שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

המדינה לבג"ץ: עלויות פיתוח שטח שאישרה הממשלה תקפות גם באיו"ש

הצהרת המדינה, לפיה אין לגבות מהמתיישבים סכומים גבוהים יותר, נמסרה במסגרת עתירה שהגישו 26 מתיישבים בהרחבה של היישוב אשכולות בדרום הר חברון

דותן לוי 08:1822.07.19

גם בשטחי איו"ש נאסר לגבות דמי פיתוח מעבר לעלויות הפיתוח שאישר משרד הבינוי והשיכון - כך לראשונה הצהירה המדינה. תגובת המדינה נמסרה במסגרת עתירה שהגישו 26 מתיישבים בהרחבה של היישוב אשכולות בדרום הר חברון. בעתירה נטען כי הקבלן גבה מהם דמי פיתוח גבוהים יותר מהוצאות הפיתוח שאישר משרד הבינוי והשיכון, ויש להחיל את הדין הישראלי בנושא זה גם על שטחי איו"ש. 

דרום הר חברון. העותרים טענו כי הקבלן גבה דמי פיתוח גבוהים יותר ממה שאישר משרד הבינוי דרום הר חברון. העותרים טענו כי הקבלן גבה דמי פיתוח גבוהים יותר ממה שאישר משרד הבינוי צילום: אוהד צויגנברג

 

במסגרת תגובתה אף פירטה המדינה נוהל חדש שגובש על ידה ומסדיר לראשונה את נושא עלויות הפיתוח באיו"ש ואת פיקוח הממונה וההסתדרות הציונית. בין היתר כולל הנוהל, פרסום של עלויות הפיתוח המאושרות, הנחיות חדשות שיוציא הממונה להסתדרות, שינוי הנוהל הקיים של ההסתדרות והוספת תצהירים של המשתכנים והאגודות שלא נגבים מהם כספים אסורים.

 

השאלה שבג"ץ דן בה היתה אם מדיניות דמי הפיתוח שקבעה המדינה חלה באיו"ש. העתירה הוגשה באפריל 2018 נגד ההסתדרות הציונית העולמית (החטיבה להתיישבות), הממונה על הרכוש הנטוש והיועץ המשפטי לממשלה. כמו כן צורפו לעתירה כמשיבים פורמליים המועצה האזורית דרום הר חברון, היישוב הקהילתי אשכולות, החברה לפיתוח הר חברון והקבלן חברת ארזים ג.י.א. בטרם הפנייה לבג"ץ הגישו המתיישבים למחוזי בת"א תביעה של כ־5.5 מיליון שקל, בדרישה להשבת הכספים העודפים שנגבו.

 

עו"ד גלי פלד ממשרד חגי שבתאי, שפירא ייצגה את הקבלן.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x