$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

התוכנית לבניית 1,800 דירות בדרום ת"א חוזרת לדיון בוועדה המקומית

ההחלטה על דיון חוזר התקבלה בעקבות פנייה של חברת המועצה שולה קשת, שנועדה לשפר את זכויות תושבי שכונת הארגזים ו-340 המשפחות שיפונו. במכתב ליו"ר ועדת תכנון ובנייה נטען, כי מסמכי התוכנית לא הוצגו בפני חברי מועצת העיר לפני הדיון. כמו כן, היא דורשת ש-10% מהדירות יוקצו לדיור בהישג יד ו-10% נוספים לדיור ציבורי

אמיתי גזית 19:2108.02.21

לאחר שכבר אושרה להפקדה לפני כשבועיים, התוכנית של קרן JTLV2 ושותפיה, לבניית 1,800 דירות בשכונת הארגזים ופינוי כ-340 משפחות, חוזרת לדיון בוועדה המקומית תל אביב. ההחלטה על דיון חוזר בתוכנית התקבלה בעקבות פנייה של חברת המועצה שולה קשת ליו"ר דורון ספיר יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה, וליועמ"ש הוועדה עו"ד הראלה אברהם-אוזן.

 

 

 

ההחלטה על ההפקדה אינה מתבטלת אך קיים סיכוי כי בעקבות הדיון החוזר יוטלו על היזמים מטלות נוספות, או שיתווספו לתוכנית תנאים שלא היו קיימים בעבר. המטלות והתנאים שקשת דורשת נועדו לשפר את זכויות תושבי השכונה בכלל, והמפונים בפרט, ועשויים ליקר ליזמים את עלות הפרויקט.

 

הדמיית פרויקט שכונת הארגזים בתל אביב הדמיית פרויקט שכונת הארגזים בתל אביב הדמיה: 3 דוויזן

 

במכתבה טוענת קשת כי מסמכי התוכנית לא הוצגו בפני חברי מועצת העיר לפני הדיון והם אף לא מופיעים באתר האינטרנט של מנהל התכנון ולכן אינם זמינים לעיון. על כך היא כותבת "תמוהה בעיניי, כיצד יוכל מוסד תכנון, לאשר הפקדת תוכנית מבלי שהוצגו מסמכיה. דבר זה פסול בעיניי מבחינה ערכית כי הוא מעיד על טיב ההתעמקות המצופה מחברי הוועדה לפני שיאשרו כחותמת גומי את התוכנית".

 

לקשת טענות גם לגופה של תוכנית. ראשית היא דורשת כי 10% מהדירות יוקצו לדיור בהישג יד, ו-10% נוספים יוקצו לדיור ציבורי. זאת בעוד שעל פי התוכנית שאושרה להפקדה רק 70 דירות מתוך 1,800 מיועדות להשכרה, ורק מחציתן יושכרו במחיר מוזל. בנוסף לכך היא דורשת כי הדירות בהישג יד יהיו בבעלות העירייה וזאת כדי להבטיח כי הן אכן יבנו. כן היא מבקשת להוסיף לתוכנית דירות קטנות וזולות יחסית בנות 2, ו-3 חדרים.

 

דרישה נוספת במכתבה של קשת היא הצגת מתווה הפינוי והפיצוי לדיירים לפני ההחלטה על הפקדת התוכנית, ולא אחריה כדי לאפשר לדיירים המפונים להביע עמדתם בעניין בפני חברי המועצה. כמו כן היא מלינה על כך שבדיון הקודם לא הוצגו בפני הוועדה נתונים על מספר המפונים והדירות שיהרסו. קשת מבקשת גם לבחון הוספה של מנגנון בינוי ורק לאחריו פינוי, וזאת כדי להבטיח כי לא יוותרו דיירים ללא קורת גג לאחר השלמת הפרויקט. לחילופין במידה והמנגנון הזה אינו אפשרי היא מבקשת כי שלבי התוכנית יוגדרו באופן שיבטיח שמשפחות הזכאיות לפיצוי לא יישארו ללא קורת גג.

 

התוכנית המדוברת חולשת על שטח של 126 דונם מצפון לפארק דרום בתל אביב, ומדרום לרחוב לח"י, ובין שכונת עזרא שממערב לרחוב משה דיין ושכונת לבנה ממזרח. היא כוללת 5 מגדלים של 31 קומות, 2 מגדלים של 20 קומות, ו-7 בניינים של 7 קומות. כמו כן 300 יחידות דיור מוגן, ולפחות 70 דירות להשכרה ארוכת טווח, כאשר מחציתן יהיו מסובסדות ומוזלות וישמרו כך למשך 25 שנה.

 

התוכנית גם כוללת אפשרות לבניית מוסדות ציבור ששטחן העיקרי הבנוי הוא כ-70 אלף מ"ר, וכן שטחי משרדים ומסחר בהיקף של כ-10,000 מ"ר.

 

בשטח יש בנייה לא מתוכננת ובעיות ניקוז והצפות מדי חורף. היא נועדה להקים שכונה חדשה ולאפשר ליזמים לממן את עלות עבודות התשתית, הגבהת השכונה באופן שימנע הצפות, וכן פינוי ופיצוי התושבים שמתגוררים בכ-340 בתי אב, על פי מתווה שעליו הסכימו היזמים, העירייה והתושבים ב-2019.

 

הזכויות בשטח, שהיו בבעלות רשות מקרקעי ישראל, נמכרו ב-1996 במכרז לחברות דנקנר השקעות, חשכורי הנדסה, ואבי מנופים (היום נקראת אביוד נכסים). ב-2004 דנקנר מכר את החברה לדלק נדל"ן של תשובה וב-2010 היא שינתה את שמה לאלעד מגורים. לפני חצי שנה תשובה מכר את החברה לקרן JTLV2 תמורת 275 מיליון שקל.

 

מעיריית תל אביב- יפו נמסר, "תכנית הארגזים הינה תכנית חשובה ופורצת דרך אשר פותרת בעיות קנייניות ארוכות שנים על אדמה הנמצאת בבעלות רשות מקרקעי ישראל ואשר שווקה לפני שנים רבות ליזם פרטי תחת תנאים מסוימים. חשוב להדגיש כי התכנית מייצרת פתרון עירוני עם עירוב שימושים מגוון מאוד שבתוכו חזיתות מסחריות, מגורים בצורות שונות ודיור מוגן כאשר מכלול הפתרונות אשר מופיעים בתכנית נשען על מצב נתון מורכב מאוד ותכנית זו פותרת מצב סבוך זה לטובת כל הצדדים.

עצם הגשת בקשה לדיון חוזר על החלטת ועדת המשנה להפקיד את תוכנית שכונת הארגזים אינה מבטלת את ההחלטה. הבקשה לדיון חוזר של הגב' שולה קשת תידון במליאת הוועדה המקומית ב-15 בפברואר והמענה לנטען בבקשה לדיון חוזר יינתן במסגרת הדיון".

 

x