$
נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

מלונות בראון רוכשת את בניין בנק החקלאות בת"א

על פי הערכות, הרשת ואיש עסקים נוסף ישלמו לג'ורג' חורש 100 מיליון שקל עבור המבנה ומגרש צמוד. לפי התוכנית שקודמה למקום, תתאפשר בניית 110 חדרי מלון

אמיתי גזית 06:5329.07.19

רשת מלונות בראון, בבעלות ניר ויצמן וליאון אביגד, ואיש עסקים נוסף ירכשו את בניין בנק החקלאות ברחוב החשמונאים פינת קרליבך בתל אביב ומגרש צמוד ברחוב קריית ספר, כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

המוכרת היא קבוצת יוניון בבעלות ג'ורג' חורש, יבואנית טויוטה. על פי הערכות, העסקה צפויה להיחתם בימים הקרובים במחיר של 90 מיליון שקל עבור בניין הבנק ו־10 מיליון שקל נוספים עבור המגרש הצמוד. הערכות בענף הן כי שיפוץ הבניין והסבתו למלון תעלה לרשת לפחות 60 מיליון שקל, כך שהעלות הכוללת של המלון החדש, לאחר מסים, עשויה להגיע ל־200 מיליון שקל.

מימין: ליאון אביגד וג'ורג' חורש. בתוך עשור ערך הנכס שילש את עצמו מימין: ליאון אביגד וג'ורג' חורש. בתוך עשור ערך הנכס שילש את עצמו צילום: אוראל כהן, עמית שעל

 

את בנק החקלאות הקימה המדינה ב־1951 לצורך מתן אשראי לחקלאים. ב־2005, לאחר שהבנק צבר חובות כבדים, החליטה הממשלה, שבראשה עמד באותה עת אריאל שרון, להפריט את הבנק על ידי מכירת נכסיו. חורש רכש את מבנה הבנק ב־2009 תמורת 28.5 מיליון שקל, והסב את קומת הכניסה לאולם תצוגה למכוניות, כך שבתוך עשור הצליח להשביח את הנכס פי שלושה ויותר.

 

על פי התוכנית שקידמה קבוצת יוניון של חורש, המבנה בן ארבע הקומות - שתוכנן על ידי האדריכלים שולמית ומיכאל נדלר, ונמצא בתחום העיר הלבנה שהוכרזה אתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו - יישמר וישופץ. על הגג ייבנו עוד שתי קומות, בהתאם להוראות תמ"א 38 לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. קומת הקרקע תשמש למסחר, הקומה המפולשת תוכל לשמש למשרדים, ושאר הקומות מיועדות למגורים או מלונאות. על פי התוכנית, שקיבלה תוקף במרץ השנה, אפשר לבנות בבניין 39 דירות, אך רשת בראון תעדיף ככל הנראה לממש את האפשרות להסב את הבניין למלון.

 

בניין בנק החקלאות בקרליבך פינת החשמונאים בת"א. יתווספו לו שתי קומות בניין בנק החקלאות בקרליבך פינת החשמונאים בת"א. יתווספו לו שתי קומות צילום: תומי הרפז

 

 

במגרש העורפי שברחוב קריית ספר 16 יתאפשר להקים בניין בן שש קומות, כאשר ממגרש זה תהיה כניסה למרתף חניה משותף לשני המבנים. בין הבניינים תוקם חצר משותפת שתהיה פתוחה לציבור הרחב, ובה כנראה יפעלו מסעדה או בית קפה. גם בבניין זה אפשר לבנות דירות, אך נראה כי הרשת תקים בו 20 חדרי מלון נוספים. גורמים שמכירים את העסקה מעריכים כי את המגרש העורפי יקנה שותף של רשת בראון, והוא ישכיר לה את 20 חדרי המלון הנוספים.

 

בסך הכל בשני הבניינים יחד לאחר השיפוץ והבנייה החדשה יהיו 4,500 מ"ר, שבהם יתאפשר להקים כ־110 חדרי מלון. המלונאים נוהגים לדרג מיקומים בסולם של 10-1 כאשר מלונות על קו החוף מדורגים 10, רחוב דיזנגוף ונווה צדק מדורגים 9.5, והמלון החדש בצומת החשמונאים קרליבך מקבל דירוג של 8. גורם בענף העריך בשיחה עם "כלכליסט" כי ההשקעה של הרשת במלון במיקום כזה משקפת עלייה בביקוש לחדרים.

 

ביוני פרסמה העירייה תוכנית אב לתיירות, שלפיה קיימים בעיר 10,500 חדרי מלון שמארחים מדי שנה 2.2 מיליון איש. הפדיון השנתי של בתי המלון בתל אביב נאמד ב־2.4 מיליארד שקל. בתוכנית מעריכים כי בתוך עשור יהיה ביקוש לכמות כפולה של חדרי מלון. בניין בנק החקלאות שיוסב למלון שוכן בסמוך לתחנת קרליבך, שתשרת את הקו האדום של הרכבת קלה, ותואם לאסטרטגיה של העירייה לפתח מלונות סמוך לתחנות הסעת המונים.

 

ממלונות בראון ומקבוצת יוניון לא נמסרו תגובות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x