$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

בנק לאומי בוחן: צמצום המטה בגלל עבודה מרחוק

הבנק עשוי להקטין את מספר הקומות בבניין החדש בלוד לחמש בלבד. בתקופת הסגר, יותר ממחצית עובדי המטה עבדו מהבית. משבר הקורונה צפוי להאיץ תהליכי התייעלות וקיצוץ בכוח אדם במערכת הבנקאית

עירית אבישר 08:4115.07.20

בנק לאומי בוחן צמצום של היקף הבנייה של מטה הבנק החדש בלוד בעקבות המשבר, כך נודע ל"כלכליסט". בתוכנית המקורית אמור היה להיבנות בניין בן 6 קומות, שיאכלס את מטה הבנק, במקום המטה ברחוב יהודה הלוי בתל־אביב. אולם כעת נבחנת האפשרות לצמצם את הבנייה ל־5 קומות.

 

 

 

היות שמטה הבנק החדש נבנה סמוך לנמל התעופה בן גוריון, הבנייה המותרת באזור נמוכה יחסית. לכן, אם תיבנה קומה אחת פחות הרי שמדובר בירידה של 16% בשטח הבנוי.

 

מטה בנק לאומי בתל אביב. יעבור ללוד מטה בנק לאומי בתל אביב. יעבור ללוד צילום: יובל חן

 

מטה לאומי אמור לעבור ללוד בתוך שלוש שנים.

 

האפשרות לצמצם את היקף המשרדים נובעת בעיקר מהשפעות משבר הקורונה. אחת התופעות שהביא עימו המשבר היתה גידול משמעותי בהיקף העבודה מהבית. בבנק לאומי, יותר ממחצית מעובדי המטה עבדו מהבית בתקופת הסגר. אמנם בעת שגרה ייתכן שהיקף העבודה מהבית יקטן, אך אין ספק שהמשבר מאיץ דרמטית את תהליך המעבר לעבודה מרחוק.

 

בניגוד לענפים אחרים כמו ההיי־טק, העבודה מהבית כמעט שלא הייתה מקובלת במערכת הבנקאית, בעיקר בשל הסכמי העבודה הקשיחים והחשש מסוגיות של אבטחת מידע. משבר הקורונה אילץ את הבנקים לאפשר לעובדיהם לעבוד מהבית, ומכיוון שהתהליכים עבדו כמעט ללא תקלות, ההערכות הן שהעבודה מהבית תתחיל להשתרש גם בענף הבנקאות. בנוסף לכך, משבר הקורונה צפוי להאיץ גם תהליכי התייעלות במערכת הבנקאית, הכוללים קיצוץ בכוח אדם, מה שייתר חלק משטחי המשרד.

חלק מהפעילות של לאומי נמצאת כבר היום במתחם קש"ב בלוד. ללאומי שני מרכזי מחשוב, כאשר אחד מהם בלוד. בנוסף, חטיבת התפעול של הבנק הועברה בסוף 2019 ללוד, ושאר המטה אמור לעבור בתוך שלוש שנים. החל משנת 2020 מתקיימות חלק מישיבות הדירקטוריון במתחם הבנק בלוד.

 

המעבר של לאומי מתל־אביב ללוד נובע מתהליך ההתייעלות של הבנקים במסגרתו חלקם עוזבים את העיר הגדולה.

 

לאומי צפוי למכור את הבניינים שבהם הוא פועל ברחוב יהודה הלוי בת"א, מה שיניב לו רווחי הון נאים. את תהליך המעבר ללוד מוביל אייל בן חיים ראש חטיבת התפעול של הבנק.

 

לאומי אינו הבנק היחיד שנמצא בתהליך של העברת המטה. מזרחי טפחות צפוי לעזוב את המטה שלו ברמת גן ולעבור אף הוא ללוד, ודיסקונט בונה בימים אלה בראשון לציון קמפוס לבנק ולחברות הבנות.

 

במזרחי טפחות עבודות הבנייה צפויות להתחיל רק ב־2022, ואילו בדיסקונט הבנייה נמצאת עדיין בשלב התת־קרקעי, כך שמוקדם עוד לבחון האם יהיה שינוי בהיקף הבנייה שתוכנן לפני המשבר.

 

עם זאת, במערכת הפיננסית מעריכים שעוצמת המשבר הנוכחי על שוק העבודה והנדל"ן המשרדי תהיה כה משמעותית, שספק אם שני הבנקים יישארו עם תוכנית הבנייה המקוריות שלהם, שהוכנו טרום המשבר.

x