סגור

אושרה רפורמת התמרוקים: צפויה להגביר את התחרות עם יבואנים חדשים

הרפורמה שאושרה בוועדת הכלכלה תאפשר יבוא במסלול מקל ויבוא מקביל של 15 סוגי תמרוקים בלבד מתוך כלל שוק התמרוקים. הרפורמה תיכנס לתוקף בעוד כשנה, וצפויה לחסוך כ-650 מיליון שקל בשנה למשק

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, אישרה היום את פרק התמרוקים מתוך רפורמת היבוא בהצעת חוק ההסדרים, והיא תובא לאישור בתקציב המדינה הקרוב. הרפורמה צפויה להוריד חסמים רגולטוריים, להגביר את התחרות עם יבואנים חדשים שייכנסו לשוק, ולהוריד את יוקר המחיה. אישור פרק התמרוקים יאפשר יבוא במסלול מקל ויבוא מקביל של 15 סוגי תמרוקים בלבד מתוך כלל שוק התמרוקים. הרפורמה תיכנס לתוקף בעוד כשנה, וצפויה לחסוך כ-650 מיליון שקל בשנה למשק.

התמרוקים שאושרו ליבוא מקביל הם אפטרשייב, דאודורנט רול און ללא אלומיניום, דאודורנט סטיק ללא אלומיניום, פודרה דחוסה, סומק דחוס, שימר דחוס, קרם רגליים ללא חומצה סליצילית, לק לציפורניים (שאינו ג'ל), שעווה לרגליים, שמפו, מרכך, סבון גוף, קרם גוף, קרם ידיים וקרם לשיער. שנה לאחר תחילת החוק יוכל שר הבריאות להרחיב את הרשימה למוצרים נוספים, ואף להרחיב את רשימת המדינות ולאפשר יבוא מקביל גם מאוסטרליה, איסלנד, ארה"ב, יפן, נורווגיה, ניו זילנד, קנדה ושווייץ.
1 צפייה בגלריה
השקת ניו פארם חנות תמרוקים
השקת ניו פארם חנות תמרוקים
חנות תמרוקים
(צילום: אוראל כהן)
למעשה הרפורמה כוללת שלושה עקרונות: הקלה על יצרנים ישראלים בייצור תמרוקים – ישראל תעבור למודל הייצור האירופי, במסגרתו במקום חובת רישיון כללי ותהליך קבלת רישיון תמרוק, שאורך כחמישה חודשים עבור כל סוג תמרוק ומהווה חסם כניסה לשוק, נדרשת הצהרת יבואן בלבד על איכות התמרוק. חלק נוסף ברפורמה הוא הקלה על יבואנים ביבוא רשמי של תמרוקים. במקום תהליך קבלת רישיון לכל סוג תמרוק, התהליך יהיה בהצהרה בלבד לפי הסטנדרט האירופי, מה שיקל על כניסה של שחקנים נוספים לשוק. בנוסף לכך כוללת הרפורמה הקלה על יבואנים ביבוא מקביל. כיום רק 2.4% מהתמרוקים המיובאים לישראל מיובאים ביבוא מקביל. הרפורמה תאפשר גמישות ביבוא מקביל והשתדלות מצד הרגולטור לשמור על בטיחות ובריאות הציבור.
בנוסף בוטלו אגרות הייצור והיבוא ששילמו עד היום יבואנים ויצרנים למשרד הבריאות. עד כה שילמו היבואנים והיצרנים כ-1,000 שקל לכל סוג תמרוק שביקשו לשווק בישראל. היום תוקן הנוסח כך שיבוטלו אגרות במסלול הצהרה, וניתנה לשר הבריאות סמכות לבטל בצו גם את האגרות עבור רישיונות. עוד נקבע כי שרי הבריאות והאוצר ידווחו לוועדת הכלכלה אחת לחצי שנה ובמשך כארבע שנים על יישום הרפורמה.
בדיונים הקודמים התייחס הממונה על חוקיות היבוא במשרד הכלכלה, אנואר חילף, להיקף היבוא המקביל של תמרוקים, ואמר כי הוא נע בין 45 ל-50 מיליון שקל בשנה, שהם 2.4% מכלל יבוא התמרוקים לישראל, ואמר כי זה שיעור מאוד נמוך. חברי הוועדה קבעו במהלך הדיונים להרחיב את הרשימה של המוצרים ביבוא מקביל. משרד הבריאות התחייב להגדיל במהלך השנה הקרובה את רשימת התמרוקים שיוכלו להיכלל במסלול המקל.
עוד סוכם במסגרת הרפורמה כי הרשות להסמכת מעבדות תסמיך מעבדות לבדיקת המוצרים המיובאים ביבוא מקביל. היום הוחלט כי הבדיקה תתבצע בתוך 21 ימים. כמו כן הוסכם כי מוצרים שברישיון משרד הבריאות ימשיכו להיות מסומנים, ומוצרים במסלולי היבוא האחרים לא יסומנו כלל.