$
חדשות נדל"ן

למרות הבחירות: נסגר מכרז לראש מטה הדיור

מדובר בתקן לראש מטה שעבר למשרד הבינוי ממשרד האוצר במסגרת ההסכמים הקואליציונים שנחתמו במאי עם הקמת הממשלה. זאת לאחר שבעבר היה מטה הדיור כולו תחת משרד האוצר הגוף ותיאם בין כל הגופים הממשלתיים שעסקו בבנייה למגורים

אמיתי גזית 08:0611.01.21

משרד הבינוי מאיץ את ההליכים למינוי ראש חדש למטה הדיור. לכלכליסט נודע כי באופן חריג, ועל אף קיומה עכשיו של מערכת הבחירות, נציבות שירות המדינה אישרה למשרד הבינוי לפרסם לפני כעשרה ימים מכרז לבחירת ראש מטה הכפוף למנכ"ל ויהיה אחראי על האצת שיווק הקרקעות למגורים. יום רביעי שעבר היה המועד האחרון להגשת מועמדות לתפקיד.

 

 

 

מדובר בתקן לראש מטה שעבר למשרד הבינוי ממשרד האוצר במסגרת ההסכמים הקואליציונים שנחתמו במאי עם הקמת הממשלה. זאת לאחר שבעבר היה מטה הדיור כולו תחת משרד האוצר הגוף ותיאם בין כל הגופים הממשלתיים שעסקו בבנייה למגורים.

 

מטה הדיור הוקם ב־2015 על ידי שר האוצר דאז משה כחלון. מאז ועד עד כינון הממשלה הנוכחית המטה ריכז את פעילות מנהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי, והחברה הממשלתית דירה להשכיר. במסגרת ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו במאי, אריה דרעי מונה לשר פנים ומינהל התכנון עבר אליו ממשרד האוצר. בעקבות זאת, על פי ההסכמים מטה הדיור פוצל לשני מטות – מטה תכנון שיוקם במשרד הפנים, ומטה שיוקם במשרד הבינוי.

 

שר השיכון, יעקב ליצמן שר השיכון, יעקב ליצמן צילום: יואב דודקביץ

 

בעוד שהנציבות אישרה למשרד הבינוי לקדם את הליכי המינוי לתפקיד, משרד הפנים לא קיבל לכך אישור. נראה כי הסיבה קשורה לכך שמנכ"ל משרד הבינוי יאיר פינס משוכנע בצורך לאייש את התפקיד במהירות כדי להתמודד אם ירידה שצפויה בהיצע הדירות.

 

בנוסף התפקיד החדש כפוף למנכ"ל משרד הבינוי, ואילו שר הפנים אריה דרעי כיוון כי ראש המטה שיוקם במשרד הפנים יהיה במעמד של מנכ"ל.

 

על פי ההסכמים, במטה החדש 12 תקנים הכפופים לראש המטה, אך במשרד הבינוי מתכננים לבנות מטה רזה יותר ולהשתמש במיקור חוץ לביצוע העבודה הדרושה.

 

ראש המטה במשרד הבינוי יעסוק באיתור ופתרון חסמים שמעכבים בניה של שכונות. בעיקר מחסור בתשתיות כגון ביוב, מוסדות חינוך, וכבישים שללא הקמתם אי אפשר לבנות למגורים. המטרה היא להקצות משאבים ולקבוע סדרי עדיפויות ללא הבחנה ביו פרויקטים למגורים שמקדמת רשות מקרקעי ישראל לאלה שמקדם משרד הבינוי, אלא על בסיס קריטריונים קבועים ומוסכמים. בנוסף ראש המטה אמון על הקשר עם משרדי התחבורה והחינוך ויפעל לשלב בתוכניות החומש של המשרדים שלהם את צורכי הדיור.

 

מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "במסגרת העבודה מול נציבות שירות המדינה נבחנה ואושרה זה מכבר משרת ראש מטה האצת הדיור. אישורנו ניתן עוד טרם ההכרזה על בחירות".

 

x