$
חדשות נדל"ן

שני הרוגים באתר בנייה בחריש: נפלו מהקומה השביעית בבניין

מאז תחילת השנה נהרגו 9 פועלים; המדינה אינה מצליחה לעצור את התאונות למרות הקמת היחידה המשטרתית והכוונות להחמיר את הסנקציות על הקבלנים

דותן לוי 19:0317.03.19

תאונת עבודה חמורה היום בחריש, פועל נהרג ופועל נוסף נפצע קשה בעקבות נפילה מהקומה ה-7 בבניין שבו עבדו. פראמדיקים של מד"א שהגיעו למקום מצאו את הפועלים, שניהם בשנות העשרים לחייהם, שוכבים למרגלות הבניין בסמוך לפיגומים כשהם מחוסרי הכרה, אחד מהפועלים היה ללא סימני חיים ואנשי מד"א נאלצו לקבוע את מותו, הפועל השני נפגע באורח קשה מאוד בכל חלקי גופו הורדם והונשם בשטח ופונה בניידת טיפול נמרץ לבי"ח הלל יפה עם פגיעה רב מערכתית. מאוחר יותר נקבע מותו בבית החולים

 

 

 

 

פועל בניין (ארכיון) פועל בניין (ארכיון) צילום: בלומברג

 

בכך הגיע מספר ההרוגים באתרי בנייה ל-9 מאז תחילת 2019; לפני כשבוע נהרג פועל שנפל אל מותו באתר בנייה בצור יגאל. מנתוני קו לעובד עולה כי מלבד ההרוגים מאז תחילת השנה נפצעו 36 פועלים, מתוכם 8 פצועים קשה והיתר בינוני. נפילה מגובה הפכה למקרה המוות השכיח באתרים בשנה האחרונה למעלה מ-60% ממקרי המוות מקורם בנפילה מגובה, ושנה קודם לכן (2017) נהרגו 66% מהפועלים מנפילה. מאז תחילת השנה כ-22 מהמקרים נגרמו כתוצאה מנפילה (68%) ו-6 מקרי מוות נגרמו מנפילה מגובה. למרות כל אלה המדינה לא מצליחה לעצור את המגמה, או לאכוף את נושא הבטיחות בגובה.

 

התאונות הללו מתרחשות לאחר שורה של הישגים לכאורה אשר היו אמורים לסייע לפתרון המצב ובעת שהבחירות נמצאות בפתח. הנתונים בשטח אינם מקריים ומצביעים כפי הנראה על שילוב של פעולות לא אפקטיביות לצד פעולות שטרם הוטמעו בצורה מלאה, כמו פעילות החקירות של היחידה המשטרתית, תקן הפיגומים שצפוי להיות מיושם בתוך 18 חודשים, סנקציות כלכליות על הקבלנים ועוד. יש לציין כי שתי דמויות מפתח אשר אמונות על נושא הבטיחות הן שר העבודה והרווחה חיים כץ הממונה על נושא הבטיחות ומתמודד על מקומו במסגרת רשימת הליכוד, ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אשר מתמודד מטעם רשימת כחול-לבן.

 

מקו לעובד נמסר, "רק היום נהרגו שני עובדים בתאונות עבודה, 2 נפצעו באורח קשה ואחד בינוני. סך הכל 17 עובדים שנהרגו בתאונות עבודה מתחילת השנה. זה מחירה של מדיניות 'אפס ההרתעה' של משרד העבודה, המשטרה ופרקליטות המדינה, מדיניות שמשמעותה שחיי העובדים הפקר. בזמן שהציבור סופר הרוגים, משפחות מאבדות את יקיריהן שיצאו לפרנסן, רשויות האכיפה, החקירה ומיצוי הדין ממשיכות להתנהל בעצלתיים ובסחבת רשלנית שגובה חיי אדם, כמו ארכות לקבלנים ביישום החלטות כמו הכנסת פיגומים על פי התקן האירופי. עד שמעסיקים ישלמו מחיר אישי על עובדיהם שאיבדו את חייהם, מחיר במאסר ובכסף לא יקרה כאן כל שינוי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x