שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

"סטודנטים לשמאות נתקלים בגילדה סגורה"

עמותת שמאים לעתיד עתרה נגד משרד המשפטים: נוקט חוסר שקיפות בנוגע לחיבור הבחינות הסופיות, שבהן שיעור ההצלחה בשנים האחרונות צנח ל־25%

נמרוד בוסו 07:5829.05.19

עמותת שמאים לעתיד, המאגדת מאות סטודנטים ומתמחים בשמאות מקרקעין, עתרה למחוזי בירושלים נגד הממונה על חופש המידע במשרד המשפטים, בטענה שמסר תשובות חלקיות בלבד לשאילתות שהגישה על אופן עריכת בחינות ההסמכה למקצוע.

 

 

הרקע לעתירה הוא צניחה באחוזי ההצלחה בבחינות הסופיות של סטודנטים לשמאות מקרקעין. בשנים האחרונות עמד שיעור ההצלחה בשלוש הבחינות הסופיות על כ־25%, נמוך בהרבה משיעורי ההצלחה של בחינות לשכת עורכי הדין או לשכת רואי החשבון. לבחינות אלה מגיעים הסטודנטים לאחר שעמדו ב־11 בחינות מוקדמות.

 

לטענת העמותה, שהוקמה לפני ארבעה חודשים, סירב משרד המשפטים לספק מידע מפורט על אופן הכנת הבחינות, כולל ניתוח בחינות הפיילוט, מסמך המגדיר את לוחות הזמנים של כל בחינה ועוד. עוד נטען כי מאז 2012 גדל מספר השאלות בבחינות בכ־40%, בלי שמשך הבחינות עודכן.

חיים מסילתי, יו"ר לשכת השמאים, ושרת המשפטים איילת שקד. דרישה למידע מפורט על חיבור הבחינות חיים מסילתי, יו"ר לשכת השמאים, ושרת המשפטים איילת שקד. דרישה למידע מפורט על חיבור הבחינות צילום: יאיר שגיא

 

 

"שמאי העתיד ניצבים בפני שוק סגור שלא מאפשר להם לסיים את הליך ההכשרה, הנמשך שבע עד עשר שנים, באופן סביר", נכתב בעתירה שהוגשה על ידי עו"ד ישראל שמיר. "נראה כי כמות הבחינות הסופיות אינה לגיטימית ומיותרת, ונועדה לסנן את הבאים בשערי המקצוע ולרפות את ידיהם". עוד נכתב כי כיום פועלים בישראל 1,951 שמאים, מספר המוגדר בעתירה כ"גילדה סגורה אשר לא מאפשרת לדור הצעיר להיכנס בשערי המקצוע לאחר סיום חוק לימודיו... אחוזי המעבר של הנבחנים נמוכים זה שנים באופן חריג וצורם ביחס למקצועות חופשיים אחרים".

 

בגוף העתירה מפורטת שורה של פניות מצד העמותה למשרד המשפטים לבקשה למידע על אופן הכנת הבחינות, שהוגשו במהלך החודשים פברואר ומרץ, ואשר לטענת העמותה התשובות שהתקבלו עבורן היו חסרות. ברקע מובע החשש כי ללשכת שמאי המקרקעין השפעה על נוסח הבחינות, שמביאה לאחוזי המעבר הנמוכים.

 

מועצת שמאי המקרקעין, הפועלת במסגרת משרד המשפטים, האחראית על הכנת הבחינות באמצעות רכזי בחינות ולכל בחינה ממונה על ידה רכז שמחבר את הבחינה. אלא שאותם רכזים הם לא פעם שמאים הפועלים בשוק הפרטי, ולעתים אף בעלי תפקידים בלשכת שמאי המקרקעין. דוגמה לטשטוש הזה מספקת בחינת “גישות ועקרונות בשמאות מקרקעין” שנערכה במאי 2017 שבה שימש יו”ר הלשכה כיום, חיים מסילתי, כרכז. זאת כחודשיים לאחר שנבחר ליו"ר הלשכה.

 

בשתיים מתוך שלוש הבחינות הסופיות חלה ירידה תלולה באחוזי ההצלחה. בבחינת "גישות ועקרונות בהערכת מקרקעין", המבחן הלפני אחרון בדרך להסמכה, עמדו שיעורי ההצלחה על 35%־65% בשנים 2012 עד 2014, אך משנת 2015 עד היום צנחו שיעורי ההצלחה ל־20%־30%. בבחינה הסופית "יישומים בתורת השמאות" עמד שיעור ההצלחה על 31%.

 

בעמותת שמאים לעתיד חברים כ־200 איש שמשלמים דמי חבר. "העמותה הוקמה על ידי צוות סטודנטים ומתמחים שנקעה נפשם מהכשלים הרבים שבהליך הרישוי בתחום שמאות המקרקעין", אומרת אחת המתמחות הפעילות בעמותה. "אחוזי המעבר של הסטודנטים נמוכים זה שנים באופן חריג ביחס למקצועות אחרים. המבחנים של השנים האחרונות אינם מידתיים, בעלי כשלים גדולים, מכשילים בכוונת מכוון".

 

מלשכת שמאי המקרקעין נמסר בתגובה: "לשכת שמאי המקרקעין אינה מעורבת בבחינות ההסמכה. עם זאת, אנחנו רואים חשיבות רבה בטיפוח דור העתיד שימשיך להוביל את הענף. לכן הלשכה מאפשרת לציבור הסטודנטים נגישות מלאה לשלל הפעילויות המקצועיות בלשכה. כמו כן לשכת שמאי המקרקעין מפעילה לוח מודעות מקוון המאפשר לסטודנטים להשתלב כמתמחים במשרדים השונים".

 

ממועצת שמאי מקרקעין נמסר בתגובה: "מועצת שמאי המקרקעין היא הגורם המוסמך לערוך את בחינות ההסמכה המהוות תנאי לרישום בפנקס שמאי המקרקעין. מטרת בחינות ההסמכה היא לבחון את הידע המקצועי של הנבחן, לוודא כי אדם העובר את הבחינה יהיה בעל הכישורים והמיומנויות הנחוצים כדי להיות שמאי מקרקעין ולהבטיח את הרמה המקצועית של שמאי המקרקעין.

 

"הבחינות נערכות בהתאם לסילבוס שמוגדר בתקנות. עם זאת, נציין כי בבחינה ב"מבוא לתורת השמאות" האחרונה פורסמה רשימת מיקוד כדי לסייע לנבחנים בהכנה למבחן. בחלק מהבחינות המוקדמות מתכונת הבחינות שונתה מבחינות פתוחות לבחינות רב ברירה המבוצעות באמצעות מחשב (פרט לבחינה בדינים ולבחינה במיסוי מקרקעין), ובהתאם לכך שונו גם מספר השאלות.

 

"נציין כי לאחרונה מיושם תהליך בקרה לבחינות הסופיות, המשנה ומטייב את תהליך כתיבת הבחינה ועריכתה ובכך הופך את התהליך למבוקר אף יותר וזאת מתחילתו ועד סופו".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x