$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

עובדי רמ"י מזהירים מפני מינוי בכירים ללא מכרז

מסרון אנונימי שהופץ לעובדים מביע חשש כי מקורבת של המנכ"ל עדיאל שמרון תמונה לסמנכ"לית משאבי אנוש ללא הליכי האיתור המקובלים

אמיתי גזית 06:5517.10.19

"הנהלת רשות מקרקעי ישראל מתכננת שינוי ארגוני שכל מטרתו שדרוג הדרגה והשכר לנאמני הממלכה", כך נפתחת הודעת ווטסאפ אנונימית שהופצה בשבועות האחרונות לעובדים ברשות והגיעה לידי כלכליסט.

 

 

 

שולח ההודעה זועם במיוחד על מספר מהלכים שנרקמים לטענתו בהנהלת רמ"י, כגון העלאה בדרגה ושכר של ראש אגף פיתוח ומנהלת מרחב מרכז. אך המהלך שמקומם אותו במיוחד הוא מינוי אלה ירניצקי, שהיום משמשת כסמנכ"לית משאבי אנוש בחברה למתנ"סים, לממלאת מקום סמנכ"ל משאבי אנוש ברמ"י.

 

עד לפני שנתיים ירניצקי מילאה את התפקיד ברמ"י, אך עזבה אותו כאשר מונתה לסמנכ"לית בחברה למתנסים. החזרתה ומינויה על תקן זמני נועד למלא חלל שנוצר לאחר שחלי קונטנטה, מנהלת מרחב מרכז, יצאה לתקופת לימודים של שנה במכללה לביטחון לאומי. את מקומה של קונטנטה ממלא כעת דוד מזרחי, סמנכ"ל משאבי אנוש, כאשר התוכנית היא להרחיב את סמכויות מנהל המרחב לדרגת סמנכ"ל. ירניצקי צפויה, על פי הנטען בהודעה, לרשת את מקומו כסמנכ"לית משאבי אנוש.

 

מינויה של ירניצקי לממלאת מקום זמנית, אם אכן יצא לפועל, יאפשר לדלג על הליכי איתור באמצעות מכרז שרמ"י מחויבת לבצע על פי חוק בעת מינוי קבוע. ההערכה היא כי ירניצקי לא תפרוש ממשרה בכירה בחברה למתנ"סים לטובת משרה זמנית, והחזרתה כממלאת מקום היא רק צעד ראשון בדרך למינויה הקבוע, וזאת תוך דילוג על הליכי המכרז. מתווספת לכך העובדה כי תחת מזרחי מכהנת כיום רחל לנציאנו, המשמשת מנהלת אגף משאבי אנוש, שהיתה יכולה למלא באופן זמני את תפקידו של מזרחי.

  

מנהל רמ"י עדיאל שמרון. "המינויים יתבצעו על פי הדין" מנהל רמ"י עדיאל שמרון. "המינויים יתבצעו על פי הדין" צילום: אוראל כהן

 

 

ב־2011 החלה רפורמה ברשות מקרקעי ישראל שנועדה לייעל את פעילות הרשות. בין היתר הורחבו הסמכויות של מנהל הרשות, כיום עדיאל שמרון, באשר למינוי עובדים בארגון. מאז הרפורמה הוא מוסמך למנות עובדים ללא אישורם של נציבות שירות המדינה והשר האחראי על רמ"י. השינוי הזה נועד להעניק לרשות גמישות ארגונית, אך לא לשנות את כללי המינהל התקין הכוללים מכרזים פתוחים, שקופים ושוויוניים לבחירת המועמד המתאים ביותר לכל תפקיד.

 

גורמים בכירים ברמ"י אמרו ל"כלכליסט" שהם סבורים כי החזרתה של ירינצקי לרמ"י בעייתית במיוחד לאור ההיכרות המוקדמת שלה עם עדיאל שמרון. עוד נטען כי בעבר נציבות שירות המדינה התנגדה לרפורמה שתאפשר מינויים ללא פיקוח הנציבות. אם מינויה של ירנציקי יצא לפועל, יהיה לנציבות בסיס לטעון כי הרפורמה כשלה ויש להחזיר את הגלגל לאחור.

 

מנגד, בכיר אחר ברמ"י אמר כי הודעת הווטסאפ היא "ניסיון נואל נוסף של גיל איזנשטיין קנה, יו"ר ועד העובדים, להילחם על מעמדה ועל הישרדותה האישית, לאחר שאיבדה את אמון העובדים ואמונם של כל חברי ועד העובדים המרכזי. נראה שהיא מוכנה להכפיש, ללא הצדקה, את עובדי הארגון ומנהליו לשם כך".

 

מרמ"י נמסר בתגובה: "יציאתה של מנהלת מרחב מרכז ברשות לשנת לימודים במכללה לביטחון לאומי מהווה תעודת כבוד לארגון, והיא הנציגה השלישית של הארגון בתוכנית יוקרתית זו במהלך השנים האחרונות. ברור שמקום בו מנהל נעדר מתפקידו אזי יש צורך במינוי ממלא מקום. רשות מקרקעי ישראל תמנה לכל תפקיד ניהולי בכיר את האדם המתאים ביותר למלאו, בין אם מתוך הארגון ובין אם מחוצה לו, בהתאם לכללים הרלוונטיים.

 

"אין שום מייל או התכתבות רשמית בקשר למינוי כזה או אחר ולו מהסיבה שלא התקבלה כל החלטה על מינוי כלשהו. כך גם אין בכוונתנו להגיב לכל מייל או סמס שנשלח בין גורמים עלומים כלשהם, אך ברור כי מדובר באדם המוכן להכפיש, ללא הצדקה, את עובדי הארגון ומנהליו. מאז ביצוע הרפורמה במבנה רמ"י ב־2013 מתבצעת מעת לעת הערכה של תחומי אחריותם של המנהלים ברשות והתאמתם מחדש באופן הנכון ביותר לארגון, כזה שייתן את המענה הטוב ביותר אל מול אתגרי רמ"י בתחום הדיור. אם וכאשר יוחלט על מינויים או עדכונים כפועל יוצא של התאמות אלו, הדבר יתבצע על פי כל כללי הדין והחוק. סמכויות מנהל הרשות כנציב שירות המדינה לעניין רמ"י קבועות בחקיקה ראשית של הכנסת מאז 2009. מדובר במהלך שמוכיח את עצמו מדי יום ואין כל כוונה לשנותו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x