סגור
מיכל כהן הממונה על התחרות ו ניר ברקת
מיכל כהן הממונה על התחרות ו ניר ברקת (צילומים: יריב כץ, שאול גולן)

ברקת מבקש להדיח את הממונה על התחרות מיכל כהן, שמצהירה: "ממשיכה כרגיל"

שר הכלכלה זימן את הממונה על התחרות וביקש ממנה לסיים את תפקידה, זאת לאור מה שהגדיר כ"חוסר אמון עמוק"; לדבריו, כהן מסרבת לאמץ ולממש את מדיניותו; הממונה הגיבה: "רשות תחרות עצמאית שאינה כפופה לשיקולים פוליטיים ולחצים של בעלי הון חיונית לשם שמירה על התחרות החופשית"

גל ההתייקרויות גובה מחיר מהממונה על התחרות. שר הכלכלה ניר ברקת זימן את הממונה על התחרות מיכל כהן וביקש ממנה לסיים את תפקידה. זאת לאחר שלדבריו, בחן במשך כ-5 חודשים את תיפקודה של הרשות.
ברקת מאשים את כהן בגל ההתייקרויות וטוען כי העובדה שחברות המזון, המונופולים ושווקים ריכוזיים רבים איבדו את הרסן בכל הנוגע להעלאות מחירים, נובעת בראש ובראשונה מחולשתה של הרשות כגורם מרסן והיעדר אימוץ של מדיניות אקטיבית ונחרצת לטיפול בסוגיות הליבה של הרשות ובעיקר הגברת התחרות.
עוד נטען כי למרות שבבדיקות מקדימות לקראת כניסתו לתפקיד, עלתה אצל ברקת ההבנה כי רשות התחרות הינה חוליה חלשה בכל הקשור במאבק להגברת התחרות, למלחמה במונופולים, כשלי שוק, קארטליזם וריכוזיות, השר נתן הזדמנות לעבודה משותפת עם ראש הרשות מיכל כהן. ״לצערנו, נוכח היעדר שיפור בביצועי הרשות, סביב המדיניות הרצויה והיעדר אימוץ של מדיניות השר הממונה, נוכח השר ברקת כי אכן הרשות סובלת מתת תיפקוד חמור״.
לאור זאת, ולאור מה שהגדיר כ״חוסר האמון העמוק שנוצר בין השניים״ וחוסר היכולת להמשיך לעבוד בצורה כזו כשהפערים המקצועיים הם רבים וראש הרשות מסרבת לאמץ ולממש את מדיניות השר ולנוכח הכשלים בתפקוד, ביקש השר ברקת מהממונה על התחרות מיכל כהן לסיים את תפקידה. יש לציין כי השר אינו ממונה על הממונה על התחרות ואינו יכול לפטרה. כהן נכנסה לתפקיד הממונה על התחרות לפני פחות משנה וחצי - בינואר 2022.
בעקבות הפרסומים על המהלך של ברקת, שלחה כהן מכתב לעובדי הרשות בו כתבה: "כולנו שותפים למאמץ להגן על התחרות ולהגביר את התחרות במשק. רשות תחרות עצמאית שאינה כפופה לשיקולים פוליטיים ולחצים של בעלי הון חיונית לשם שמירה על התחרות החופשית בישראל.
"יש לנו משימה קשה ומורכבת לפעול לטובת הציבור בישראל. לא כל החוכמה נמצאת אצלנו, ואנחנו תמיד שמחיים לשמוע דעות סותרות וביקורת בונה. עם זאת לא נתפשר על עצמאות רשות התחרות.
"אני יודעת שאתם באים כל יום לעבודה מתוך תחושת שליחות ואמונה בדרך. אני ממשיכה כרגיל, ומבקשת גם מכם להמשיך לבצע את תפקידכם נאמנה על הצד הטוב ביותר, כפי שאתם עושים כל העת".
בתוך כך, ח"כ גדעון סער צייץ הערב בתגובה לניסיון ההדחה של כהן: "המהלך של ברקת הוא ניסיון פתטי לגלגל את האחריות לכישלון של הממשלה במאבק ביוקר המחיה לפקידים ורגולטורים. הוא גם מעביר מסר שלילי לכלכלה הישראלית ולשווקים בחו"ל. הממשלה פועלת להחליש לא רק את מערכת המשפט אלא גם את הרגולטורים הפיננסיים, שעצמאותם היא נכס לכלכלה שלנו. ממשלת נזק".