סגור

רוצים לבחון את חזית הבינה המלאכותית? לכו לקנות בסופר

טכנולוגיות חדשות נכנסות למרכולים הפיזיים וסוגרות את הפער בינם לבין עולם הקניות באינטרנט

הדור שצמח במירוץ לפתח אסטרטגיות לנוכחות באינטרנט, התאפיין בתעשיית המרכולים. כל רשת סופרמרקטים בעולם, וגם בישראל, פתחה אתר גדול שאיפשר לקונים לבחור מוצרים מהבית ולקבל אותם במשלוח עד הדלת. הרשתות למדו מענקי המסחר המקוון איך בונים חוויית קניה מותאמת אישית, איך מקדמים את המוצרים הנכונים בזמן הנכון, איך מגדילים את סל הקניה ואיך עושים את כל זה באופן נעים לשימוש עם כמה שפחות חיכוך. באותה עת התנהלו החנויות הפיזיות שלהם כפי שהתנהלו תמיד, פחות או יותר. אחרי הכל, יותר מ-90% מהכנסות של סופרמרקטים עדיין מגיעות מחנויות אלה.
1 צפייה בגלריה
רז גולן מנכ"ל שופיק
רז גולן מנכ"ל שופיק
רז גולן מנכ"ל שופיק
(צילום: אלכסנדר גרשמן)
בשנים האחרונות התהפך כיוון השוק. בעוד שכמה מענקיות המסחר באינטרנט, ובראשון אמזון, קנו ובנו חנויות פיזיות, רשתות המרכולים פנו לאסטרטגיות שמשלבות את היתרונות של קניות אונליין בסופרמרקט הישן והטוב. החוויה ההיברידית הזו מתאפשרת בזכות טכנולוגיות בינה מלאכותית שמאפשרות לקונים להתנהל במרחב הפיזי כאילו היו באינטרנט. מצד אחד, מצלמות, חיישנים נוספים ואלגוריתמים של ראייה ממוחשבת מאפשרים חוויה של קח-ולך, בלי לעבור בתור לקופה. מצד שני, מידע רב נאסף ומנותח בזמן אמת על כל מה שקורה בחנות ומאפשר להתאים את החוויה באופן אישי לכל קונה ולייעל מאוד את ניהול החנות עצמה. במקרה של עגלות חכמות, לכל קונה יש גם מסך צמוד שמאפשר לו לעקוב באופן מדויק על הרכב סל הקניות שלו ומחירו.
ישראל נמצאת בחזית המהפכה הזו. לא רק שקמו בה כמה מהסטארטאפים החדשניים ביותר בשוק, אלא שכמה מרשתות המרכולים כאן הן מהראשונות בעולם ליישם את הטכנולוגיות האלה ברחבת המסחר שלהן. כך לדוגמה, שופיק, כבר מפעילה עבור שופרסל חנות ראשונה עם עגלות חכמות מבוססות בינה מלאכותית. מאות קונים כבר משתמשים בהן מדי שבוע, בקלות ובהנאה. בשנים הקרובות מתכוונת שופרסל להטמיע את הפתרון ב-200 החנויות הגדולות ביותר שלה ברחבי הארץ.
רז גולן הוא המנכ״ל והמייסד המשותף של חברת שופיק המתמחה בעגלות חכמות מבוססות בינה מלאכותית