$
נדל

חג'ג' תשלם לעיריית ת"א 188 מיליון שקל עבור קרקע למגדל בשכונת בבלי

מגרש נוסף בשכונה בתל אביב נמכר ליזם גבריאל צרפתי תמורת 177 מיליון שקל; לפני כמה חודשים רכשו האחים חג'ג' מגרש צמוד מידי יצחק תשובה ב-190 מיליון שקל

דותן לוי 18:5314.02.21

האחים צחי ועידו חג'ג' הם הזוכים במכרז של עיריית תל אביב לקרקע בשכונת בבלי (גבעת עמל) המיועדת להקמת מגדל מגורים. הצעתם של חג'ג' עמדה על 187.9 מיליון שקל והיא משקפת את הבעלות על כ-75% מהזכויות בקרקע. למכרז ניגשו 3 חברות וההצעה של חג'ג' היתה הגבוהה ביותר.

 

 

מדובר במגרש מספר 5 בשכונה המשתרע על כ-6.6 דונמים ומאפשר להקים מגדל מגורים בן 37 קומות מעל קומת כניסה שיכלול 114 יחידות דיור. כאמור , האחרים חג'ג' ירכשו את חלקה של העירייה שעומד על כ-76% מהזכויות (החלק הנוסף שייך לרשות המקרקעין ולבעלים פרטיים). לפי הערכות, ניתן יהיה להגדיל את הזכויות במגרשים בהיקף מהותי, בהתאם לתוכנית המתאר של תל אביב תא/5000.

 

המגרש השני – מגרש 6 בשכונה - נמכר ליזם גבריאל צרפתי בתמורה ל-177 מיליון שקל. מדובר בקרקע קטנה יותר המאפשרת הקמה של כ-75 יח"ד. בשני המגרשים עדיין נדרש אישור של ועדת המכרזים מטעם עיריית ת"א.

  

האחים צחי ועידו חג'ג' האחים צחי ועידו חג'ג' צילום: טל צ'יקורל

 

בספטמבר השנה דיווחו חג'ג' וחברת י.ח. דמרי על השלמת רכישה של שני מגרשים מידי יצחק תשובה בתמורה ל-361 מיליון שקל. קבוצת חג'ג' רכשה מגרש של כ-6.5 דונמים עם זכויות בנייה מאושרות להקמת מגדל מגורים בן 44 קומות ושילמה כ-190 מיליון שקל. דמרי רכשה מגרש בשטח של 8.25 דונמים תמורת 171 מיליון שקל וגם היא תבנה מגדל בן 44 קומות. בשתי החברות מדובר בזכויות לפני בקשת הקלות.

 

בעבר, בשלב ההחלטה של העירייה על פרסום המכרזים, זעמו תושבי גבעת עמל וטענו להפקרתם. בשכונה מתגוררות נכון לעכשיו כ-30 משפחות, ובהתאם להסכם שנחתם בשנת 2013 בין העירייה ליצחק תשובה הוא היה זה שמחויב באמצעות אלעד מגורים בפיצוי התושבים. אלא שלאחר מכירת אלעד מגורים לקרן JTLV, ולאחר מכן מכירת המגרשים של חג'ג' ודמרי, גבר חששם של התושבים כי נושא הפיצוי כפי שקבע בית המשפט לא מעוגן.

 

מעיריית ת"א נמסר בתגובה: "טרם התקבלה החלטה בדבר זהות הזוכים במכרז. מעטפות המכרז לרכישת שני המגרשים בבבלי נפתחו היום ולאחר שיירשמו כל התוצאות וייבדקו המסמכים לכשרות הנתונים, יובאו התוצאות לוועדת מכרזים. רק לאחר אישור הוועדה יוכרז הזוכה".

 

מוועד הפעולה בגבעת עמל נמסר בתגובה: "עיריית תל אביב עשתה היום אקזיט בגבעת עמל. במקום למלא את חובתה ולקדם פתרון מוסכם ומכבד עם התושבים, שלגבי כולם קבע בית המשפט שישיבתם על הקרקע חוקית, היא בחרה לברוח עם השלל. זהו עוד צעד בשורה ארוכה של צעדים שנקטו העיריה ורשות מקרקעי ישראל שגרמו לפגיעה חמורה בתושבי גבעת עמל ובזכויותיהם לאורך השנים, בגינן הגישו התושבים תביעות המתבררות כיום בבית המשפט המחוזי בלוד. תושבי גבעת עמל ימשיכו להאחז בקרקע עד לבירור מוחלט של אחריות המדינה והעיריה בנושא ועד שיובטח דיור חלופי הוגן לכל תושבי השכונה".

x