שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

דנילוביץ' עצר בנייה בבאר שבע, האוצר מקפיא פיתוח שכונה

המדינה מעכבת 60 מיליון שקל שנדרשים להשלמת תשתיות בשכונת סיגליות החדשה בבאר שבע, שאכלוסה יחל באפריל הקרוב. הסיבה: ראש העיר לא עומד בהסכם הגג, שמחייב בניית 18 אלף דירות בעיר

אמיתי גזית 07:1310.10.19
מחלוקת חריפה בין עיריית באר שבע לממשלה גורמת לאוצר לעכב העברת עשרות מיליוני שקלים הנחוצים לפיתוח שכונת סיגליות החדשה, כך נודע ל"כלכליסט". את המחיר ישלמו מאות רוכשי דירות שצפויים לעבור לביתם החדש החל מאפריל 2020.

 

 

המשבר סביב פיתוח השכונה נוצר בסוף ספטמבר, כשהוועדה לתכנון ופיתוח, שבראשה עומד זאב ביילסקי, ראש מטה הדיור במשרד האוצר, סירבה לבקשת העירייה לקבל תוספת תקציב של 60 מיליון שקל להשלמת פיתוח תשתיות השכונה.

 

הסיבה לסירוב? רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע, עצר בחודשים האחרונים את שיווק הקרקעות לבנייה למגורים בעיר. באוצר טוענים כי קופת הפרויקט בסיגליות התרוקנה, ומאחר שדנילוביץ' לא מאפשר לשווק עוד קרקעות למגורים, אין מקור תקציבי לכיסוי העלויות הנוספות.

זאב בילסקי זאב בילסקי

 

 

בסיגליות שווקו כבר קרקעות לבניית 870 דירות, מתוך תוכנית לבניית 1,600 דירות בסך הכל. פרויקטים של החברות רייסדור וארזים מקבוצת אורון מצויים בישורת האחרונה, ואכלוס של 200 הדירות הראשונות יחל כבר באפריל. התקציב שביקשה העירייה נחוץ להשלמת שלב ב' בפיתוח השכונה, הכולל בין היתר הקמת שטחים ציבוריים פתוחים, מדרכות, תאורות וכדומה. כך שאם לא יימצא פתרון למשבר, קבלת הפנים לתושבים החדשים תהיה עגומה.

 

דנילוביץ' עצר השנה לחלוטין את שיווק הקרקעות לבנייה למגורים, אף שהעירייה, משרד השיכון והבינוי ומשרד האוצר חתמו ב־2015 על הסכם גג, שמסדיר את הכללים, התקציבים ולוחות הזמנים לשיווק קרקעות לבניית לא פחות מ־18 אלף דירות עד שנת 2020. במסגרת הסכם הענק הזה הובטח לעיר תקציב של 1.5 מיליארד שקל לחידוש ופיתוח תשתיות ומוסדות ציבור. במעמד החתימה הכריז נתניהו כי "באר שבע תהיה עיר של חצי מיליון איש בתוך 12 שנים".

 

אף שעד כה שווקה קרקע לבניית 8,000 דירות בלבד, גורמים הבקיאים בפרשה טוענים כי דנילוביץ' מבקש לעצור את הסכם הגג כדי לבחון מה יהיה מצבה של העיר אם תקלוט את עשרות אלפי התושבים שהממשלה מבקשת ליישב בה. דנילוביץ' חושש במיוחד מהיעדר תשתיות תחבורה הולמות וממחסור במקומות תעסוקה.

 

 

רוביק דנילוביץ'. חושש ממחסור במקומות תעסוקה בעיר רוביק דנילוביץ'. חושש ממחסור במקומות תעסוקה בעיר צילום: ישראל יוסף

 

 

מלבד זאת, על המכרזים שכן פורסמו לא היו קופצים רבים. בפברואר למשל נכשלו 19 מכרזים לבניית 2,100 דירות בסך הכל בשכונת רמות. למכרזים אלה לא הוגשה אף לא הצעה אחת. גם המכרזים לבניית 870 הדירות בשכונת סיגליות פורסמו שלוש פעמים עד שהוגשו הצעות ונבחרו חברות הבנייה. בשכונה יש תוכניות שמאפשרות לבנות עוד 730 דירות, אך החלטתו של דנילוביץ' מונעת את המשך שיווקן.

 

בעקבות זאת מאזן האתר שלילי, כלומר היחס בין ההכנסות משיווק הקרקעות למגורים לבין עלויות פיתוח השכונה שלילי. באוצר מסרבים להוסיף תקציב כל עוד לא ידוע אם יהיו עוד הכנסות באתר הבנייה הזה.

 

העירייה, משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון העבירו ל"כלכליסט" תגובה משותפת: "עיריית באר שבע ומשרדי האוצר והשיכון מנהלים דיונים עניניים כיצד להתקדם במימוש הסכם הגג, ובתקופה הקרובה ייקבעו במשותף כללים לקידום העיר, לרווחת כלל התושבים. בניגוד לאמור, אנו מבהירים שהפיתוח בשכונות שאמורות להתאכלס לא ייעצר, ורוכשי הדירות לא ייפגעו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x