$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

מהנדסים יחויבו לעבור קורס בעלות של אלפי שקלים כתנאי לעבודה עם משרד הבינוי

משרד הבינוי מתכוון להקים מכללה להסמכת מנהלי פרויקטים להקמת תשתיות של שכונות מגורים חדשות. משרד הבינוי פועל בתיאום גם עם השלטון המקומי, והערכה היא כי גם שם יאמצו את תנאי הסף הזה

אמיתי גזית 10:1927.03.19
מהנדסים מנהלי פרויקטים להקמת שכונות יחוייבו לעבור קורס ייעודי בעלות מוערכת של 13 אלף שקל. זו התוכנית שמגבש משרד הבינוי, שעתידה להשפיע על כל פרויקטי התשתית למגורים בארץ ונחשפת כאן לראשונה.

 

בימים אלה החל משרד הבינוי בהליכים להקמת מכללה להסמכת מנהלי פרויקטים להקמת תשתיות של שכונות מגורים חדשות. המטרה היא כי בעתיד רק בוגרים של מסלול ההכשרה הזה יוכלו לנהל פרויקטים להקמת שכונות חדשות שמוביל משרד הבינוי. לאחר תקופה של שנה עד שנתיים במהלכה הענף יסתגל לסטנדרט החדש התעודה תהפוך לתנאי סף להתמודדות במכרזים של המשרד. כיום נדרשים מהנדסים להציג ניסיון של 5 שנים לפחות כדי לעבוד עם משרד הבינוי. בוגרי הקורס יוכלו לנהל פרויקטים של משרד הבינוי גם עם וותק של שנתיים בלבד.

 

אתר בנייה אתר בנייה צילום: שאטרסטוק

 

משרד הבינוי פועל בתיאום גם עם השלטון המקומי, והערכה היא כי גם שם יאמצו את תנאי הסף הזה. הרשויות המקומיות עוסקות בפיתוח תשתיות לצרכים פנימיים שלהן אך גם בפרויקטים של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). הערכות הן כי בענף יש יותר מ-1,000 מהנדסים שמשמשים מנהלי פרויקטים, רבים מהם עובדים בחברות הנדסה ותיקות ומנוסות, אך גם יחויבו לעמוד בתנאי החדש.

 

הצעד הראשון להגשמת הרפורמה קרה בשבוע שעבר כאשר פורסם מכרז ובו התבקשו מוסדות אקדמיים להגיש הצעה להקמת המכללה. מסלול ההכשרה יימשך 200 שעות אקדמיות, בשלב ראשון המוגדר פיילוט יוכשרו 120 מהנדסים. מחיצתם יהיו מהנדסים עובדי משרד הבינוי אשר יממן עבורם את שכר הלימוד. מהנדסים פרטיים יתבקשו כמובן לשלם שכר לימוד מכיסם או בעזרת המעסיק שלהם.

 

גדי מארק גדי מארק צילום: ששון תירם

 

התחרות במכרז היא על מחיר שכר הלימוד, האומדן הראשוני של משרד הבינוי הוא כי קורס עולה 13 אלף שקל, המתמודדים במכרז להקמת המכללה יתחרו בשיעור ההנחה שהם נותנים לאומדן זה.

 

היוזמה נולדה לאחר עבודת מטה רחבה של גורמי המקצוע במשרד הבינוי והשיכון, בראשם סמנכ"ל בכיר הנדסה ופיתוח גדי מארק.

 

משרד הבינוי מקדם מדי שנה פרויקטים לבניית שכונות בהיקף מצטבר של כ-4-3 מיליארד שקל לרוב הוא אמון על פיתוח ערים בפריפריה. פרויקטים בולטים שמוביל המשרד הן הקמת העיר החדשה חריש, הסכם הגג לבניית 19 אלף דירות בבאר שבע, והסכם הגג לבניית 15 אלף דירות בראש העין. בשיחה עם כלכליסט אומר מארק כי בגלל היקף הכספי הגדול של הפרויקטים שהמשרד מוביל, חריגות תקציב של אחוזים בודדים בגלל חוסר ניסיון של מנהל פרויקט עולות למדינה מאות מיליוני שקלם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x