$
חדשות נדל"ן

בגלל הקורונה: מעל ל-1,000 פועלי בניין אוקראינים עברו מיונים און ליין לעבודות בארץ

המועמדים לעבודות הבניין בארץ נבחנו בקייב באמצעות מערכת צילום הדומה לזום; זאת למרות שעקב פיזור הכנסת עדיין לא הוארך בממשלה תוקף הוראת השעה שמגדירה את מכסת העובדים הזרים המותרת, ותוך 10 ימים כ-8,000 מהם עלולים להיות מגורשים

אמיתי גזית 17:1623.12.20

בעקבות הקורונה, מעל ל-1,000 עובדי בניין אוקראינים עברו בשבועות האחרונים מיונים באמצעות מערכת צילום מרחוק, הדומה לזום. לכלכליסט נודע כי בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ ובממשלה שוקלים לאמץ את השיטה גם בעידן שבתום המשבר הבריאותי.

 

 

שיטת הבאת העובדים הזרים כוללת הסכם בין ממשלת ישראל למדינת המוצא של העובד, במסגרתו מבוצעת בחינה מעשית של כל עובד המעוניין לעבוד בישראל – תחת פיקוח של בוחנים מקצועיים מישראל, שאותם מגייסת ומרכזת התאחדות הקבלנים בוני הארץ.

 

מיון עובדים זרים מרחוק מיון עובדים זרים מרחוק

 

 

עד היום, ביצעה התאחדות הקבלנים בוני הארץ עבור משרד הבינוי והשיכון בחינות מעשיות לעובדי בניין זרים באמצעות משלחות של אנשי מקצוע בוחנים, שיצאו מישראל לביצוע הבחינות פיזית במדינות מזרח אירופה ובסין. לאחרונה, בעקבות נגיף הקורונה ההתאחדות החלה לראשונה לבצע יחד עם משרד השיכון, רשות האוכלוסין וההגירה ועמותת CIMI (המרכז להגירה בינלאומית וקליטה) שנוסדה ע"י ג'וינט ישראל, מיונים באמצעות צילום מרחוק, כאשר התהליך והפרמטרים לבדיקה היו זהים, בעלי אותם מאפיינים ואותן דרישות.

 

עד כה נבחנו כך 1,030 מועמדים אוקראינים בקייב, כאשר 55% מתוכם עברו את המבחנים וצפויים להגיע לישראל. המועמדים שהתייצבו למיונים הגיעו מכל רחבי אוקראינה.

 

על רקע המחסור בעובדי בניין בתחום העבודות רטובות בבנייה, שר השיכון ליצמן מבקש להעלות את מכסת העובדים הזרים בענף לכ-18.5 אלף. הוראת שעה משנים קודמות שמגדירה כי מכסת העובדים הזרים היא 16 אלף פגה. אלא שהצעת ההחלטה של ליצמן עדין לא אושרה על ידי הממשלה. בעקבות פיזור הכנסת וכינון ממשלת מעבר קיים חשש כי לא תהיה אפשרות משפטית לאשר את הצעתו של ליצמן. אם לא ימצא לבעיה פתרון תוך 10 ימים, כ-8,000 עובדי בניין זרים יגורשו.

 

התאחדות הקבלנים בוני הארץ מסרה לכנסת ולממשלה לאחרונה כי חסרים לענף כעת כ-15,000 עובדים פלשתינים ו-17,000 עובדים זרים לצד 70,000 עובדים ישראליים. מאז תחילת הליך המיונים של עובדי בניין זרים, בשנת 2012 ההתאחדות הקבלנים בוני הארץ השלימה את מיונם של כ-41,000 עובדים שהגיעו לעבודה בישראל מרומניה, בולגריה, אוקראינה, מולדובה וסין והעסקתם אפשרה לגייס לענף תוספת עובדים של כ-120 אלף ישראלים.

 

 

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז

 

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, העומד בראש אגף כוח אדם כלכלה ומיסוי בהתאחדות מסר: "אסור לממשלה להתעלם מהמחסור הענק בעובדי בניין בכלל ועובדים בעבודות רטובות בפרט ולאשר מיידית את הגדלת המכסות שלהם. כל הארכה בזמן ומשך הבניה משמעותם עיכוב במסירת הדירות עליית מחירים ויותר הוצאות לחברות הקבלניות ואלה יתגלגלו בסופו של דבר למחיר הדירה ומי שישלם על התנהלות המדינה הם לקוחות הקצה הרוכשים ביניהם צעירים וזוגות רבים שגם כך נטל עלות המחייה בישראל גבוה עבורם".

 

תהליך המיונים תוכנן ונוהל ידי איציק גורביץ', סמנכ"ל ומנהל אגף כוח אדם כלכלה ומיסוי בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, לדבריו: "המבחנים היו בעבודות טיח, ריצוף, ברזלנות וטפסנות באמצעות מערכת שתאפשר שליטה ובקרה על הבחינה, תדרוך צוותים מקומיים ומנהלי עבודה ישראליים שפעלו ממתחמים של התאחדות הקבלנים לצד הדרכה של בוחנים בארץ המוצא של העובדים שליוו את התהליך. המנהלים הישראליים הם אלה שדרגו את העובדים האוקראיניים והחליטו מי מהם יאושר לעבודה בישראל. לשם כך התגייסו החברות דניה סיבוס, צמח המרמן ומוטיב הנדסה".

x