סגור

הסלמה ביטחונית
מסחר תחת טילים: הקונים נשארו בבית, ירידה של עד 60% בפדיונות

שבועות ספורים לאחר שפתחו סוף סוף את החנויות, מוצאות את עצמן רשתות הקמעונאות מתמודדות שוב עם סגירתן. תנועת המבקרים במרכזי הקניות ובקניונים מהרצליה דרומה דלילה, ובערים שספגו מטחי ירי כבדים אמש סגורות חלק מהחנויות בקניונים - שמצידם לא מחייבים את הרשתות לפתוח סניפים

ככל שחולפות השעות מתבררת התמונה העגומה של היום (ד') בענף המסחר. שבועות ספורים לאחר שפתחו את החנויות, שהיו סגורות כ-180 יום במהלך משבר הקורונה, מוצאות עצמן רשתות הקמעונאות מתמודדות שוב עם סגירת חנויות - הפעם בשל המצב הבטחוני.
תנועת המבקרים במרכזי הקניות ובקניונים מהרצליה דרומה דלילה, וברשתות האופנה וההנעלה מדווחים על ירידה של 50%-60% בפדיונות. בערים שספגו מטחי ירי כבדים אמש סגורות חלק מהחנויות בקניונים, ואלה מצידם לא מחייבים את הרשתות לפתוח סניפים.
קבוצת פוקס, המפעילה קרוב ל-800 סניפים ברחבי הארץ, לא פתחה את החנויות באשדוד, אשקלון ואזור עוטף עזה; בקבוצת בריל, המפעילה את רשתות האופנה והנעלה ניין ווסט, טימברלנד, אמפורים, ואחרות, נותרו החנויות ברמלה, אשקלון ואשדוד סגורות. ביתר חלקי הארץ נרשמה עד כה ירידה של 50% לפחות בפדיונות. סופר פארם לא פתחה הבוקר את 3 הסניפים שלה בעיר לוד; לדברי הקמעונאים, בקניון הזהב ובעזריאלי ראשונים תנועת המבקרים דלה, וחלק מהחנויות הפתוחות שוקלות לסגור.
ברשת ההנעלה פפאיה, המפעילה 56 סניפים ברחבי הארץ, 40% מחנויות הרשת סגורות כיוון שלפחות 50% מהעובדים לא הגיעו הבוקר לעבודה. לרשת 200 עובדים ולדברי משה אורון, הבעלים, לא נפתחו היום הסניפים בבילו סנטר, קניון הזהב, ביג באר שבע, קניון עזריאלי הנגב, ביג אשדוד, עזריאלי ראשון לציון, עזריאלי גבעתיים ועזריאלי איילון, וכן סניפים בנתיבות ובדימונה, שני סניפים באשקלון וחנויות נוספות. "לפחות 40% מהסניפי סגורים", אומר אורון. "בירושלים פתחנו ואנחנו מנסים לעודד עובדים להגיע לעבודה, אבל לא מפעילים לחץ. הרבה מהעובדים שלנו גרים בראשון לציון ובת ים, הם לא ישנו בלילה, רובם עם ילדים והרבה מהילדים בחרדות. נתנו להם את זכות הבחירה אם לעבוד היום או לא. אנחנו לא מכריחים אף אחד ביום הראשון ונראה ביום יומיים הבאים לאן זה הולך".
חנויות רשת H&M לא נפתחו הבוקר מנתניה דרומה וכך גם חנויות רשתות הקוסמטיקה מאק ובובי בראון. חלק מהחנויות שנפתחו בבוקר צפויות להיסגר אחר הצהריים בשל בעיית כח אדם.
יעקב הלפרין, בעלי רשת אופטיקה הלפרין, מדווח על ירידה של 60% בפדיונות מהבוקר, לעמות יום רביעי שעבר. חנות הרשת בחולון ספגה אתמול בערב פגיעה קשה מנפילה ברחוב בו היא ממוקמת אמש בשעה 20:45. עובדי החנות סגרו אותה רבע שעה לפני שהטיל נפל. הלפרין לא פתח היום את החנויות בשדרות, רעננה, נתיבות, אשקלון חוצות, אשקלון סילבר, לב אשדוד, אשדוד סטאר ורמלוד.
2 צפייה בגלריה
רכב שנפגע מרקטה ב אשקלון מבצע שומר החומות
רכב שנפגע מרקטה ב אשקלון מבצע שומר החומות
רכב שנפגע מרקטה באשקלון
(צילום: איי אף פי)

הקניונים במגזר ספגו מכה

משה רוזנבלום, מנכ"ל קניוני מליסרון, מסר כי מנתניה צפונה העבודה מתנהלת כרגיל, אך ככל שהקניונים דרומיים יותר תנועת המבקרים בהם פוחתת.
לדבריו, יש שוכרים שלא פתחו את החנויות שלהם, "ואני חושב שזו טעות, אבל אני מכבד את ההחלטה. כישראלי – אם יורים עלי טילים ואני לא פותח את העסק, הם השיגו את מה שרצו. אבל אני יכול להבין שיש בעיה קשה של עובדים ויש הורים לילדים שסגרו להם את בתי הספר והגנים, ולכן אני לא מאיים ולא קונס אף אחד. נערכנו בכל הקניונים מבעוד מועד, בקניון השרון בנתניה הפכנו את החניון למרחב מוגן עם כסאות ובקבוקי מים. לבילו סנטר, שהוא מתחם פתוח, הבאנו מקלט נייד מבטון ובכל הקניונים חדרי המדרגות ממוגנים", מסר רוזנבלום. כמות המבקרים בקניותר ירדה היום ב-25% ביחס ליום רביעי שעבר, בקניון הגדול בפתח תקווה יש ירידה של 40% במספר המבקרים ובגרנד באר שבע נרשמה עד כה ירידה של 50% בתנועת המבקרים.
חי גאליס, מנכ"ל קבוצת ביג, מסר כי התנועה במרכזי ביג באשדוד, באר שבע, קריית גת ובית שמש, דלילה מאתמול. "אתמול בשעות הבוקר היה תנועה דלילה של קהל, אחר כך זה התחזק, ואז בערב שוב החלו הטילים והתנועה ירדה שוב".
2 צפייה בגלריה
אוטובוס נפגע ב חולון מ רקטה מבצע שומר החומת
אוטובוס נפגע ב חולון מ רקטה מבצע שומר החומת
אוטובוס שנפגע ונשרף בחולון
לקבוצת צים של רני צים, המפעילה את קניוני אורבן לייף וסבן, יש מרכזי מסחר במגזר הערבי. בשגרה, ימים אלה שבין סיום הרמדאן לכניסת עיד אל פיטר מאופיינים בחגיגת קניות שמתחילה בשמונה בבוקר ונמשכת עד חצות. אלא שהשנה מפסידה הקבוצה פדיונות פוטנציאליים גבוהים.
בני חליף, מנהל הנכסים של מרכזי צים, תיאר את המצב: "יש לנו מרכז באום אל פאחם. סיום הרמדאן ותחילת עיד אל פיטר אלה הימים הכי עמוסים בקניות. ביום שני היה יום חזק בקניות וביום שלישי אנשים כבר התקפלו הביתה בשעה תשע ועשר בערב. גם בנתיבות, שהיתה תחת מטחים, התנועה הבוקר נמוכה ב-25% ביחס ליום רגיל. במרכז שלנו בערד התנועה יותר ערה ובמעלות התנועה שגרתית. בבית שאן אין ירידה במספר המבקרים ובאום אל פאחם שקט ודליל. זו בהחלט לא תנועת חג, יש שם ירידה של 50% בתנועה ביחס לתנועת החג".