$
חדשות נדל"ן

הוועדה המחוזית אישרה את תוכנית "רכס לבן" לבניית 5,000 דירות בהרי ירושלים

התוכנית עמדה בשנים האחרונות בלב מחלוקת קשה ולהתנגדות מצד הירוקים, אך על רקע המחסור בעתודות קרקע בעיר הוחלט לבסוף לאשרה. חלק מקרקעות התוכנית ישמשו כ"קרקע משלימה" ליצירת כדאיות כלכלית לפרויקטי פינוי-בינוי בבירה

נמרוד בוסו 12:0229.07.19

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים החליטה היום (ב') לאשר את התוכנית להקמת שכונת מגורים חדשה באזור רכס לבן שבהרי ירושלים. זאת לאחר שנים ארוכות של מחלוקות בנושא. במקור נקבעה הבנייה במקום כבר בתוכנית ספדיה שאושרה בתחילת שנות ה-2000 אך זו נגנזה בשל ביקורת מצד ארגוני סביבה.  

 

שטח התוכנית שאושרה כעת הוא 840 דונם, והיא כוללת הקמת שכונת מגורים חדשה ובה כ-5,000 יחידות דיור וכ-300 יחידות דיור מוגן. זאת, באמצעות תמהיל מגוון של יחידות דיור שייבנו במבנים של 12-5 קומות.

 

גם נגד תוכנית זו מביעים הארגונים הירוקים התנגדות גורפת, שלה היתה שותפה עד לפני מספר שנים גם עיריית ירושלים. אלא שבשנים האחרונות השתנתה עמדת העירייה, מה שפתח את הפתח לאישור התוכנית.

 

רכס לבן רכס לבן צילום: דב גרינבלט

 

במינהל התכנון טענו שיש חובה לאשר את התוכנית, על רקע מחסור בעתודות קרקע לבנייה בירושלים. עמדה זו התקבלה ע"י הוועדה המחוזית בראשותו של עמיר שקד, שהחליטה לאשר את התוכנית.

 

יצוין כי שלושה חברי ועדה יכולים לבקש לערער על ההחלטה, ואז הנושא ידון שוב במועצה הארצית. לירוקים יש נציג אחד בוועדה.

 

בין עתודות הקרקע האחרונות בעיר

 

מתחם רכס לבן, הממוקם בדרום-מערב העיר, מהווה חלק מהמרקם העירוני של ירושלים והוא למעשה מהעתודות הקרקע האחרונות בעיר. התוכנית גובלת בשכונת קרית מנחם, כביש אורה- משואה, שולי מושב אורה והפארק הלאומי עמק רפאים.

 

 

עדר צבאים ברכס לבן עדר צבאים ברכס לבן

 

ממינהל התכנון נמסר כי במסגרת הליכי התכנון, נבדקו היקפי ההיצע והביקוש ליחידות דיור בירושלים, והתברר כי כבר כיום יש מחסור של כ-40,000 יחידות דיור בעיר, וכי לא נותרו שטחים פנויים או עתודות קרקע זמינות לפיתוח בירושלים שיכולות לתת מענה למחסור זה.

 

עוד נמסר כי במסגרת התוכנית, תינתן קרקע משלימה שתאפשר התחדשות עירונית בשכונות הקיימות, זאת, בהתאם לסיכום בין עיריית ירושלים לרשות מקרקעי ישראל, וחתימת ההסכם בין העירייה לרשות מקרעי ישראל. "כדי להבטיח כי השכונה החדשה תחזק את השכונות הוותיקות של ירושלים, קבעה הוועדה בין השאר כי בתחילת ביצוע התוכנית יש להקים את מבני הציבור וכן מערך של שבילי הליכה שיחברו את השכונה החדשה לשכונות סביבה", נאמר ממינהל התכנון.

  

מתכננת מחוז ירושלים, שירה תלמי-באבאי: "התוכנית חיונית להמשך פיתוחה של ירושלים. כבר בשלבי התכנון הראשוניים, הובלנו תהליך ראשוני ופורץ דרך לאיתור מקורות הנביעות הנמצאות באזור, כדי להרחיק מהן את הבינוי ככל האפשר. התוכנית תאפשר הן תוספת של יחידות דיור עבור הזוגות הצעירים והן הגדלת היקף יחידות דיור שישמשו כקרקע משלימה עבור התחדשותן של השכונות הוותיקות קריית יובל וקריית מנחם".

 

תגובת החברה להגנת הטבע: "דוח עדכני ומקצועי של קהילת ירושלים בחברה להגנת הטבע, שבחן את כל תכניות הבנייה הנמצאות כעת בהליכים שונים של תכנון, מצא כי יש בעיר עתודות בנייה למגורים, בהיקף של 125 אלף יחידות דיור, המספיקות לפחות לשני העשורים הקרובים ואף מעבר לזה. צר לנו שבמקום לקדם את הבנייה בעתודות אלה, מוסדות התכנון עושים את הדבר הקל ביותר מבחינתם, אבל שגורם את הנזק הציבורי הגדול ביותר, וזה לאשר בנייה על השטחים הפתוחים והטבעיים המועטים שעוד נותרו בעיר, המהווים את שטחי הנופש והפנאי של תושבי ירושלים ואת בתי הגידול של חיות הבר".

 

התוכנית הוגשה וקודמה ע"י משרד הבינוי והשיכון ונערכה ע"י אדריכל רנדי אפשטיין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x