$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל השלטון המקומי לעיריות: הימנעו מקנסות על פיגורים לחברות בנייה

במכתב ששלח שלמה דולברג הסביר כי הסיבה להמלצתו היא הקשיים והאתגרים עימם נאלצות חברות הבנייה והתשתיות להתמודד בצל משבר הקורונה. בנוסף, הוא קורא לרשויות המקומיות להפחית את גובה הערבויות שהן דורשות מחברות הבנייה

אמיתי גזית 09:5807.04.20
הימנעו ככל הניתן ממתן קנסות לחברות בנייה בגין אי עמידה בלוחות זמנים, כך כתב מנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג למנכ"לים של כל הרשויות המקומיות בארץ במכתב שנשלח בתחילת השבוע והגיע לידי כלכליסט.

 

 

 

דולברג מסביר במכתבו כי הסיבה להמלצה הזו היא הקשיים והאתגרים עימם נאלצות חברות הבנייה והתשתיות להתמודד בצל משבר הקורונה ובהם מחסור בחומרי גלם, מספר הולך וגדל של עובדים שלא מגיעים לעבודה וספקים וקבלני משנה שחדלו לעבוד.

 

פרויקט בנייה (ארכיון) פרויקט בנייה (ארכיון) צילום: צביקה טישלר

 

על רקע המצב הזה החליט משרד הבינוי על שורה של הקלות לחברות בנייה ותשתית החתומות עימו על חוזי ביצוע. דולברג קורא לרשויות המקומיות לאמץ צעדים דומים "בהתאם למדיניות שהתגבשה ומיושמת גם במשרדי הממשלה השונים סבור מרכז השלטון המקומי כי גם על הרשויות המקומיות לעשות מאמץ ולסייע במידת האפשר לקבלנים בענף הבניה והתשתיות לצלוח את המשבר".

 

בנוסף להמלצתו להימנע מהטלת קנסות על פיגורים ממליץ דולברג לרשויות המקומיות גם להקדים ולשלם חשבונות לחברות החתומות על הסכמים עם העיריות, וכן לשחרר מה שמכונה עכבונות - שיעור מסוים מתוך תשלום (בדרך כלל 10%) שרשות מקומית שומרת אצלה עד השלמת פרויקט בנייה במלואו.

 

כמו כן קורא דולברג לרשויות המקומיות להפחית גובה ערבויות שהן דורשות מחברות בנייה ותשתית. הערבות נועדה להבטיח את ביצוע הפרויקט בלוחות הזמנים שנקבע בהסכם עם הרשות המקומית. מסירת כתב הערבות מחייבת את חברת הבנייה לרתק לבנק סכום כסף זהה לגובה הערבות, כך שכמות הכסף הפנוי בחשבון שלה מצטמקת. צמצום גובה הערבויות ישחרר לחברות כסף שיאפשר להן להתמודד במכרזים לפרויקטים נוספים.

 

שלמה דולברג, מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, מסר: "ענף הבנייה הוא כוח משמעותי לצמיחת המשק והרשויות המקומיות. אנחנו מחויבים להגן עליו כדי שלאחר המשבר יהיו לנו מערכות עירוניות ומוסדות חינוך מתפקדים".

 

סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, צביקה דוד מסר לכלכליסט כי: "קבלני התשתיות והבנייה הציבורית שבונים כיום פרויקטים שהוזמנו על ידי רשויות מקומיות פועלים באי וודאות המסכנת אותם ואת היכולת לעמוד ביעדים שהציבו להם מזמיני העבודה. ההתגייסות של מנכ"ל מרכז השלטון המקומי היא חשובה מאין כמוה ומצטרפת למזמיני עבודה נוספים שמבינים את עומק השפעת המשבר על הענף שלנו. אנחנו בסופו של דבר אלה שממשיכים עכשיו לבנות בשטח ואנחנו זקוקים לכל פתרון שיבטיח את היציבות שלנו כדי שנוכל לתפקד עכשיו. ליציאה מהירה של הענף שלנו מהמשבר תהיה השפעה דרמטית על היכולת של המשק כולו להתאושש".

 

x