$
חדשות נדל"ן

הרוג נוסף באתר בנייה בחריש; נסגרו 6 אתרים בעיר בצווי בטיחות

הפועל נפל אל מותו מהקומה ה-6 באתר בנייה של הקבלן יצחק שטרן - והוא ההרוג העשירי מראשית השנה בתאונות בניין; בנוסף נסגרו עוד חמישה אתרים שנמצאו בהם ליקויים מהותיים

דותן לוי ובילי פרנקל 14:3719.03.19

הרוג נוסף, שלישי במספר בתוך ימים בודדים בתאונות בניין בעיר חריש: מדובר בפועל בניין שנפל היום (ג') אל מותו מהקומה ה-6 באתר בנייה של הקבלן יצחק שטרן ברחוב הספיר 17. בעקבות כך סגר משרד העבודה את האתר, וכן חמישהה אתרים נוספים בעיר. מדובר בהרוג העשירי מראשית השנה בתאונות בניין בארץ.

 

 

 

שעות ספורות לאחר שפועל הבניין נהרג, משרד העבודה והרווחה שלח 10 מפקחי בטיחות לאתרי הבנייה בעיר, במטרה לסגור כל אתר שבו ליקוי בטיחות מהותי עד לתיקון הליקויים. אחד מהם הוא פרויקט חלומות חריש אבני חן, בביצוע חברת שגראוי בנייה ופיתוח, ברח' שוהם 25, שנסגר חלקית. המפקחים מצאו שיש במקום סכנת התמוטטות קרקע וכן ליקויים נוספים שכעת מטופלים ע''י מנהל העבודה. אתר נוסף שנסגר הוא בביצוע האחרים ז.בשארה בע"מ, לו הוצאו צווי הפסקת עבודה בין השאר בשל פיגומים וגידורים לא תקינים, וכן היעדר ציוד מגן ורתמות בטיחות.

 

אתר בנייה סגור בחריש אתר בנייה סגור בחריש צילום: משרד העבודה

 

האתרים האחרים שנסגרו כוללים אתר לבניית בית ספר יסודי שבונים האחים פתחי, במגרש 218, ואתר בניית פרויקט תמימי דרך, הכולל 872 יח"ד, בביצוע תאופיק מחמיד. לאתרים אלו הוצאו צווי הפסקת עבודה בשל פיגומים לא תקינים, ליקויים בחשמל והיעדר אישורי עבודה בגובה לעובדים. זאת בנוסף לאתר שסגור מאז התאונה שאירעה בתחילת השבוע. אתר נוסף שנסגר כיום בצווי מפקחי המשרד הוא נוף גבעת חריש, וזאת בגין ליקויי בטיחות רבים. מדובר בפרויקט בגבעת המגף הכולל 32 יח"ד בביצוע חברת א. גברין בע"מ.

 

עוד נפילה מגובה רב

מעדויות ראשונות בשטח עולה, כי התאונה כיום התרחשה בשל נפילה מגובה לאחר שהפועל נפל מהקומה ה-6. בכך קיים דימיון בין התאונה הבוקר לתאונה שהתרחשה ביום ראשון. בתאונה הקודמת שני פועלים באתר של אפריקה ישראל מגורים, שבו קבלן הביצוע הוא ש.שטרית, נפלו מפיגום לא מאובטח מהקומה ה-7.

 

פראמדיק מד"א, איתי טילינגר, שהגיע היום למקום סיפר כי כשהגיעו הצוותים לשטח ראו בחלקו האחורי של אתר הבנייה קומות פועל כבן 40 שוכב מחוסר הכרה עם חבלות קשות בכל חלקי גופו. "ביצענו בדיקות רפואיות ראשוניות וביצענו בו פעולות החייאה אבל הפציעה שלו הייתה אנושה ובסופן נאלצנו לקבוע את מותו", אמר טילינגר.

 

כאמור, מדובר בהרוג ה-10 בתוך פרק זמן של חודשיים וחצי, קצב תאונות מדאיג אשר עלול להוביל להיקף של כ-50 הרוגים ברמה השנתית - מספר שענף הבנייה טרם ידע כמוהו. הזינוק במספר התאונות מגיע לאחר תקופה רגועה בסוף 2018 שבה היו מיעוט תאונות. מנתוני קו לעובד עולה, כי מלבד 10 ההרוגים, מאז תחילת השנה נפצעו 37 פועלים, מתוכם 7 פצועים קשה והיתר בינוני.

 

נפילה מגובה הפכה למקרה המוות השכיח באתרים בשנה האחרונה למעלה מ-60% ממקרי המוות מקורם בנפילה מגובה, שנה קודם לכן (2017) נהרגו 66% מהפועלים מנפילה. מאז תחילת השנה כ-23 מהמקרים נגרמו כתוצאה מנפילה (62%) ו-8 מתוך 10 מקרי מוות נגרמו מנפילה מגובה. למרות כל אלה המדינה לא מצליחה לעצור את המגמה, או לאכוף את נושא הבטיחות בגובה. בין הצעדים שהוסכם על יישומם כדי לעצור את הקטל באתרי הבנייה היה מעבר לתקן פיגומים אירופאי אך מדובר ביישום איטי שיארך כשנה וחצי לפחות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x