$
חדשות נדל"ן

"פירוק מטה הדיור הוא שגיאה, יש להמשיך לרכז גופי הבנייה במשרד אחד"

הלם בענף הבנייה נוכח התפרקות מטה הדיור ויציאת רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון ממשרד האוצר. ראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ: "פיזור הסמכויות יגרום להורדת היקפי הבנייה ומכאן ללחצים לעליות מחירים"

נמרוד בוסו 13:3723.05.19

ענף הבנייה התעורר הבוקר (ה') לידיעות על התפרקות מטה הדיור, ויציאתם הכמעט ודאית של הגופים הגדולים בתחום התכנון והבנייה - רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון - ממשרד האוצר. בעוד שמינהל התכנון צפוי לחזור למשרד הפנים, ולאחריותו של השר אריה דרעי, רמ"י צפוי ככל הנראה לחזור למשרד השיכון. בכך צפוי "ארגז הכלים" שבנה לעצמו ב-2015 שר האוצר משה כחלון לפתרון משבר הדיור להתפרק.

 

 

 

ראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) מסר בתגובה: "פרוק מטה הדיור הוא שגיאה קשה ומחזיר אותנו 4 שנים אחורה לתקופה שבה מחירי הדיור עלו בשיעורים גבוהים. עצם פיזור הגופים שעוסקים בהגדלה הכרחית של היקפי הבנייה בשוק הדיור מחלישה את יכולתם לעשות כן. היה נכון יותר להעביר אל משרד הפנים את כל מטה הדיור".

 

ראול סרוגו נשיא התאחדות הקבלנים ראול סרוגו נשיא התאחדות הקבלנים

 

עוד לדבריו, "יש בהחזרת מנהל התכנון למשרד הפנים יתרונות מסוימים, אך באם זה יגרום להגדלת ההשפעה של ראשי הרשויות המקומיות על מנהל התכנון זה יביא באופן מיידי לקיטון בהיקפי הבנייה, בשל האינטרס הצר של ראשי הרשויות שלא להגדיל את צפיפות הדיור וכמות הדירות בישוביהם. לצערי הרב, פיזור הסמכויות יגרום להורדת היקפי הבנייה ומכאן ללחצים לעליות מחירים".

 

עו"ד ברק קינן שותף וראש תחום תכנון ובנייה במשרד מ.פירון ושות' מביע ביקורת על המהלך. לדבריו, "אני לא רואה איזה תועלת תצמח מהמעבר של מנהל התכנון למשרד הפנים. המהלך יקשה על מלאכת התכנון, שגם ככה מלווה בבירוקרטיה קשה וסבוכה בין כלל גורמי התכנון. כאשר הוחלט לרכז את כל גורמי התכנון תחת אחריותו של משרד האוצר, ראינו שינוי מיידי במהירות ובקצב התכנון, ותכניות כמו הותמ"ל הן דוגמאות טובות לכך.

 

"ראוי שמשרד הפנים ימשיך לטפל בנושא המוניציפלי, וועדות התכנון ורשות מקרקעי ישראל, תהיינה כפופות אך ורק למשרד האוצר. התיאום בין משרדי הממשלה וגורמי תכנון רבים הוא מורכב, וראוי כי הכל ירוכז תחת גורם חזק ומשמעותי. אחרת, אנחנו הולכים להאטה רצינית בקצב תכנון הדירות בישראל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x