נדל"ן עולמי

הצעת חוק בברלין: שכר דירה יוגבל לעד 8 יורו למ"ר

ההצעה מחלקת את ההגבלה לפי אזורים כאשר ברוב הדירות השכירות תוגבל ל-3.42 יורו למ"ר. הצעת החוק תפגע בעיקר בחברות הנדל"ן הגדולות שכבר הזהירו כי ההכנסה משכירות תרד בממוצע בשנה הבאה ב-20 עד 25 מיליון יורו לכל חברה

שירות כלכליסט 12:2026.08.19

מועצת העיר ברלין בוחנת הצעת חוק שתגביל את השכירות בדירות מגורים ל-7.97 יורו למ"ר, כך דווח בכלי התקשורת בגרמניה. לפי חברת המועצה, קטרין לומפשר, ההגבלה תחול על דירות שנבנו עד (וכולל) 2013. ההצבעה על ההצעה תתקיים עד ב-15 באוקטובר, ואם תאושר החוק ייכנס לתוקף כבר בינואר.  

 

"הדיירים יוכלו להוריד את השכירות על ידי הגשת בקשה למשרד המחוזי", נכתב בהצעה שהגישה לומפשר. ההצעה מחלקת את ההגבלה לפי אזורים: עבור מרבית הדירות, השכירות תוגבל ל-3.42 יורו למ"ר, בעוד שהשכירות בבניינים שנבנו במזרח העיר בתקופת הפיצול תוגבל ל-5.64 יורו למ"ר, ומבנים נחשקים מלפני 1918 יעלו 6.03 יורו למ"ר. כמו כן, דירות שנבנו לאחר האיחוד, בין השנים 2013-1991 יזכו להגבלה היקרה ביותר של 7.97 יורו למ"ר.

 

בניין מגורים בברלין בניין מגורים בברלין צילום: Pixabay

 

שכר הדירה הבסיסי ביותר בברלין עומד על 6.72 יורו למ"ר, זול יותר מאשר בהמבורג ובמינכן. עם זאת, בחלק מהדירות השכירות עולה ל-18 יורו למ"ר.

 

הסכום הכולל שיחושב יכלול לפי הצעת החוק גם "עלויות לרהיטים וציוד", כלומר החוק יספק שכבת הגנה נוספת לדיירים שכיום נדרשים לשלם תשלומים נוספים מעבר לשכירות המפורסמת במודעות. עם זאת, ההצעה לא חלה על דירות שנבנו החל מ-2014, ובעלי דירות ששיפצו אותן ב-8 השנים האחרונות יוכלו לגבות 20% נוספים.

 

 

הפגנה בברלין נגד גובה שכר הדירה הפגנה בברלין נגד גובה שכר הדירה צילום: שאטרסטוק

 

ההצעה הוגשה לאחר שביוני האחרון, הקואליציה השולטת בברלין, המורכבת ממפלגות הירוקים, הסוציאל דמוקרטים והשמאל, הקפיאה את השכירות לחמש שנים. הצעדים שבהם נוקטים בעיר בניסיון לבלום את עליית השכירות כוללים האצת הבנייה ורכישת דירות מבעלי בתים והשכרתם מחדש לתושבים

 

ההצעה תפגע בעיקר בחברות הנדל"ן הגדולות: Deutsche Wohnen שבבעלותה מעל 115 אלף דירות בבירה הגרמנית והיא בעלת הנכסים הגדולה בעיר ו- Vonovia שבבעלותה מעל 42 אלף דירות. ב-Vonovia כבר הזהירו כי ההכנסה משכירות תרד בשנה הבאה בין 20 ל-25 מיליון יורו בשל המהלך.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x