$
חדשות נדל"ן

תקדים: רשות מקרקעי ישראל חויבה להסכים לתמ"א 38 בבניין בו קק"ל מחזיקה באחת הדירות

המפקחת על רישום המקרקעין במחוז ת"א חייבה את שני הגופים לאשר את הפרויקט. עו"ד דודי פרחיה: "זו בעיה רוחבית בשוק - כאשר דירה נמצאת בבעלות גוף מדינה, אותו גוף מסרב לשתף פעולה עם כל ניסיון התחדשות עירונית בבניין"

דותן לוי 08:3428.11.19

המפקחת על רישום המקרקעין במחוז ת"א טלי להב חייבה בהחלטה תקדימית את רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לחתום על פרויקט תמ"א 38/2 בגבעתיים.

 

 

 

הפרויקט ברחוב המעיין 39 מקודם מ־2013 על ידי אפריקה ישראל והתקבל לו היתר ב־2015. בדירה היחידה שממנה לא התקבל אישור לפרויקט התגוררו בעבר בני זוג שנפרדו וסירבו להשלים את רישום זכויותיהם כחוכרים בדירה.

הריסת מבנה - פינוי בינוי גבעתיים הריסת מבנה - פינוי בינוי גבעתיים צילום: אוראל כהן

 

קק"ל נותרה בעלת הזכויות, ורמ"י נדרשה לתת את הסכמתה לקידום הפרויקט. רמ"י טענה כי היא מוכנה לקדם את הרישום של בני הזוג, אך לא להיות צד להסכם החיזוק. אחד מטיעוניה היה כי לא ניתן לכפות על מי שאינו רוצה בכך להירשם כבעל זכויות".

 

המפקחת כתבה: "במקום שרמ"י בעלת הזכויות הרשומה, הרי שעליה להצטרף לתוכנית החיזוק עם יתר רוב בעלי הדירות, שלא לומר לעודד הגשמת חזון המחוקק לחזק מספר רב ככל הניתן של דירות בבית משותף".

 

עו"ד דודי פרחיה, שייצג את הדיירים ואת אפריקה ישראל: "פסק הדין מסיר מכשול משמעותי. זו בעיה רוחבית בשוק שכאשר דירה בבעלות גוף מדינה אותו גוף מסרב לשתף פעולה עם כל ניסיון התחדשות עירונית בבניין".

 

מרמ"י נמסר: "החלטת המפקחת על רישום המקרקעין לחייב את רמ"י להיות צד ושותף פעיל בפרויקט תמ"א שאין לה כל קשר אליו, בו בזמן שהדיירים הם חוכרים שרמ"י העבירה להם את הזכויות, וגם הציעה להם להפוך חינם אין כסף לבעלים מלאים של הקרקע, היא אבסורד משפטי ונטול הצדקה מעשית ומוסרית. רמ"י שוקלת לערער על ההחלטה".

x