרחיבה הרשת את האספקה הסיטונאית לחנויות במרחב הכפרי, עם קריסת קו אופ ישראל שפעלה בזירה.
בשנה שעברה עשה אברכהן צעד נוסף, כשרכש את השליטה (75%) בחברת סיטונאות המזון אמיגה, המשווקת לבתי מלון, מסעדות, גני ילדים ובתי חולים ושעל פי נתוני דן אנד ברדסטריט, לפני מגפת הקורונה, סיפקה כ־60% ממוצרי המזון לשוק המוסדי. בכדי להגדיל את פעילותה, באופן שייצר סינרגיה עם פעילותה בשוק המוסדי, בוחנת שופרסל את רכישת רשת הציוד המשרדי קרביץ שמפעיךה זרוע סיטונאית לאספקת ציוד משרדי למשרדים ולגופים עסקיים וציבוריים גדולים בשופרסל מבבקשים לגייס לקוחות אלו לאספקת מזון עבור משרדים.

3 צפייה בגלריה
נועם וימן בעל השליטה דיפלומט
נועם וימן בעל השליטה דיפלומט
נועם וימן בעל השליטה דיפלומט
(צילום: קרן בן ציון)

אברכהן העריך לאחרונה כי פעילות זרוע הביזנס תגלגל מיליארדי שקלים ובעוד כחצי שנה החברה פותחת מחסן מוסדי ענק במודיעין: "יש את תחום המכירה לעסקים, שכרגע לא רואים אותו, אבל אני אומר לכם שהוא צומח ובועט. עשרות שנים לא איפשרו לנו לפתוח אותו ואנחנו נפתח ביוני מחסן מוסדי גדול יחד עם אמיגה, של מעל 10,000 מ"ר במודיעין. זה לא עסק של עשרות מיליונים או מאות מיליונים. זה יהיה עסק של מיליארדים".
תגובה לקרונה
העניין שמגלה לוי במכולות מבוסס על חזרת הצרכנים לחנויות ליד הבית, שהתגברה עם משבר הקורונה. מכירות החנויות השכונתיות צמחו בשיעור גבוה יותר מהחנויות הגדולות בשנה האחרונה ובהתאם, גדלו היקפי הצריכה שלהן.
הכניסה של לוי לתחום צפויה לנגוס בפעילות שופרסל והספקים ואף לאתגר את הקמת מיזם נילוס, שיתקשה לתת מחירים תחרותיים כמו של לוי.