$
חדשות נדל"ן

במסלול אישור מהיר: אור ירוק ל־25 קומות באבן גבירול בת"א

העירייה תחריג את מגדל המגורים המתוכנן בצפון הרחוב, ותאשר לו גובה של יותר מתשע קומות

דותן לוי 08:1116.01.20

עיריית תל אביב צפויה לאשר החרגה של המגדל המתוכנן ברחוב אבן גבירול 192 מהתוכנית הכוללת לרחוב, ויהיה היחיד שיתנשא לגובה של יותר מתשע קומות בצפון הרחוב, כך נודע לכלכליסט. בעקבות ההחרגה מהתוכנית הכוללת היזמיות תדהר ואקרו נדל"ן יוכלו לקדמו כבר כעת, בלי להמתין לאישור הוועדה המחוזית. השתיים כבר החתימו עד כה כ־90% מהדיירים.

  

המגדל, שיהיה שער הכניסה לרחוב מכיוון צפון, צפוי להתנשא לגובה של 25 קומות ולכלול כ־100 דירות בתמהיל של 3, 4, 5 חדרים ודירות מיוחדות. כמו כן החברות יבנו בצמוד בניין משרדים בגובה 9 קומות הכולל קומה מסחרית בקומת הקרקע. בסך הכל יכלול הפרויקט כ־17 אלף מ"ר, לא כולל שטחי החניונים.

 

היזמיות פנו לעירייה בהנחה שהפרויקט ייחודי, ואין צורך לקדמו עם התוכנית לשאר הרחוב, שבו יתאפשר לבנות עד תשע קומות במתחמים שמאחדים מספר מבנים ישנים.

הדמיית אבן גבירול 192 הדמיית אבן גבירול 192 הדמיה: גל מרום

 

בשל ייחודיות הרחוב החליטה בעבר העירייה לא להכניס אותו לתוכנית הרובעים (תוכנית לרובעים 3,4) ולקדם את התכנון בו בנפרד. כיום, לפי תוכנית המתאר של תל אביב, ניתן לבנות ברחוב עד שמונה קומות, ומי שירצה להוסיף קומה נוספת צריך לעבור דרך הוועדה המחוזית.

 

במרץ 2019 הציגה העירייה תוכנית לרחוב שתאפשר בנייה של עד תשע קומות בחלק הצפוני ושבע קומות בחלק שמדרום לרחוב ארלוזרוב, וכן תוספת של שטחי מסחר ותעסוקה. התוכנית שתדרוש את אישור הוועדה המחוזית כוללת את חלקו הצפוני של הרחוב, בעוד החלק הדרומי הוכרז כחלק מהעיר הלבנה על ידי אונסק"ו, והבנייה בו תישאר נמוכה.

 

תוכנית זו משלימה את תוכנית הרובעים המקיפה את הרחוב משני צדדיו. מבחינה מספרית, הרחוב כולל כיום 2,700 יח"ד, 700 יח"ד מסחריות ו-350 יח"ד לתעסוקה, והתוספת האפשרית היא ל-2,850 יח"ד. בנוסף לכך, בימים אלה נבנות ברחוב 950 דירות במגדלים של עד 50 קומות במתחם סומייל בקטע שבין ארלוזורוב לז'בוטינסקי, כך שמימוש מלא של תוכנית סומייל ותוכנית אבן גבירול יובילו לבנייה של כ-6,000 יח"ד לאורך הרחוב.

 

בבניין באבן גבירול 192 יש כיום 48 דירות בשטח של כ־90-60 מ"ר. הדירות ייהרסו ובעליהן יקבלו דירה חדשה בתוספת ממ"ד, מרפסת שמש וחניה תת־קרקעית. הפרויקט, שעלותו נאמדת ב־250 מיליון שקל, נמצא בשלבי גיבוש תב"ע אשר תכלול חמישה בניינים. את המתחם הצפוני ואת המגדל במסגרת הפרויקט מתכנן משרד גל מרום אדריכלים, ואת המתחם המרקמי מדרום מתכנן משרד ברעלי לויצקי כסיף.

 

על פי התרחיש האופטימי הבנייה תחל רק בעוד כשלוש־ארבע שנים. על פי החלוקה בין החברות, אקרו תהיה אחראית על המיתוג, השיווק והמכירה, ותדהר על הבנייה.

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "תוכנית רחוב אבן גבירול תחול על המבנים הטיפוסיים לאורך הרחוב. מבני השיכון הניצבים לרחוב בחלקו הצפוני, כדוגמת המגרש ברחוב אבן גבירול 192, יטופלו בנפרד בתוכניות בסמכות הוועדה המקומית. תוכנית המתאר מאפשרת בינוי גבוה באופן חריג רק במגרש הצפוני בפינת רחוב בני דן ובפינת פנקס, וזאת לטובת שימושים מעורבים. לא מתוכננים מגדלים נוספים ברחוב".

x