$
חדשות נדל"ן

“נותרו 2 ס"מ חוף ים בלבד לכל אזרח"

השופטת ד"ר מיכל אגמון גונן אומרת כי "ההערכה היא שב־2025 יהיו כ־7,000 מבקרים לכל ק”מ חוף בישראל".

שלומית צור 08:1605.12.19

בהרצאה שנשאה השופטת המחוזית ד"ר מיכל אגמון גונן בכנס משפט וסביבה שהתקיים לאחרונה, אמרה כי "חופי הים התיכון של ישראל מתפרשים על פני 195 ק”מ מתוכם רק 20 ק”מ מתוכם מוכרזים לרחצה. בחישוב זה יוצא כי הדבר מותיר 2 ס"מ חוף מהים לאזרח, לעומת 31 ס"מ חוף בעת קום המדינה. על פי דו”ח האו"ם, בעונת השיא מצטופפים בישראל 4,500 מבקרים לק”מ חוף. ההערכה היא שב־2025 יהיו כ־7,000 מבקרים לכל ק”מ חוף בישראל. אמנם האוכלוסיה גדלה אך הירידה בשטח החוף הנותר לשימוש ציבורי נובעת מכך שעל החוף ובקרבתו נבנו מרינות, נמלים, מלונות ואף בתי מגורים”.

 

כנס משפט וסביבה של אדם טבע ודין עם הפקולטה למשפטים בבר אילן והמשרד להגנת הסביבה, התקיים לאחרונה במרכז פרס לשלום וחדשנות ביפו.

 

ד"ר מיכל אגמון גונן ד"ר מיכל אגמון גונן צילום: אוראל כהן

 

אגמון גונן הוסיפה ש”מצב דברים זה הביא הן את רשויות התכנון, והן את המחוקק לנקוט צעדים לשמירה על חופי הים התיכון בכלל, ובהיבט התכנון והפיתוח בפרט. עדיין יש מחלוקות רבות, בעיקר לבנייה סמוך לחופים, שכן תוכניות שאושרו לא נעצרו על ידי חוק החופים. היו כמה הצעות חוק פרטיות שניסו לשנות את מצב דברים זה על ידי שיפוי היזמים, מתן זכויות בנייה באזורים אחרים ובחינה מחודשת של התוכניות — אולם עד עתה הדבר לא הצליח”.

 

אגמון גונן אמרה כי על הרשויות “לצמצם ככל האפשר פגיעה נוספת בחופים וגריעתם מהציבור הרחב, בין במסגרת תמ"א 13, חוק החופים או כל מסגרת אחרת. זאת על מנת להבטיח שחוף הים ישרת את כלל הציבור בהתאם לעקרונות ההגנה על החופים שהתווה המחוקק. דהיינו, גם במקום בו חוק החופים מחריג תוכניות שונות מתחולתו, על רשויות התכנון לשים לנגד עיניהן עקרונות אלו”.

 

x