$
חדשות נדל"ן

בלי מכרז: הממשלה צפויה לאשר הקמת ועדת איתור למנהל הרשות להתחדשות עירונית

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן יעלה בישיבה היום הצעת החלטה שנועדה לקצר הליך מינוי. על פי ההצעה, המנהל החדש של הרשות להתחדשות עירונית ייבחר על ידי ועדת איתור ולא במכרז פומבי

אמיתי גזית 09:2206.12.20
בניסיון כמעט אחרון לקדם מינויי בכירים לפני שהממשלה הופכת לממשלת מעבר, שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן יעלה בישיבה היום (א') הצעת החלטה שנועדה לקצר הליך מינוי. ליצמן יבקש מהממשלה לאשר החלטה שעל פיה המנהל החדש של הרשות להתחדשות עירונית ייבחר על ידי ועדת איתור ולא במכרז פומבי. בוועדה ישבו 5 חברים ובהם נציב שירות המדינה או נציגו שישמש יו"ר הוועדה, מנכ"ל משרד הבינוי, נציג משרד האוצר, נציג ציבור ונציג האקדמיה. באוקטובר השנה ועדת שירות המדינה בנציבות החליטה להמליץ לממשלה לפטור מחובת מכרז פומבי את ההליך למינוי מנהל הרשות, בתנאי שתקום כתחליף ועדת איתור שמאפשרת לבחור מועמד בהליך מקוצר, כעת עולה החלטה זו לאישור הממשלה. בחוק הרשות להתחדשות עירונית נקבע כי הממשלה היא זו שממנה את מנהל הרשות.

 

 

 

 

יעקב ליצמן יעקב ליצמן

 

כיום ממלא את התפקיד חיים אביטן שמונה על ידי שר הבינוי לשעבר יואב גלנט וכהונתו מסתיימת. הרשות להתחדשות עירונית נוסדה ב-2017 ואביטן הוא המנכ"ל הראשון שלה. הוא מונה ללא מכרז וללא ועדת איתור, אלא כמינוי אישי של גלנט וזאת לאחר התכתשות בין גלנט למשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ אשר התנגד בתחילה למינוי ללא הליך תחרותי כחוק. התעקשותו של גלנט באותה עת גרמה לעיכוב בהליך החקיקה שהסדיר את פעילות הרשות. ההצעה של ליצמן היא שיפור מסוים לעומת הליך המינוי של אביטן משום שכעת וועדה היא זו שתבחר את המועמד או לכל הפחות תוודא את התאמתו.

 

במקביל להצעתו של ליצמן, שר הפנים אריה דרעי יעלה הצעת החלטה למינוי עו"ד עודד פלוס ליו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דרום. פלוס המשמש כיום מנכ"ל המשרד לשירותי דת והיה בעבר בעל משרד עורכי דין העוסק בתכנון ובניה נבחר ב-25 בנובמבר על ידי ועדת איתור. מינוי יו"ר ועדה מחוזית על ידי ועדת איתור ולא מכרז פומבי הוא שינוי שהכניס שר האוצר לשעבר משה כחלון בתחילת כהונתו כאשר ביקש להכפיף את יושבי הראש אליו במטרה להאיץ את הליכי התכנון. עם כינונה של הממשלה הנוכחית עבר מנהל התכנון למשרד הפנים והסמכות למינוי יושבי ראש ועדות מחוזיות הועברה לשר הפנים. הוועדה המחוזית דרום פועלת מאז מאי ללא יו"ר קבוע לאחר שהיו"ר הקודם דוד לפלר מונה במאי למנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה.

 

ליצמן מסר בתגובה: "ועדת השירות בנציבות אישרה לצאת לוועדת איתור חדשה לבחירת יו"ר, בשל תם המינוי של היו"ר הנוכחי. אין כל בקשה להקלה, קלה כחמורה, בסוג ההליך שהינו ידוע ומקובל למשרות מסוג זה. אין כל הפתעה במועד פקיעת מינויו של אביטן שהיה ידוע לכל".

x