שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

דרעי: "זו היתה טעות גורלית להעביר את מינהל התכנון למשרד האוצר"

שר הפנים אמר בוועידת השלטון המקומי לחדשנות כי "רק משרד הפנים יכול להסתכל על התמונה המלאה בתכנון ערים, כולל אזורי תעסוקה ומסחר המייצרים הכנסות"; הודיע: "עד סוף השנה כ-55% מהרשויות יאוחדו במסגרת של אשכולות"

בילי פרנקל 12:4428.02.19

"זו היתה טעות גורלית להעביר את מינהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר. זה טוב ויפה לבנות 20 אלף יחידות פה ושם, אולם אי אפשר לתכנן ולהגדיל ערים ללא מינהל תכנון בידי משרד הפנים". כך אמר הבוקר (ה') שר הפנים אריה דרעי, בוועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI EXPO בת"א. 

דרעי תקף את מדיניותו של שר האוצר משה כחלון, במסגרתה רוכזו גופי התכנון תחת משרד האוצר. "רק משרד הפנים יכול להסתכל על התמונה המלאה בתכנון ערים, כולל אזורי תעסוקה ומסחר המייצרים הכנסות", אמר.

 

 

משה כחלון ואריה דרעי (ארכיון) משה כחלון ואריה דרעי (ארכיון) צילום: אוראל כהן, עמית שאבי

 

לדבריו, "ערים רבות, כמו ראש העין ואחרות, עברו שינוים קיצוניים ואנו לא רוצים שיגיעו לגירעונות ומשברים, ולכן בקדנציה הבאה בכוונתי להתמודד עם הסוגיה הזאת ולדרוש שגם רשות המים, התאגידים ורשות החדשנות יחזרו למשרד הפנים. הרשויות המקומיות צריכות משרד פנים גדול וחזק".

 

שר הפנים גם הבטיח שלא יהיה איחוד של רשויות, וכי עד סוף השנה כ-55% מהרשויות יאוחודו במסגרת של אשכולות.

 

עוד אמר, כי הממשלה היוצאת היתה החברתית ביותר בתולדות המדינה. "רוב תקציב משרדי הלך ל-65% בלבד מהרשויות - רק לרשויות החלשות. זה המשרד החברתי ביותר בישראל. אני חושב שגם תקציבי משרדי החינוך והרווחה, שלא מחולקים נכון כיום, צריכים להיות מחולקים באותה צורה. אסור שהכל יחולק באופן שווה, אלא יש לתת יותר לרשויות החלשות, שאין להן הכנסות עתק ממגדלי משרדים. יש פערים גדולים מאוד בין הרשויות המקומיות".

 

מרדכי כהן, מנכ"ל משרד הפנים, הצטרף לדבריו של דרעי ואמר: "צריך לפרק את מטה הדיור, להחזיר מיד את גורמי התכנון למשרד הפנים. הגוף שמתכנן את העתיד זה הגוף שרואה את השירותים וההיבטים המוניציפאליים. אני שמח שהצטרפו קולות שהבינו שהסכמי גג זה דבר אדיר לפיתוח, אבל אם לא יהיה פרק מוניציפאלי בכל הסכם גג, עד שיהיו שיווקים ומקורות הכנסה - תיווצר בעיה.

 

בנושא האשכולות אמר כהן: "ברגע שיהיו אשכולות, המדינה תוכל להעביר סמכויות. יש לבנות מחדש את השלטון המקומי ולהשלים את הרפורמה בארנונה, לפרק את מטה הדיור . יש דור חדש של ראשי רשויות שחושב כולו כלכלה וחברה".

 

בכיר באוצר מסר בתגובה: "הימים של מינהל תכנון שמנוהל באמצעות עסקנים אינטרסנטים הסתיימו ולא יחזרו. בארבע השנים האחרונות, מינהל התכנון מתנהל באופן מקצועי ונקי, עם ביצועי תכנון פי ארבע ממה שהיה בו בימיו תחת שר הפנים. כנראה שהביצועים המצויינים של המינהל, שהביאו לשיא בתכנונים וירידה של מחירי הדיור לראשונה מזה עשור, הם לצנינים בעיניו של שר הפנים. כל עוד הדבר תלוי בנו, מינהל התכנון ישאר במקום שבו הוא משרת את הציבור, ולא יחזור למקום שבו משרת את העסקנים האינטרסנטיים".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x