$
חדשות נדל"ן

ביהמ”ש חייב מושב להחזיר כספים שגבה שלא כחוק כתנאי להקצאת מגרשים בהרחבה

תקדים בהתיישבות העובדת: מושב נחלה ישיב כ־2 מיליון שקל לעשר משפחות שרכשו מגרשים בהרחבה, לאחר שגבה מהן "כספים אסורים". ביהמ”ש קיבל את טענתן כי המושב גבה מכל משפחה כ־200 אלף שקל תוך כדי הצגת מצגי שווא, כשבפועל המושב סחר בזכות ההמלצה שניתנה לאגודה השיתופית

דותן לוי 08:4017.06.20

מושב נחלה ישיב כ־2 מיליון שקל לעשר משפחות שרכשו מגרשים בהרחבה, לאחר שגבה מהן "כספים אסורים" - כך עולה מפסק דין תקדימי שנתן בית המשפט המחוזי מרכז.

 

ביהמ”ש קיבל את טענתן כי המושב גבה מכל משפחה כ־200 אלף שקל תוך כדי הצגת מצגי שווא על שירותים פיקטיביים כגון תיווך ואיתור נכסים, כשבפועל המושב סחר בזכות ההמלצה שניתנה לאגודה השיתופית. האגודה ממליצה לרשות מקרקעי ישראל (רמ”י) על קידום הליכי קבלה ליישוב, וכל רוכש נדרש לעבור דרך האגודה כדי שזו תמליץ עליו לרמ"י. לטענת המשפחות, הובהר להן כי מי שלא ישלם את הסכומים הנדרשים לא יקבל את המלצת האגודה.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

ב"כספים אסורים” הכוונה לכספים שגבו אגודות חקלאיות כתנאי להמלצה להקצאת מגרשי מגורים בהרחבות היישובים. בחלוף השנים שורת החלטות והוראות אסרה את גביית הכספים הללו כדי למנוע ספסרות בקרקעות המדינה והפקת טובות הנאה על חשבון הקופה הציבורית.

 

פסק הדין שקבע השבה מלאה של הכספים האסורים הוא ראשון מסוגו ומהווה תקדים חשוב מאז בג"ץ הקשת המזרחית. את הרוכשות ייצגו עו"ד אביגדור ליבוביץ, המתמחה בדיני מקרקעין בהתיישבות העובדת ועו"ד אילן ציאון. לדברי ליבוביץ,

במקרים קודמים היה קושי להוכיח כי הכספים אכן הועברו לאגודות, ובמשך השנים הושגו פשרות בין רוכשים לאגודות חקלאיות בטרם הגיעו להכרעה משפטית.

x