סגור

סכסוך העבודה במחלבת טרה: העובדים שבתו לפרקים במהלך היום

עובדי המחלבה, הנמצאת בבעלות החברה המרכזית, החלו לעצור את העבודה לפרקים של שעתיים לאחר שביה"ד האזורי לעבודה בב"ש דחה את בקשת הנהלת טרה לקבל צווים שימנעו נקיטת צעדים ארגוניים במפעל; בשלב זה לא יודעים בטרה להעריך האם ועד כמה תפגע יכולת המחלבה לספק מוצרי חלב לחנויות

סכסוך העבודה במחלבת טרה, שבבעלות החברה המרכזית (קוקה קולה ישראל), מסלים. עובדי המחלבה החלו היום (ב') לעצור את העבודה לפרקים של שעתיים, לאחר ששופט בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, צבי פרנקל, דחה את בקשת הנהלת המחלבה לקבל צווים שימנעו נקיטת צעדים ארגוניים במפעל. ההחלטה התקבלה לאחר שהסתדרות העובדים הודיעה לטרה כי תנקוט בצעדים מסוג זה, בשל פעולות חד-צדדיות של ההנהלה מזה זמן רב, שיש בהן כדי לפגוע בעובדים ובהסכמים הקיבוציים בחברה.
בטרה לא יודעים בשלב זה להעריך האם ועד כמה תפגע יכולת המחלבה לספק מוצרי חלב לחנויות. עם זאת, ניתן להעריך שככל שיחריפו העובדים את צעדי ההשבתה, תיתקל טרה, המחלבה השלישית בגודלה - אך היחידה מלבד תנובה שמספקת מוצרי חלב הנמצאים תחת צו הפיקוח על המחירים, דוגמת חלב, חמאה, גבינה לבנה ועוד - בקשיי אספקה.
בהמשך להחלטת בית המשפט היום אמר יו"ר איגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה בהסתדרות, אליעזר בלו, כי "בשלב זה, מתוך אחריות, ההסתדרות לא תשבית כליל את פעילות המפעל, אלא תקיים הפסקות עבודה יזומות בנות עד שעתיים כל אחת".
במחלבת טרה שליד נתיבות מועסקים כ-400 עובדים בהסכם קיבוצי, המנהלים מזה כשנה וחצי סכסוך עבודה. לטענת ההסתדרות, הנהלת טרה נקטה בחודשים האחרונים בשורה של צעדים חד-צדדיים, ללא הידברות עם נציגי העובדים, ובהפרת חובותיה כמעסיק מאורגן. בין היתר, ההנהלה צמצמה משמרות תוך פגיעה בהשתכרות העובדים, והעבירה עובדים מהסכם קיבוצי לחוזים אישיים. כל זאת, כאשר ברקע הדברים עומדות דרישות להתייעלות רוחבית וצמצום בהטבות הרווחה של העובדים.
1 צפייה בגלריה
מחלבת טרה בנתיבות
מחלבת טרה בנתיבות
מחלבת טרה בנתיבות (ארכיון)
(צילום: אוראל כהן)
יו"ר ועד עובדי טרה, מנשה פנחס, מסר: "בדצמבר 2020 הוכרז סכסוך עבודה במחלבת טרה לאחר כ-18 שנה של מערכת יחסים נפלאה בין הנהלות טרה וועד העובדים. לפני כשנה וחצי הגיע למחלבה מנכ"ל חדש, ותוך התעלמות מוועד העובדים וההסתדרות ביצע צעדים בניגוד להסכם. לאחר ניסיונות כושלים להידברות, ולאחר שבית המשפט דחה את בקשת המחלבה לצו מניעה לצעדים ארגוניים, יחלו מהיום צעדים ארגוניים במחלבת טרה. יד יו"ר הוועד וועד העובדים, בתמיכת ההסתדרות, מושטת תמיד להידברות".
מטרה נמסר בתגובה: "התאכזבנו מהחלטת ההסתדרות וועד העובדים בטרה להשבית את המפעל, חרף הנחיית השופט צבי פרנקל מבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע. העיתוי בו בחר הוועד להשבתה אינו מקרי, שכן נגד יו"ר הוועד מתנהל הליך משפטי על רקע אירוע משמעתי חמור ביותר. הנהלת טרה משוכנעת כי אין כל הצדקה עניינית לשביתה".