$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

עוד מכה לתמ"א 38 ברמת גן: פרויקט שלא הגיש בקשה להיתר בנייה עד עתה ידחה

כך עולה מהוראות מעבר שמגבשת העירייה והגיעו ל"כלכליסט". אישור הוראות המעבר שיוצגו בפני מליאת הוועדה המקומית ב-17 ביולי נועד לעשות סדר, לסמן קו שממנו והלאה אי אפשר לקבל היתר בנייה

אמיתי גזית 18:2403.07.19
כל פרויקט תמ"א 38 ברמת גן על מגרש בודד שיזמיו עוד לא הגישו בקשה להיתר ידחה על הסף, כך עולה מהוראות מעבר שמגבשת העירייה, יוצגו בפני מליאת הוועדה המקומית ב-17/7, והגיעו לידי כלכליסט. הצורך בהוראות מעבר נולד לאחר שב-29/4 אישרה הוועדה המקומית רמת גן מדיניות חדשה לתמ"א 38, על פיה לא יינתנו כלל היתרים לבנייה על בסיס תמ"א 38, אלא במקרים חריגים. וזאת משום שראש העיר כרמל שאמה הכהן החליט על מדיניות המעדיפה רק פרויקטים של פינוי בינוי במתחמים שלמים המאפשרים תכנון כולל ומענה לצורכי ציבור.

 

 

 

אלא שההחלטה מאפריל הותירה מאות פרויקטים במצב לא ברור, וזאת משום שלא פורסמו הוראות מעבר המבהירות מה המדיניות במקרה שפרויקט כבר יצא לדרך על בסיס המדיניות הישנה, שעל פיה אפשר היה לקבל היתר לבנייה על פי תמ"א 38. בעקבות זאת, ביוני השנה עתרה התאחדות בוני הארץ לבית המשפט המחוזי בדרישה כי יורה לרמת גן לבטל את המדיניות החדשה.

 

כרמל שאמה הכהן ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן ראש עיריית רמת גן

 

הבעיה המשפטית המרכזית עימה הייתה צריכה להתמודד רמת גן היא היעדר אותן הוראות מעבר, מה עושה יזם שמקדם פרויקט על פי מדיניות ראש העיר הקודם?

 

על פי הערכת הקבלנים בעיר יש כ-180 פרויקטים בשלבי תכנון שונים. בכולם הושקעו משאבים של זמן וכסף, בהסתמך על המדיניות הקודמת של העירייה, שאושרה רק ב-2017.

 

אישור הוראות המעבר נועד לעשות סדר, לסמן קו שממנו והלאה אי אפשר לקבל היתר בנייה. הדיון בבית המשפט בעתירת הקבלנים יתקיים ב-29/7 כך שאפשר להעריך כי אישור הוראות המעבר כעת הוא תוצאה של העתירה והדיון הקרב.

 

הוראות המעבר האלה הן מכה כואבת לעשרות פרויקטים שקודמו, אך מסיבות שונות עדיין לא הגישו בקשה להיתר בנייה. המשמעות היא כי מה שהושקע בהן עד עתה יירד לטמיון.

 

גיבוש הוראות המעבר האלה מגיע גם על רקע סערה שהתחוללה היום בענף, בעקבות הודעת מנהל התכנון על הכוונה לא להאריך את תוקף תמ"א 38 אשר תפוג במאי 2020. הכיוון שאליו מושך מנהל התכנון דומה לרוח ששאמה הכהן הביא לרמת גן - העדפה של תכנון מתחמים גדולים על פני פרויקטים במגרש בודד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x