$
קירות מתקלפים

קירות מתקלפים

מזגנים, תריסי פלסטיק והזנחה שמסתירים פניני אדריכלות בת"א

כשאנחנו מטיילים בערי אירופה קשה שלא להתפעל מהבניינים המתוחזקים היטב. ומה קורה אצלנו? מזגנים בחזיתות, מרפסות מאולתרות, תריסי פלסטיק שבורים ובעיקר - הזנחה. אם רק נקלף את השכבות ההיסטוריות נגלה שפע של פנינים אדריכליות, שיש בהם כדי לתת צוהר להיסטוריה של מדינה אחרת, ששקעה בין מגדלים. השבוע - ברנר 10 בתל אביב

דור זומר 20:0030.08.19
כשאנחנו מטיילים בערי אירופה קשה שלא להתפעל מהאסתטיקה המוקפדת ברחובות והבניינים המתוחזקים היטב. למרות שברוב המקרים המבנים נבנו במפנה המאות ה-19 וה-20, משהו בטיפול האירופי הדקדקני לנראות החזיתות נותן להם הוד היסטורי מרשים. ואז אנחנו נוחתים בישראל, ומה קורה אצלנו? אצלנו יש חזיתות עם מזגנים, מרפסות מאולתרות, תריסים שבורים ובעיקר - הזנחה. אם נקלף את השכבות ההיסטוריות וגם כמה שכבות של אבק, נגלה שפע של פנינים אדריכליות מרשימות, שיש בהם כדי לתת צוהר להיסטוריה של מדינה אחרת, ששקעה בין מגדלים.

 

השבוע- ברנר 10 בתל אביב

 

השרטוט המקורי של הבניין השרטוט המקורי של הבניין צילום: באדיבות עיריית תל אביב ארכיון תיק בניין

 

הבניין ברחוב ברנר 10 הוא בניין מרשים המזכיר קצת אחוזה אורבנית קטנה עם החזית הרחבה והמרשימה וגובה הקומות. הבניין תוכנן ונבנה עלֿ ידי המהנדס אלכסנדר אוליצקי בשנת 1924. הוא נבנה באחת, ולא כאוסף טלאים בשלבים שונים, וכאן חשיבותו בכך שלא השתנה כמעט בכלל ולכן מייצג נאמנה את התקופה בה נבנה ואת סגנון הבנייה שלו.

הסגנון האקלקטי אופייני לאדריכלות התקופה וכפי ששמו מורה, שילב אסכולות עיצוביות שונות. עם זאת נהוג לייחס לו נטיות נאו-קלאסיות מובהקות, ועל כן ניתן לראות את הקשתות המרשימות, העמודים הרומיים והעיטורים היוונים בחזיתות הבתים. הסגנון, שנפוץ ברבים מהבניינים ההיסטוריים החשובים בתל אביב, מסמל במידה מסוימת מדינה בהקמה, המחפשת אחר סגנון עיצובי מובהק (לצערנו היא מצאה כזה בדמות בנייני רכבת). בתיק התיעוד של המבנה ניתן להתרשם מפרזול המעקות, מהרצפות המעוטרות ומציורי קיר משגעים באמת.

 

 

מבנה בסכנת קריסה - כך הוא נראה מבנה בסכנת קריסה - כך הוא נראה צילום: באדיבות עיריית תל אביב ארכיון תיק בניין

 

אלכסנדר אוליצקי, נולד בשנת 1898 באוקרינה של ימינו, ולמד הנדסה בטכניון באודסה, הוא היה פעיל ציוני ולאחר עליית הבולשביזם ברח לישראל. בארץ תכנן ובנה מספר מרשים של בניינים בסגנון דומה. בשנת 1940 בבדיקות לקראת גיוס לצבא הבריטי במלחמה בנאצים, התגלה גידול במוחו, הוא מת חודשיים לאחר מכן.

 

 

לב תל אביב בתצלומי אוויר לב תל אביב בתצלומי אוויר צילום: באדיבות עיריית תל אביב ארכיון תיק בניין

 

רחוב ברנר בראשיתו - תנופת בנייה מרשימה רחוב ברנר בראשיתו - תנופת בנייה מרשימה צילום: באדיבות עיריית תל אביב ארכיון תיק בניין

 

כרונולוגיה של הזנחה מכוונת

הבניין בברנר 10 עבר ידיים רבות, הוא נבנה עבור ב.א גולדשנייט, ונמכר לראשונה כעבור ארבע שנים בלבד, וכך שוב ושוב החליף ידיים עד שבשנת 1945 הבניין נמכר לדוד ויצפלד שהחזיק בו מרבית שנותיו. 

המבנה כיום אטום לחלוטין ואסור לכניסה המבנה כיום אטום לחלוטין ואסור לכניסה צילום: באדיבות עיריית תל אביב ארכיון תיק בניין

 

ויצפלד חלם, כך ע"פ העדויות שנאספו מדיירים וקרובי משפחה, להקים על שטח הבניין בית מלון. מתוך מסמכי ארכיון העירייה ניכר כי מרבית שנותיו ניסה מר ויצפלד להיאבק בדיירים ששכרו את הדירות ובחוק להגנת הדייר בו נעזרו כדי להישאר בדירותיהם. כבר בשנת 46' מתועד מזכר בו הוא מלין על כך שהבניין "ישן, מוזנח ויש להרוס אותו". ומזכרים כאלו נשלחו כמעט מידי שנה. ייתכן שכמה מהשוכרים של היום זקוקים לבעל דירה עם חוש אסתטי רגיש כשל מר ויצפלד.

 

ב-1976, כשהבניין לא מאוכלס כלל, כתב ויצפלד לעירייה "הבניין לא ראוי יותר להשכרה ולמגורים", בשנה זו רכשה קופ"ח "מכבי" את המבנה כולו. מכבי השתמשה במבנה המרשים הזה לאחסון חומר ארכיוני ובשנת 95' הוא הפך למחסן גרוטאות ציוד רפואי של קופת החולים.

 

כרונולוגיה של הזנחה מכוונת כרונולוגיה של הזנחה מכוונת צילום: באדיבות עיריית תל אביב ארכיון תיק בניין

 

כיום, המבנה עומד נטוש ואטום ומוגדר בסכנת קריסה. עם זאת, קיימות תוכניות לשימור הבניין עצמו כולל שימור העצים הותיקים בתחומו והן נידונות בוועדות התכנון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x