$
חדשות נדל"ן

מנכ"ל אפי נכסים: "בנייני המשרדים שלנו מושכרים, אבל ריקים מעובדים"

אבי ברזילי מזהיר כי השנתיים הקרובות יתאפיינו במשבר כלכלי עולמי שעוד לא מורגש, אך סבור כי השפעתו על שוק המשרדים בטווח הבינוני והארוך תחלוף. את עסקת הענק שביצעה החברה השבוע בהוד השרון הוא מסביר: "נהפוך את אזור התעסוקה של הוד השרון לפארק המדע בנס ציונה"

שלומית צור 16:2602.02.21

"בשנתיים הקרובות נרגיש כולנו את המשבר הכלכלי בכל התחומים ובכל המדינות, גם בענף המשרדים. אבל בטווח הבינוני והארוך, ההשפעה על שוק המשרדים תחלוף", אומר מנכ"ל אפי נכסים אבי ברזילי, יום למחרת הדיווח כי החברה רכשה מחצית מפארק עסקים בן 8 בנייני משרדים בהוד השרון ב-328 מיליון שקל, ומסביר מדוע בתקופת האי ודאות הגדולה ביותר בשוק העבודה, החליטה החברה לחתום על עסקת הענק מחוץ לגבולות הבטוחים של מרכז תל אביב.

 

 

 

"בכל המדינות המצב מסובך ובעייתי וכולנו נסבול מהמצב הכלכלי אחרי שהקורונה תחלוף", הוסיף ברזילי. "אחרי המיליארדים שהושקעו בהתמודדות עם הנגיף ובצדק, המדינות ייאלצו לקצץ בתקציבים והמחיר של זה יורגש בכל הענפים, גם בענף המשרדים, כי חלק מהחברות ששוכרות שטחים יצמצמו שטחים וחלקן גם יפשטו רגל.

 

 

אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים צילום: תמר מצפי

 

"יחד עם זאת אנחנו מעריכים שבטווח הבינוני והארוך ההשפעה תחלוף. נכון שחברות נערכות לעבודה מהבית, אבל במקביל הן גם מחפשות שטח גדול יותר לכל עובד, ואנחנו נתקלים בזה כל הזמן. אז נכון שעל אותו כיסא יישבו שני עובדים באותו שבוע ולא עובד אחד, אבל אותו כסא כבר מצריך שטח יותר גדול", אמר ברזילי.

 

לדבריו, במהלך השנה החולפת, שנת הקורונה, החברה, שמחזיקה בבעלותה במספר בנייני משרדים ובהם מגדל היובל בתל אביב ופארק המדע בנס ציונה, חידשה הסכמי שכירות קיימים וחתמה על הסכמי שכירות עם שוכרים חדשים. "אז נכון שחברות שדישדשו עוד לפני הקורונה, מצמצמות שטחים, אבל חברות שהצליחו אפילו מתרחבות היום, גם כשמרבית העובדים לא מגיעים למשרד. נוכחנו שלעבוד מהבית זה אפשרי, אבל זה לא עדיף. בטח לא לטווח ארוך", אומר בררזילי ומוסיף כיהחברה העניקה פטור מדמי שכירות בתקופת הקורונה לחלק משטחי המסחר בשטחי הנדל"ן שהיא מחזיקה, אך לא העניקה הנחות או פטורים לשטחי המשרדים.

 

אפי נכסים הועברה באחרונה לשליטת ביג מרכזי קניות, שבה היא מחזיקה במשותף עם חברת מגה אור. 70% מפעילות אפי נכסים מתרכזת באירופה ובפרט ברומניה, צ'כיה, פולין וסרביה, ויתרת הפעילות בישראל בעיקר בשוק המשרדים. פרויקט הדגל של החברה אותו היא מקימה בימים אלה במשותף עם מליסרון הוא פרויקט לנדמארק בין מתחם שרונה לרחוב הארבעה הכולל מגדל משרדים בשימושים מעורבים. בנוסף, נכנסה החברה גם לתחום השכרה ארוכת טווח, ומחזיקה בפרויקט השכרה בגליל ים במשותף עם אפריקה מגורים, ופרויקט נוסף המצוי בבנייה בישוב שוהם

  

"המוטיבציה בעסקה - פוטנציאל הבנייה"

 

על ביצוע העסקה באזור התעסוקה נווה נאמן בהוד השרון, בשיאה של תקופה המאופיינת באי וודאות בשוק העבודה מסביר ברזילי כי "המוטיבציה בעסקה לא היתה השטחים הבנויים, אלא פוטנציאל הבנייה למעלה מ-100 אלף מ"ר נוספים שאותם נתחיל להקים תחילה כתוספת לבניינים הקיימים ועל פי הביקושים במגרשים הצמודים כך שבסופו של יום הפארק ישנה את פניו לחלוטין, בדומה לפארקים לתעסוקה בבעלותנו כמו פארק המדע בנס ציונה.

 

"בסמוך לנווה נאמן ולפארק האקולוגי שהוקם דרומית לו, יש עתודת קרקע גדולה שבה מתוכננת גם שכונת מגורים גדולה, ואנחנו מאמינים שבעתיד הדבר יחזק את האזור גם כמוקד תעסוקה. בסוף עובדי ההיי טק מתחלקים לשניים: צעירים שרוצים לעבוד במרכז תל אביב, ומי שקצת יותר בוגרים, בעיקר בעלי משפחות, שעברן לעבוד בחברה באזור כמו אזור השרון מתאים יותר", ציין ברזילי. 

x