$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

גבעתיים מאיימת להקפיא בנייה של אלפי דירות בשל מחסור במים

תאגיד המים העירוני הודיע כי לא יאשר היתרי בנייה חדשים בעיר, בשל הכרח במאגר מים נוסף שבלעדיו לא ניתן יהיה לספק מים לתושבים. מיזמים רבים בעיר צפויים להתעכב, בהם התוכנית הגדולה לפינוי־בינוי על פני 200 דונם במתחם ההסתדרות

שלומית צור 07:0103.03.21

מספר הדירות בגבעתיים שמקבלות אספקת מים הגיע לתקרת הקיבולת של המאגר העירוני, כך נודע ל"כלכליסט". תאגיד המים העירוני "מי גבעתיים" מתריע כי לא יאשר היתרי בנייה לדירות חדשות, בשל הכרח במאגר נוסף, שבלעדיו לא ניתן יהיה לספק מים לתושבים.

 

כיום נבחנות שתי חלופות להקמת מאגר מים, נוסף על זה שפועל בשטח גבעת קוזלובסקי, שמספק מים לתושבי העיר בלבד, ונפח הבריכה שלו 3,000 מ"ק. בעירייה מציינים כי מגבלת ההיתרים תחול בעיקר על בניינים גבוהים.

  

 

 

יזמים ותושבים בעיר חוששים כי תוכניות בנייה המצויות בשלב מתקדם לא יוכלו לקבל היתרי בנייה.

 

אחת התוכנית הגדולות היא פינוי־בינוי עצום במתחם ההסתדרות בדרום העיר ב־11 פרויקטים שונים. בהם יוקמו 3,179 דירות חדשות, על שטח של יותר מ־־200 דונם בין הרחובות ההסתדרות, אלוף שדה, אדמית והמאבק. התוכנית אושרה בוועדות התכנון וקיבלה תוקף ב־2018. אולם קבלת ההיתר מותנית באישורם של מספר גופים ובהם של תאגיד מי גבעתיים, שהודיע כי עד שיוקם מאגר מים נוסף, לא יינתנו היתרי בנייה.

 

רחוב ההסתדרות בגבעתיים. תוכנית הפינוי־בינוי תידחה רחוב ההסתדרות בגבעתיים. תוכנית הפינוי־בינוי תידחה צילום: עמית שעל

 

במהלך השנה האחרונה שלח שר השיכון ליצמן מספר מכתבים למשרד האוצר בדרישה לתקצב פרויקטים של תשתיות "תומכות דיור", מחשש שהתשתיות יעכבו אלפי יח"ד חדשות. שר השיכון התריע כי "רשויות מקומיות רבות, הן באזורי הביקוש והן בפריפריה, אשר אינן מקבלות מענה לתשתיות תומכות דיור בשכונות הממוקמות נמנעות מלתת היתרי בנייה לקבלנים, לפתח שכונות חדשות ולאפשר שיווקים חדשים בתחומי אחריותן". במשרד השיכון דורשים מהאוצר לתקצב תוכנית חומש להשקעה של 11 מיליארד שקל בתחומי התחבורה והניקוז, והשקעה של 1 מיליארד שקל לתקצוב כיתות וגנים חדשים.

 

בעיריית גבעתיים הבהירו כי "חלה חובה של הגופים הציבוריים להבטיח אספקת תשתיות הנדרשות ובימים אלה נבחנות שתי חלופות להקמת מאגר מים נוסף". לדברי עו"ד משה-רז כהן ממשרד רז-כהן פרשקר, המייצג דיירים באחד המתחמים בהסתדרות, "הוועדה המקומית תעמוד בקרוב בפני בקשות להיתרים לתוספת עצומה של דיור במתחם. חייבים לטפל בבעיית איגום המים באופן מיידי".

 

מתאגיד "מי גבעתיים" נמסר כי החברה "מנועה מלהעניק היתר לתוכניות פינוי־בינוי בשטח האמור מאחר וטרם נמצא פתרון להשלמת נפח איגום מים חסר בעיר שבלעדיו לא ניתן יהיה להבטיח אספקת מים סדירה, ודאי לא במתחם ההסתדרות אשר מספר יחידות הדיור בו צפוי לגדול באופן משמעותי. ההחלטה שלא לספק היתרים אינה עצמאית של תאגיד המים אלא נובעת מהנחייה מפורשת של רשות המים ומשרד הבריאות. מעבר לעובדה שניתנה הנחיה לא לאשר היתרים במתחם, יהיה זה בלתי מקצועי ובלתי אחראי להעניקם כשידוע שלא ניתן יהיה לספק מים בעת האכלוס".

x