$
חדשות נדל

העליון דחה את עתירת אפקון בניה: לא תקים את הפרויקט של רפאל בהר חוצבים

אפקון בניה מקבוצת שמלצר ביקשה לפסול את זכייתה של חברת אקסייט בפרויקט של חברת רפאל בהיקף תכנון וביצוע של 200 מיליון שקל, בטענה שחלק מהמסמכים שהגישה בעייתיים ומחייבים את פסילתה; בית המשפט קבע כי אין עילה לפסילה

דותן לוי 11:4408.03.21

אפקון בניה, מקבוצת אפקון החזקות הנמצאת בשליטת עתליה שמלצר, אלמנתו של שלמה שמלצר, לא הצליחה לבטל את זכייתה של חברת אקסייט במכרז לתכנון ובנייה של פרויקט רחב היקף שאותו מקימה חברת רפאל מערכות לחימה מתקדמות בהר חוצבים בירושלים.

 

מדובר במכרז שפרסמה רפאל לביצוע עבודות לבניית מבנה בן 8 קומות, על שטח של 38 אלף מ"ר, המשלב משרדים, מעבדות ואולם ייצור. המכרז כלל תנאים ושלבים רבים וניגשו אליו ארבע חברות, ביניהן אפקון בניה ואקסייט.

 

לאחר פתיחת המעטפות התברר שהצעתה של אקסייט הייתה זולה בכ-58 מיליון שקל מהצעתה של אפקון (כ-190 מיליון שקל לעומת כ-248 מיליון שקל), ובהתאם למסמכי המכרז נוהל מו"מ עם אקסייט.

 

לטענת אפקון, יש לפסול את הצעתה של אקסייט היות ולטענתה היא הוכשרה על ידי ועדת המכרזים בכך שלאחר סגירת המכרז אפשרה הוועדה מטעם רפאל לאקסייט להסיר מסמך מהצעתה, ובכך פגעה בעיקרון השוויון וחרגה מתנאי המכרז.

 

לטענת אפקון, אקסייט הגישה את הצעתה עם מסמכים שבהם הסתייגויות מהותיות, וזאת בניגוד להנחיות המכרז. כך למשל נטען, כי הוצגו הסתייגויות לגבי זמן השלמת הפרויקט, וכן הסתייגות לגבי העבודות של קבלן העפר.

 

עו"ד גילי שפר עו"ד גילי שפר צילום: דן לרנר

 

 

בדצמבר האחרון דחה בית המשפט המחוזי בחיפה עתירה של אפקון. בתגובה הנגדית טענה רפאל, באמצעות עורכות הדין גילי שפר וטל רגב ממשרד בן ארי, פיש סבן ושות׳, כי לא נפל כל פגם בהחלטת ועדת המכרזים ומשכך דין העתירה להידחות.

 

לטענת רפאל, אפקון בעצמה ביקשה לתקן את הצעתה לאחר הגשתה ולא ראתה בכך שום פסול. לדבריה, מדובר במכרז מורכב וגמיש, שמקנה לוועדת המכרזים סמכויות רחבות לתיקון פגמים. טענות דומות העלתה גם חברת אקסייט, שהתנגדה לפסילתה.

 

לאחר החלטת המחוזי, אפקון ערערה לעליון, אולם השופט דחה את העתירה וקבע כי המסמך שנתבקשה אקסייט להסיר אינו מצדיק את פסילתה מזכייה במכרז וקבע כי "אין בכך כדי לשנות מהוראות המכרז". כן נקבע, כי השיקולים הרלוונטיים נדונו בוועדת המכרזים של רפאל וכי בהחלטתה זו לא נפל כל דופי.

x