$
חדשות נדל"ן

משבר הקורונה

אשר בן עוז דוהר על הקורונה: "ניתן פה מכה פיננסית שלא נראתה בישראל"

יזם הנדל"ן מקים קרן ומתכוון לגייס יותר ממיליארד שקל כדי לנצל הזדמנויות לרכישת נכסים שבעליהם נקלעו לקשיים בעקבות המשבר. בן עוז ישקיע כ-200 מיליון שקל מכספו, וימנה את ניצב בדימוס אורי בר-לב ליו"ר הקרן

ארי ליבסקר 08:0608.05.20

יזם הנדל"ן אשר בן עוז מעוניין לנצל את משבר הקורונה ואת קשיי הנזילות של חברות הנדל"ן, שייאלצו למכור נכסים במחירי חיסול כדי להינצל מקריסה. בן עוז, שמנהל את עסקיו מהפנטהאוז הגבוה ביותר בישראל, במגדלי אביב משה ברמת גן, ואינו מתבייש להחצין את עושרו, מכריז כי הוא עומד לגייס יותר ממיליארד שקל. הוא גם אינו מהסס לחשוף חלק מהמשקיעים, ובהם עו"ד ד"ר מארק פרידמן, בעל משרד פטנטים ואיש נדל"ן, ואיתו איש העסקים הצרפתי רוברט הרוש. כיו"ר הקרן יכהן מי שהיה מועמד למפכ"ל המשטרה, ניצב בדימוס אורי בר-לב, ואת תפקיד יועץ ההשקעות יאייש השמאי הממשלתי הראשי לשעבר טל אלדרוטי.

 

"אני רוצה לנצל את הנזילות שלי ולהשקיע את מיטב כספי בנדל"ן. בהתחלה אביא יותר ממיליארד שקל, כדי להראות שאני והמשקיעים שלי רציניים. למה עכשיו, תשאל? כי יש פה הזדמנות של פעם בדור, פעם במאה שנה. לדעתי, מחירי הנדל"ן במשרדים ירדו, וכך גם במלונאות. אני מתכוון לקנות היום - ובעוד שנתיים למכור. הקרן תקנה כל מה שזז. אנחנו ניתן פה מכה פיננסית שכמוה לא נראתה בישראל מיום היווסדה, אבל לא נפגע באנשים ולא ננצל את המצב. אני אקח ספר תהילים, ואחייב את כל מי שאני קונה ממנו נכס להישבע לי שהוא מוכר אותו בלב שלם. אני מודע לזה שיש עוד קרנות שמתכוונות לנצל את המצב בשוק, אבל אני נזיל יותר מכולם. יש לי כסף ונזילות שאין לאף אחד. אני באופן אישי שם כ-200 מיליון שקל מכספי בקרן".

 

 

למה אתה לא בוחר להיות מנכ"ל או יו"ר הקרן?

"אני לא אדם של מספרים, אלא של חיבורים בין אנשים. אין לי יכולות לרדת לפרטים קטנים. אני לא עושה את מה שאני לא טוב בו. אני יודע ליצור שידוכים ולתווך. וכמובן, גם להרוויח הרבה כסף".

 

בן עוז. "לא נפגע באנשים ולא ננצל את המצב. אקח ספר תהילים, ואחייב את כל מי שאני קונה ממנו נכס להישבע לי שהוא מוכר אותו בלב שלם" בן עוז. "לא נפגע באנשים ולא ננצל את המצב. אקח ספר תהילים, ואחייב את כל מי שאני קונה ממנו נכס להישבע לי שהוא מוכר אותו בלב שלם" צילום: תומי הרפז

 

 

יועץ ההשקעות המיועד אלדרוטי הוסיף לדברים ואמר כי "אני חושב שיש עכשיו צפי בענף שמי שממונף בצורה גבוהה לא יצליח להחזיק בנדל"ן שבבעלותו. יש כאלה שיצטרכו למכור, כי לא תהיה להם ברירה. צריך להיות זהירים מאוד בהשקעות האלה, כי לא ברור ואין ודאות לכך שערכן יעלה בעתיד".

 

הקרן החדשה תיקרא קנ"י, (קרן נדל"ן לישראל), וכ-10% מרווחיה יועברו כתרומה לנפגעי הקורונה. "חשוב לי לא רק להרוויח ממשבר הקורונה, אלא גם לעזור לנפגעים", אומר בן עוז. הקרן של בן עוז מצטרפת למגמה של קרנות נדל"ן בעלות הון משמעותי, כמו קרן הנדל"ן 2JTLZ של אמיר בירן, אריאל רוטר, זאב הראל ושלמה גוטמן. אלה רכשו במשותף עם כלל ביטוח את חלקה של קבוצת מבנה, שמחזיקה ב-50% מפארק העסקים יורופארק, הסמוך לקיבוץ יקום, תמורת 243 מיליון שקל. זאת בנוסף לרכישת אלעד מגורים של יצחק תשובה תמורת 275 מיליון.

 

קבוצה נוספת המתעתדת לנצל את המומנטום היא ריאליטי 4, בניהולם של מיקי ואסף ורדי ואוהד רוזן, שגייסה באפריל 2018 והיא בעלת נזילות רבה ואפשרות לרכוש נכסים.

 

"אני יותר עשיר מעידן עופר ושרי אריסון"

 

בראיון למוסף "כלכליסט", שהתפרסם ב-21 בנובמבר 2019, אמר בן עוז: "אני יותר עשיר מעידן עופר ושרי אריסון. הם מיליונרים מירושה בלי לעבוד יום אחד בחיים, אני הגעתי להיות מיליונר מחובות". באותו ראיון הוא מדבר גם על העוני בבית שאן, על הישיבה בכלא בעקבות הונאה בענף המגנטים ועל הדרך לעולם הנדל"ן ולכסף הגדול: "אני האדם המשפיע ביותר על מחירי הנדל"ן בארץ. יש לי החלק הכי גדול בעליית המחירים ובטירוף בשוק".

x