$
חדשות נדל

קבלתם חשבון פינוי אשפה בנוסף לתשלום הארנונה? בדקו אם זה חוקי

בשבוע שעבר קבע בג"ץ כי על משרד הפנים לקבוע קריטריונים לעיריות, לפיהם יוכלו לגבות דמי פינוי אשפה שאינם כלולים בארנונה

שי פאוזנר 19:1506.01.13
פסק דין תקדימי ניתן בשבוע שעבר במסגרת מאבקה של עיריית חולון נגד משרד הפנים. בית המשפט העליון קיבל באופן חלקי את העתירה של העירייה נגד סירוב המשרד לאשר חוק עזר הקובע אגרות פינוי אשפה. הרכב של שלושה שופטי בג"ץ קבע כי משרד הפנים יאלץ לקבוע קריטריונים שיאפשרו למועצות מקומיות לגבות היטל מיוחד על פינוי אשפה בהיקף גדול. כלומר, בחוק יהיה כתוב, מהו היקף האשפה שתושב או בעל עסק ביישוב יכול להוציא מביתו או מהעסק שלו. עוד קבע בג"ץ כי המשרד יקבע האם במקרה שמדובר בשנה בה הממשלה מקפיאה את ההעלאה האוטומטית השנתית של דמי הארנונה, ההחלטה לא תכלול את גובה ההיטל שיוטל על מי שפינו עבורם אשפה בהיקף גדול.

 

קריטריונים יאפשרו למועצות מקומיות לגבות היטל מיוחד על פינוי אשפה בהיקף גדול קריטריונים יאפשרו למועצות מקומיות לגבות היטל מיוחד על פינוי אשפה בהיקף גדול צילום: ישראל מלובני

 

 

במסגרת זו קבע בית המשפט העליון כי משרד הפנים שינה את עמדתו בהליך שבו דנה איתו עיריית חולון על העניין, לא שקל שיקולים של איכות סביבה, לא התייעץ עם המשרד לאיכות הסביבה ולא נתן דעתו על ההשלכות שיש לסירובו לאשר חוק העזר. עוד נפסק כי החוקים המקפיאים את תעריפי הארנונה מאז 1985 אינם חלים על תשלומי חובה הנקבעים בחוקי עזר, ומכל מקום הם רק שיקול אחד מיני רבים.

 

בעתירה טענה עיריית חולון באמצעות עורכי הדין עופר בר-און ורווית ברעם-מזור, כי משרד הפנים "אונס את העירייה להעלות ארנונה ולבטל את חיובי אגרות האשפה, באופן המטיל את עלויות הפינוי של האשפה החריגה על כלל משלמים הארנונה ולא על המזהמים". מרכז השלטון המקומי המיוצג על ידי עו"ד נועה בן אריה, והתנועה להגינות שלטונית שהצטרפו אף הם לעתירה, תמכו בעמדת העירייה לפיה חלק מהאשפה אמורה להינתן במסגרת שירותי הליבה הכלולים בארנונה, ולשם כך על משרד הפנים לקבוע כללים ברורים ונהירים בדבר חישוב כמות האשפה הפטורה.

 

עו"ד עדי מוסקוביץ אשר ייצג את התנועה להגינות שלטונית בהליך, אמר ל"כלכליסט", "ההחלטה תשנה את הדרך בה נתפסים חוקי עזר עירוניים על-ידי משרד הפנים. הסוגייה של פינוי האשפה נותרה פתוחה בהעדר קריטריונים הקובעים מהו משקל או נפח האשפה הפטור מחיוב, החלטה שעל משרד הפנים יהיה לקבל בהקדם". לדבריו, "ללא החלטה של המשרד הגובה של התשלום בתחום זה יקבע במסגרת פשרות על פי החלטות פנימיות של כל רשות". הוא ממליץ לכל מי שפינוי האשפה בישוב בו הוא מתגורר דורש תשלום ייחודי, לבחון את זכויותיו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x