$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

נציבות שירות המדינה לא אישרה לליצמן למנות יו"ר למטה הדיור ללא מכרז

לכלכליסט נודע כי יורי גמרמן, מנהל אגף בכיר ברשות מקרקעי ישראל, הוא מועמדו של יעקב ליצמן לתפקיד יו"ר מטה הדיור במשרד השיכון והבינוי. אלא שבקשה למנותו לתפקיד ללא מכרז נדחתה, והמחלוקות בין כחול לבן לליכוד מונעות להעביר החלטת ממשלה שתקדם זאת

אמיתי גזית 16:1615.11.20
עוד מינוי בכיר תקוע. לכלכליסט נודע כי יורי גמרמן מנהל אגף בכיר ברשות מקרקעי ישראל הוא מועמדו של יעקב ליצמן לתפקיד יו"ר מטה הדיור במשרד השיכון והבינוי, אלא שבקשה למנותו לתפקיד ללא מכרז שהגיש משרד הבינוי לנציבות שירות המדינה נדחתה.

 

 

 

גמרמן הוא האיש שבין היתר מנהל כיום עבור רשות מקרקעי ישראל את כ-20 הסכמי הגג שהיא חתמה עם ערים לבניית מאות אלפי דירות, בתקציב שמסתכם במיליארדי שקלים. מטה הדיור הוקם לראשונה עם כניסתו של משה כחלון למשרד האוצר ב-2015, במטרה לקשר בין כל גופי הממשלה שעוסקים בדיור, ובהם רשות מקרקעי ישראל, משרדי הבינוי והאוצר, החברה הממשלתית דירה להשכיר ומנהל התכנון.

יעקב ליצמן יעקב ליצמן צילום: יואב דודקביץ

 

במאי השנה כשנחתמו ההסכמים הקואליציוניים, סוכם כי מטה הדיור עם 12 התקנים שבו יעבור למשרד הבינוי. על פי ההסכמים מעמדו של יו"ר מטה הדיור ירד משום שבעבר היה במעמד של מנכ"ל, ואילו כעת הכוונה היא להכפיף אותו למנכ"ל. בנוסף, גם כוחו של מטה הדיור הצטמק משום שמנהל התכנון עבר למשרד הפנים ולא יהיה כפוף למטה הדיור.

 

מינוי של בכיר ללא מכרז מחייב החלטת ממשלה, אלא שבגלל המחלוקות בין הליכוד וכחול לבן המינויים האלה תקועים. במשרד הבינוי ביקשו לקדם את המינוי באמצעות אישור מנציבות שירות המדינה למינוי ללא מכרז, אישור שכאמור לא התקבל.

 

יו"ר מטה הדיור הוא עוד אחד משורה של תפקידי מפתח בתחום הדיור שלא מאוישים וגורמים לשיתוק ממשלתי בתחום. בראש ובראשונה, מזה כחודש וחצי ליצמן ואנשיו מנהלים את משרד הבינוי וזאת למרות שהתפטר ממשרת השר ואינו מחזיק בתפקיד רשמי. היום ובסוף השבוע שחלף עסקו אנשי אגודת ישראל בחיפוש אחר שר בינוי שיבצע את מדיניותם, כאשר בין היתר שוקלים למנות לתפקיד את מנכ"ל המשרד יאיר פינס. גם תפקיד מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל עוד לא אוייש וכעת מחזיק בתפקיד עדיאל שמרון שהודיע באוקטובר כי הוא פורש.

 

קובי אמסלם יו"ר עמידר קובי אמסלם יו"ר עמידר צילום: עמידר

 

 

במקביל מתחוללת גם סערה בחברת הדיור הציבורי הגדולה במדינה -עמידר- כאשר ליצמן מבקש להחליף את היו"ר קובי אמסלם באדם אחר, ולאפשר ליו"ר החדש למנות את המנכ"ל. אלא שאמסלם יושב בראש ועדת איתור למנכ"ל ומתכוון להמשיך בהליך ולהודיע על המועמד הנבחר כבר בימים הקרובים.

 

במקביל גם שר הפנים עוד לא הצליח למנות יו"ר למטה התכנון, אדם שבין יתר תפקידיו אמור לשמש כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה. כך שכיום יושב בראש המועצה כממלא מקום, מרדכי כהן מנכ"ל משרד הפנים.

 

בנוסף, בתחילת החודש הודיע מנכ"ל החברה הממשלתית דירה להשכיר על פרישתו, שתכנס לתוקף בפברואר. וזאת כאשר ברקע משר הבינוי מקדם מהלך שיגרום לפירוק החברה והעברת נכסיה לחברה ממשלתית אחרת-ערים.

x