$
חדשות נדל"ן

תוארך בחצי שנה אשרת השהייה של העובדים הזרים הוותיקים בענף הבנייה

מטרת המהלך: למנוע מחסור בעובדים מנוסים, על ידי חפיפה בין אלו הוותיקים שאמורים לסיים את עבודתם, לאלו החדשים שצפויים להגיע לישראל; לצורך כך הוגדלה המכסה ב-1,800 עובדים נוספים

דותן לוי 17:3430.06.19

אשרת השהייה של העובדים הזרים הוותיקים בענף הבנייה תוארך בחצי שנה נוספת, עד סוף 2019; כך החליטה הממשלה בדיון שקיימה היום (א') בנושא. ההחלטה נוגעת הן להארכת התקופה והן ליצירת חלופה מספקת של עובדים במהלך תקופה זו, על מנת לאפשר להם להתחלף בצורה מדורגת כך שלא יווצר מחסור בעובדים מנוסים.

  

 

פועלים באתר בנייה פועלים באתר בנייה צילום: אוראל כהן

 

על פי ההחלטה, אותה הציעה שרת השיכון והבינוי ד"ר יפעת שאשא ביטון, מכסת העובדים הזרים בענף הבנייה תמשיך לעמוד על 16.5 אלף, ותקופת שהייתם של הוותיקים תוארך בחצי שנה נוספת. בנוסף, הוחלט על הגדלה של המכסה ב-1,800 עובדים, על מנת להביא מחליפים בטרם יעזבו העובדים הוותיקים.

  

מכסת העובדים הזרים בענף גדלה מאז 2013 מ-8,000 עובדים ל-20 אלף עובדים. בשנת 2016, במסגרת ההחלטה להרחיב את היקף כניסת הפלסטינים לעבודה בישראל, הוקטנה המכסה ל-16.5 אלף. לפי נתוני משרד השיכון, מספר העובדים השוהים בישראל כיום קרוב למיצוי המכסה, אך כאמור, תקופת שהייתם של כ-1,800 עובדים, בעיקר מסין, מסתיימת בימים אלה. כעת נדרשת הממשלה להביא עובדים נוספים, ולפני כחודש יצאה משלחת מטעם המדינה לחתום על הרחבת ההסכם עם הסינים.

 

מדובר בפעילות משותפת עם רשות האוכלוסין וההגירה, במסגרתה הובאו בשנה האחרונה לישראל מעל ל-6,300 עובדים מסין, מולדובה ואוקראינה. עובדים אלה הגיעו במסגרת ההסכמים הבילטראליים, וכעת נעשה מאמץ להחליף את העובדים השוהים בישראל שלא במסגרת ההסכמים הללו.

 

אלדד ניצן, יו"ר התאחדות תאגידי כוח אדם זר בענף הנדל"ן, אמר בתגובה לדברים כי "הממשלה קיבלה היום החלטה מאוזנת, שתמנע משבר מיידי בענף הנדל"ן בשל היעדר עובדים. אנו מעריכים כי החלפת העובדים הוותיקים בעובדי בנייה זרים חדשים אכן תסתייע בהתאם ללו"ז, החדש תוך פגיעה מינימלית בענף הבנייה שזקוק לעובדים הזרים, בעיקר בתחום השלד, כמו אוויר לנשימה.

 

"ענף הבנייה בישראל זקוק ל-25 אלף עובדים כמכסה קבועה, ללא הורדות שונות בגלל אילוצים לא ענייניים. יש לדאוג בנוסף כי ההסכמים הבילאטרליים יביאו לישראל את מספר העובדים הרצוי באופן שוטף, על מנת לקיים את רמת המכסות ולהימנע ממחסור בעובדים כפי שהיה עד היום".

 

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ אמנון מרחב מסר: "אנו מברכים על ההחלטה, שתואמת את מדיניות הממשלה לפיה יש להמשיך ולהגדיל את היקף וקצב הבנייה של יחידות הדיור בישראל, כדי לעמוד בצורכי המשק בתחום זה בשנים הבאות. אנחנו קוראים לממשלה לממש במלואו את ההסכם עם ממשלת סין להביא לארץ 20 אלף עובדים המתמחים בתחומים אלה. לצד זאת, ברור כבר עתה כי מכסת העובדים שמאושרת כעת לא תוכל לספק את ההיקף הנדרש של פתרונות דיור בשנים הקרובות ולכן, התאחדות הקבלנים בוני הארץ תביא בקרוב לממשלה הצעה להרחיב את המכסות כבר מן השנה הבאה".

 

שרת הבינוי והשיכון, ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון: "אישור ההחלטה מבטא את ההבנה והגמישות הנדרשות בהתאם לצו השעה. לצד הצורך בהסדרת נושא העובדים הזרים בענף הבנייה, אסור לפגוע בגלגלי התנופה והפיתוח בענף זה ואני שמחה על התוצאות וההבנות שהושגו. בנוסף, המלצתי על הקמת צוות מקצועי שיבחן באופן מעמיק את הנושא לטווח הארוך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x