סגור
קניון שבעת הכוכבים הרצליה
קניון שבעת הכוכבים בהרצליה (צילום: עמית שעל)

שוב ירידה בהוצאות באשראי: נחלשו בשבוע שעבר ב-16%

עם סיום הפסקת האש, ולאחר שמבצעי נובמבר הסתיימו היקף הקניות התכווץ שוב. בשבוע התשיעי של מלחמת חרבות ברזל הוציא הציבור בישראל 7.6 מיליארד שקל, שמהווים ירידה של 1.4 מיליארד שקל בהוצאות כרטיסי אשראי לעומת הממוצע

עם סיום הפסקת האש, ולאחר שמבצעי חגי הקניות של נובמבר הסתיימו, הישראלים חזרו למרחבים המוגנים והיקף הקניות התכווץ שוב. בשבוע התשיעי של מלחמת חרבות ברזל הוציא הציבור בישראל 7.6 מיליארד שקל, שמהווים ירידה של 16% ו-1.4 מיליארד שקל, בהוצאות בכרטיסי אשראי לעומת שבוע ממוצע מתחילת שנה שבו היו ההוצאות 9 מיליארד שקל.
ענף ההלבשה וההנעלה שוב חווה ירידה במכירות, במסעדות ובתי הקפה הירידה במכירות העמיקה ביחס לשבוע השמיני של המלחמה, וגם המכירות באונליין שזינקו בשבוע האחרון של חודש נובמבר, ירדו ב-5% והסתכמו ב-4.9 מיליארד שקל. בענף החשמל והאלקטרוניקה חזר לפדיונות של טרום המלחמה עם עלייה קלה של 1.4% בשבוע התשיעי ובענפי המזון ההוצאות עלו בהשוואה לשבוע ממוצע.
מנתוני חברת שבא, מנהלת מערכת התשלומים בכרטיסי אשראי, עולה כי בשבוע התשיעי של מלחמת חרבות ברזל (3-9 בדצמבר) חלה ירידה של יותר מ-2.5 מיליארד שקל בהיקף ההוצאות בכרטיסי אשראי לעומת השבוע השמיני של המלחמה (26 בנובמבר עד ה-2 בדצמבר). מדובר על ירידה בשיעור של 24.8%.
המעדניות, הקצביות והמאפיות רשמו עליה של 18% בהיקף ההוצאות בכרטיסי אשראי בשבוע התשיעי שהסתכמו ב-120 מיליון שקל. ברשתות המזון הגדולות הישראלים הגדילו את הקניות ב-2.6% והיקף ההוצאה ברשתות הללו עמד על 1.18 מיליארד שקל. לעומת זאת במכולות ובפיצוציות קטנו ההוצאות ב-2.2%ועמדו על 286.5 מיליון שקל.
ענף ההלבשה וההנעלה שבשבוע שעבר נהנה מעליות במכירות בשל חגיגות הבלאק פריידי וחגי הקניות באינטרנט, חזר להציג ירידה של 10.3% במכירות והיקף ההוצאות עבור הלבשה עמד על 516.7 מיליון שקל בשבוע התשיעי. חודשי החורף נחשבים לחודשים החזקים בענף האופנה, אלא שהשנה המלחמה טרפה את הקלפים ואלו מסתמנים כחודשים קשים עבור הענף.
הישראלים ממשיכים לצמצם את ההוצאה על מסעדות, בתי הקפה וברים ובשבוע התשיעי ירדה הקטגוריה ב-12.6%ל-537.6 מיליון שקל. גם הקניות בחנויות הצעצועים והספרים ירדו בשבוע החולף ב-3.6% ל-85 מיליון שקל, וזאת למרות שחג חנוכה אמור להגביר מכירות בחנויות הצעצועים שנהנות מרכישות של מתנות כדמי חנוכה.