$
חדשות נדל"ן

רשות המסים חשפה העלמת הכנסות של 127 מיליון שקל בענף הנדל"ן

הרשות ערכה 240 ביקורות בענף ובעוסקים המשיקים לתחום כמו עורכי דין ואדריכלים. המס שהיה אמור להיות משולם על העסקאות עומד על כ-22 מיליון שקל

עמרי מילמן 09:4315.04.19

במבצע ביקורת של עובדי מע"מ בשבוע שעבר, שהתמקד בעסקאות נדל"ן, נמצאו הכנסות שלא שולם עליהן מס בהיקף של 127.4 מיליון שקל - המס שהיה אמור להיות משולם עליהן - כ-21.6 מיליון שקל.

 

 

 

המבצע התמקד בענף הנדל"ן ובעוסקים המשיקים לתחום כמו עורכי דין, אדריכלים, מעצבי פנים וכו', נערכו 238 ביקורות ברחבי הארץ.

 

כך למשל במהלך הביקורת שנעשתה בירושלים, נמצא שעו"ד הרשום במע"מ כעוסק בעריכת דין הוא בעל מספר רב של נכסים מושכרים ומכר 3 משרדים במרכז העיר ירושלים. ממצאי הביקורת העלו כי הוא לא דיווח למע"מ על מכירת המשרדים, כשמדובר בהיקף של כ-5 מיליון שקל.

 

אחת מדרכי העלמת המס הנפוצה בענף היא עשיית עסקאות תחת הטענה כי לא מדובר במהלך בעל אופי עסקי, אלא פרטי, מה שיכול לזכות בפטור ממס, או מס נמוך יותר. הרשות נדרשה לחפש במקרים כאלו סממנים לפעילות עסקית (כמו מספר רב של עסקאות בתקופה קצרה, מנגנון מסודר וכו').

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: אייל וקנין

 

 

במקרה אחר נמצאה מתווכת במקרקעין שהביקורת העלתה כי מכרה כ- 20 מגרשים ל- 11 רוכשים שונים בשווי של כ- 300 אלף שקל למגרש, סך הכל 6 מיליון שקל שלא דווחו למע"מ.

 

במקרה נוסף אותר תושב חוץ שפתח חברה ורכש דירות שעליהן ניכה מס תשומות (עבור רכישות שנעשו לטובת העסק) אך "שכח" לדווח על מכירת הדירות. בנוסף, ניכה מס תשומות על שיפוץ דירתו הפרטית, ב-1.2 מיליון שקל. הוא גם חשוד שלא דיווח על מכירת מניות באיגוד מקרקעין עליהן היה אמור לשלם מס של 129 אלף שקל, על שירותי חיזוק לדיירים בפרויקט תמ"א 38, עליו היה צריך לשלם מס של 605 אלף שקל ושימוש פרטי ברכבי החברה שאמור להיות ממוסה בכ-923 אלף שקל במצטבר.

 

במקביל למבצע הביקורת בענף הנדל"ן, נערך גם מבצע אכיפה וגבייה נגד חייבים, בתחומים שונים ברחבי הארץ על ידי עובדי יחידות מע"מ ויחידת ההוצאה לפועל של רשות המסים. במסגרתו נגבו 142 מיליון שקל מכ-2,000 חייבים, עוקלו 73 רכבים ונערכו 182 בדיקות בסיסיות, מתוכן 8 הועברו להמשך טיפול.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x