שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
התחדשות עירונית

בלעדי לכלכליסט

יזם תמ"א 38 נקנס לאחר שלא העמיד ערבות לרוכשי הדירות

חברת אקסודוס פרימיום מכרה 29 דירות בפרויקט בקריית ביאליק, ללא העמדת ערבות שתגן על כספי הרוכשים, ונקנסה ב־6.5 מיליון שקל. עוד עשרות דיירים מתגוררים באתר בנייה לאחר שחמישה פרויקטים של החברה נעצרו באמצע העבודה

שלומית צור ואמיתי גזית 08:2731.10.19

משרד השיכון והבינוי הטיל עיצום כספי של 6.5 מיליון שקל על יזם תמ"א 38, לאחר שזה מכר עשרות דירות בלי להעמיד לטובת הרוכשים ערבות המגנה על כספם כפי שמחייב חוק מכר, כך נודע ל"כלכליסט". תלונה שהוגשה לממונה על חוק המכר במשרד השיכון חשפה כי חברת אקסודוס פרימיום 2015 בע"מ, אשר בונה מספר פרויקטים בקריית ביאליק, גבתה כספים מרוכשי דירות, בלי להעמיד ערבויות חוק מכר.

 

 

 

יחידת חוק המכר במשרד השיכון מצאה כי החברה מכרה דירות ל־29 רוכשים בפרויקט תמ"א 38 שהחברה מקימה ברחוב דן 29-27 בקריית ביאליק, וכי כספם לא הובטח. החוק מחייב העמדת ערבות בכל מקרה שבו התשלומים ששולמו עבור הדירה עולה על 7% משווייה.

 

עוד נמצא בבדיקת כלכליסט כי הפרויקט תקוע מאז אוקטובר 2018. הבנייה כבר החלה ועל כן הדיירים שנותרו לגור בבניינים בזמן העבודות מצויים למעשה בתוך אתר בנייה. מנגד, הרוכשים חוששים כעת לאבד את כספם ולהישאר ללא דירות.

 

קריית ביאליק (ארכיון) קריית ביאליק (ארכיון) צילום: גיל נחושתן

 

בינתיים ברחבי קריית ביאליק תקועים לא פחות מחמישה פרויקטי תמ"א 38 של החברה. הסתבכות החברה החלה בעקבות תביעה שהגיש באוקטובר 2018 יחיאל אבוקרט, שותף ומשקיע בחברה, בטענה לחוב של 7 מיליון שקל. בנובמבר 2018 מינה השופט את עו"ד עדי אקרואי לנאמן לניהול הפרויקט.

 

תגובות

 

עו"ד אפי אוחנה ממשרד דורון טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות', המייצג דיירים באחד הפרויקטים שנעצרו מסר: "החברה אינה עומדת בהתחייבותה כלפי הדיירים, ומזה למעלה משנה שהפרויקט נעצר כליל. אין אלא להצר על כך שקבלנים הנעדרים יכולת ביצוע ויכולת כלכלית לוקחים על עצמם ביצוע של פרויקטים מורכבים תוך הצגת מצגי שווא לדיירים ואנו תקווה כי משרד השיכון יגביר את הפיקוח ואת סמכויות האכיפה המוקנות לו על מנת שמקרים מעין אלו לא יישנו".

 

בני דרייפוס מנכ"ל משרד השיכון: "משר השיכון יפעל בכל מקום בו כספי רוכשי דירות נמצאים בסיכון. אני מזמין כל אדם החש כי כספו נצא בסיכון לפנות ליחידת חוק המכר במשרד השיכון".

 

תגובת עו"ד מחול אדיב המייצג את חברת אקסודוס: "מרשתי החלה בביצוע חמשת הפרויקטים. לאחר חתימת חוזים מול הדיירים . החוזים נערכו בידי עורכי הדין של שני הצדדים שאמונים היו על חוקיות החוזים ועמידתם בתנאי חוק המכר, וכפי שהדיירים סמכו על היעוץ המשפטי כך גם מרשתי עשתה. לעניין הערבויות הדיירים הופקדו ערבויות כספיות בהתאם לדרישות החוק בידי עורכי הדין של הדיירים ולפי דרישותיהם. למרשתי לא ידוע על שום קנס שלטענתכם הוטל עליה על ידי משרד השיכון בגין אי הפקדת ערבויות כביכול. בכל מקרה אנו נבדוק את הטענה מול הרשויות ונפעל לביטול כל קנס שהוטל באם הוטל. ברור שלא ייתכן שהוטל קנס ללא הודעה וללא בדיקה וללא מתן זכות טיעון. החברה פעלה כחוק ולפי המלצת יועציה המשפטיים, תמיד הקפידה ותמשיך להקפיד על שמירת האינטרסים של הדיירים כפי שתמיד עשתה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x